Zásady a chyby pri polievaní izbových rastlín

Voda je nepostrádateľným faktorom pre život rastlín. Avšak predsa len treba pri polievaní dbať na niekoľko zásad, inak izbovým kvetinám  môže naopak uškodiť.

Ste začiatočníci pri pestovaní izbových rastlín, alebo jednoducho vám vaša kvetina vedne, aj keď ju pravidelne polievate? Pýtate sa, kde robíte chyby? Poradíme vám.

Zásady a chyby pri polievaní izbových rastlín

Väčšina rastlín spotrebuje najviac vody na jar a v lete, keď rastú. Existujú však výnimky. Niektoré práve v lete prekonávajú obdobie vegetačného pokoja, keď im polievanie značne obmedzíme alebo celkom prestaneme polievať.

Izbové rastliny, ktoré sa pestujú pre kvety, si vyžadujú viac vody pri nasadení kvetov a v čase kvitnutia. Po odkvitnutí už ich polievame menej. Nedostatok závlahy počas kvitnutia môže spôsobiť opadávanie kvetných púčikov ( rododendrony, kamélie a podobne). Pre väčšinu platí, že kvetiny polievame cez leto častejšie ( väčšinou každý deň alebo každý druhý), v zime menej často.

Rastliny, ktoré tvoria veľa zelenej hmoty a majú veľké listy, musíme polievať výdatnejšie, lebo svojimi listami vyparujú viac vody ako izbové rastliny s drobnými listami.

Druhy rastlín, ktoré majú hrubú, dužinatú byľ alebo listy, treba polievať menej. Prebytok vody im škodí viac ako nedostatok.

Pri zavlažovaní izbových rastlín by sme sa mali riadiť tiež zásadou, že polievame vždy až vtedy, keď zemina začína vysychať.

Ako zistiť, že kvet treba poliať?

Presvedčíme sa tak, že ak  zem sa pri ohmataní nelepí na prsty, znamená to, že je suchá. Môže byť však suchá iba vrchná vrstva. Preto poklepeme prstom kvetináč. Ak je zvuk temný – plný, znamená to, že zemina je ešte vlhká. Zvuk dutý – prázdny, nás upozorní, že pôda je už vyschnutá a rastlinu treba bezpodmienečne poliať.

Nalievame vždy len toľko vody, aby sa celý obsah v črepníku prevlhčil. Vodu, ktorá vytečie zospodu kvetináča do misky, v zime hneď vylejeme, aby korene nezačali hniť. V lete vylievame až po dvoch – troch hodinách.

V prípade, že rastlina vädne a žltnú jej listy, môže byť vyschnutá. Vtedy je najlepšie ponoriť kvetinu na niekoľko hodín do väčšej nádoby s vodou, napr. do vedra, aby vodou nasiakol celý koreňový bal. Niekedy sa však na rastlinách, najmä v zime, objavujú podobné príznaky, t.j. vädnutie a žltnutie listov. Tu môže ísť o opačný prípad. Ak sa izbový kvet nespamätá ani po dôslednom poliatí, znamená to, že korene už začínajú odhnívať.