Vždy se držím této rady od mé babičky: Už roky mám takovou úrodu rajčat, že mi ji chodí obdivovat všichni sousedé!

Když přijde čas zasadit do půdy sazenice rajčat, které si níž následuje na okně, tento starý tip by se vám mohl skvěle hodit. Jde o výbornou metodu výsadby sazenice do půdy, která slibuje silnější a zdravější rostliny, schopné produkovat množství plodů. Mě ji naučila moje babička a dělám to tak už celé roky!

V čem spočívá trik

Nejdůležitější je v případě rajčat zasadit rostliny tak , aby vytvořily pevný a co možná nejrozsáhlejší kořenový systém.

Ten je schopen mnohem efektivněji využívat živiny z půdy a přeměňovat je na energii pro růst, kvetení a později i plození . Důležité je, aby v půdě byla zčásti i stonek rostliny , protože právě ona později vyžene další koření a přispěje tak k rozsáhlému kořenovému systému .

Sázení – položte je na zem “naležato”!

Nemusíte kopat hluboké jámy, tento pěstitel našel mnohem šikovnější způsob, jak sazenice zasadit do půdy. Rostlinu zasadíte bokem, to je celé!

Jak na to?

Sazenice i s květináči uložíte na půdu “naležato”. Necháte tak 1 maximálně dva dny . Jak můžete vidět, rostlina začne táhnout za světlem a na jednom místě se začne výrazně ohýbat směrem nahoru – to je hranice, po kterou stonek vložíte do země. Rostlina vhodná k zasazení bokem musí mít tento typický ohyb .

Potom vyberete z květináče a odstraníte stlačený a přebytečný substrát kolem kořenů.

Jáma nemusí být hluboká, protože je dostatečně široká i pro stonek rajčata. Místo Shyby bude pro vás signalizovat, pokud má být stonek v půdě . Rajče tak bude mít mnohem rozsáhlejší a pevnější kořenový systém, díky kterému poroste jako z vody.

Viz video s názorným postupem: