V polovici marca je ideálny čas na výsev paradajok, skúste rôzne odrody

Je najvyšší čas zaobstarať si semienka odrôd, ktorých sadeničky kúpiť nemožno.

Ovšem kto si ich predpestuje, bude sa radovať z jedinečnej úrody.

Paradajky
www.gettyimages.com

ČIERNE PARADAJKY?

Staršie odrody čiernych paradajok sú v skutočnosti skôr tmavohnedé či mahagónové. Novšia odroda, ako je čerešňové Indigo Rose, je skutočne čierna (či tmavofialová, skrátka indigová), pretože obsahuje množstvo zdraviu prospešných antokyanov. Chuť týchto čiernych paradajok je veľmi odlišná a nie každý si ju obľúbi. Lykopén červených paradajok je našťastie tiež blahodarný. Vyskúšať možno aj ďalšie „pravá čierna“ paradajka, ako je Indigo Blue Berries a dvojfarebné a veľmi pekné Blue Gold Berries či Indigo kumquat tiež sladkokyslá, ale podľa mnohých referencií lahodnejšia.

DIVOKÉ PARADAJKY

Paradajky bedrníkolisté ( Solanum pimpinellifolium ) má plody ešte drobnejšie, ako u paradajok kokteilových, meria v priemere väčšinou 1-1,5 cm. Chuť je však výborná, a predovšetkým vykazujú vysokú odolnosť voči chorobám vrátane plesne zemiakovej. Možno ich pestovať ako kolíkovo, ale tiež nechať plaziť po zemi, bez toho aby ich pleseň zahubila (pokiaľ nenastane extrémne daždivé a chladné leto), alebo im poskytnúť len čiastočnú oporu. Rastú veľmi bujne, nie je však nutné vylamovať zálistky – vyššiu a sladšiu úrodu naopak dávajú bez tohto usmerňovania.

Za skúšku stoja napríklad skoré a sladkokyslé Divoké klokanie, sladké Divoké červené a výnimočne sladké Divoké havajske.

Najsladšie sú čerešňové

Za jedny z najsladších odrôd sú považované čerešňové Sweet Aperitif, Bite Size, Sweetie, Nectar či Zuckertraube – ako názov odrôd napovedá, o chuť išlo pri šľachtení predovšetkým. Skorá cherry odroda Purple Bumble Bee, teda purpurový čmeliak, má zelene žíhané plody tiež veľmi šťavnaté a sladké. Čmeliak je vyšľachtený aj v ďalších odtieňoch. Z tmavých drobných paradajok patrí k najobľúbenejším Black Cherry s plnou chuťou a postupným dozrievaním. U červeného, ​​sladkého a veľmi plodného Gardener ‚s Delight a žltého Sunviva sľubujú šľachtitelia vyššiu odolnosť voči chorobám. Voči plesni je značne tolerantná tiež výborná, plodná a sladká odroda Primabella. Kvôli výbornej chuti aj skorej úrode je obľúbenou odrodou aj tradičné Stupické poľné ranné, známe aj ďaleko za našimi hranicami.