Z obyčajného balkóna plného vecí si vytvorili oázu pokoja. Rýchla rekonštrukcia, ktorú zvládne každý vás inšpiruje

Ľudia sa zväčša na prerábanie balkóna pozerajú príliš skepticky. Množstvo tých, ktorí sa pustili do rekonštrukcie bytu si už na priestor na balkóne nenašli čas ani peniaze. Zariadiť balkón a zmeniť ho na nepoznanie pritom nemusí stáť veľa. Stačí mať chuť do práce, šikovné ruky a obetovať zopár popoludní po práci či víkend. Ukážeme vám inšpiratívny prípad rekonštrukcie mestského balkóna. Aj uprostred betónovej džungle na sídlisku si viete vytvoriť pohodlné a pekné miesto.

Ľudia inštinktívne hľadajú útulné miesta, ktoré na nich pôsobia príjemne. Len málokedy však túto úlohu spĺňa obyčajný balkón napríklad i na sídlisku. Interiér si zariadime do bodky, ladíme každý detail a snažíme sa vytvoriť pohodový domov. Tieto požiadavky na náš kúsok raja však môže naplniť aj balkón, kde si môžeme dopriať rannú kávičku, posedenie s priateľmi alebo zrelaxovať pri čítaní dobrej knihy. Nasledujúci prípad je toho dôkazom.

Balkón bol pôvodne pre túto rodinu len miestom na odkladanie vecí, ktoré sa už inde nezmestili. Samozrejme skvele poslúžil aj na vyvesenie prádla, no aj keď bol interiér bytu niekoľko-krát prerobený, k balkónu sa nikdy nedostalo. Až sa jeho majitelia nakoniec rozhodli zmeniť to a musíme uznať, že urobili dobre.

Steny vášho balkónu nemusia byť vždy len hladké a biele. Ak ich chcete oživiť, môžete ich maľovať vo zvolených farbách a pridať im napríklad zaujímavú textúru. vytvoríte ju takzvaným česaním steny, kedy sa ešte do mokrej farby zasahuje štetcom s tvrdým vlasom. Pomôcť si môžete aj špongiami a vytvoríte zas iný efekt. Výber je len na vás, no výsledok je vždy zaujímavý. Rovnako môže balkón chytiť druhý dych vďaka obkladom. Tie kamenné sú o niečo drahšie, takže ak sa necítite na veľkú investíciu, ušetríte s „falošným“ obkladom, ktorý imituje kameň. Ten na stenu jednoducho nalepíte ako tapetu a prostredie okolo vás sa ihneď zmení.

Ďalšou zastávkou je podlaha. Zabudnite na nudné dlažby alebo pôvodný stav balkónovej podlahy. Neuveriteľne jednoduchý spôsob, ako vytvoriť krásnu zem pod nohami sú drevené podlahové krytiny, ktoré dostanete v rôznych farebných prevedeniach. Ich inštaláciu zvládne každý, keďže ide o dômyselný a pritom jednoduchý spôsob obyčajného zacvaknutia jednotlivých dielov do seba. Ak vám nevyhovuje veľkosť, pokojne z nich môžete aj rezať.

Podľa rozmerov vášho balkóna si viete zariadiť zvyšok. Či už ide o sedačku alebo kreslo, často ich môžete zohnať lacno vo výpredaji posledných kusov. Už len kúpiť pekný malý stôl a oživiť priestor kvetmi v pekných črepníkoch. Ak máte šikovné ruky, pokojne si ušite poťahy na sedáky alebo vankúše, ktoré vedia urobiť krásnu bodku nad celkovým vizuálom.

Vyrobiť si môžete aj podobné drevené svietniky na zavesenie. Stačí dať dokopy zopár konárov napríklad z brezy a do stredu umiestniť sviečky v sklenenom pohári napríklad od zaváranín. Príjemná a pohodová atmosfére z takého priestoru skutočne sála. Potvrdili to i majitelia tohto pekného miesta. Po práci sa vždy tešia na to, ako si na balkóne spoločne sadu ku káve a venujú si chvíľu pre seba a rozhovor.

Ak vás tento príklad až tak neoslovil alebo si naopak chcete vychutnať aj ďalšie príklady, možno vás inšpirujú nasledujúce fotografie. Stačí len trochu kreativity a chuti niečo zmeniť.

Aj paletový nábytok môže zažiariť na balkóne. Navyše vás nebude stáť veľa a vyrobiť si ho môžete svojpomocne.

Ko by bol povedal, že taká jednoduchá vec, akou sú malé lampióniky alebo svetelné šnúry môže dodať balkónu takúto neuveriteľnú atmosféru.

Ak ste skôr za jednoduché a minimalistické riešenia, vášmu oku by mohol ulahodiť tento príklad.