Stevia – zdravý cukor: Všetko, čo treba vedieť o jej pestovaní

Túto rastlinu mnohí považujú za zdravšiu náhradu cukru. Poradíme vám, ako si ju môžete sami doma vypestovať.

Stévia začína byť  čoraz populárnejšia náhrada bieleho cukru. Ide o veľmi silné prírodné sladidlo, ktoré je približne 300krát sladšie ako cukor. Dobrou správou je, že neobsahuje žiadne kalórie.

Okrem toho, že je zdravšou náhradou cukru, prospieva nášmu organizmu aj inak. Zlepšuje zdravie našej ústnej dutiny, pretože ničí baktérie spôsobujúce zubný kaz, podporuje činnosť pankreasu a trávenie. Stévia tiež stabilizuje krvný tlak a má protivírusové účinky.

Ako pestovať stéviu

V prvom rade treba vedieť, keďže nepochádza z našich končín, mrazy v slovenských podmienkach veľmi neznesie.

Ak je vystavená teplote pod 5 °C, zahynie. Práve preto by sa mala pestovať v kvetináči, ktorý počas zimných mesiacov môžete ukryť v bezpečí a v lete umiestniť na záhrade alebo terase.

Stévii sa bude dariť v polotieni. Príliš veľa slnka prekáža jej listom a môže ich spáliť. Najvhodnejšou voľbou je východná strana, keď slnko nemá ešte takú silu.

Ak sa rozhodnete pestovať stéviu, treba ešte vedieť, že vyhovuje jej ľahká, dostatočne priepustná pôda, ktorej doprajte dostatok vlahy. Kvôli plytkým koreňom vyžaduje častejšiu zálievku v menších dávkach.

Ako stéviu prezimovať

Keďže mrazy ani chladnejšie počasie neznesie, je potrebné ju umiestniť v svetlej miestnosti s teplotou 12 až 15 °C. Stévii na zimu listy opadajú. Ak sa tak stane, skráťte ju na 10 až 15 cm a menej polievajte.

Táto rastlina sa rozmnožuje rozdelením trsov alebo odrezkami.

Stévia sa suší, ako iné bylinky. Zbierajú sa z nej listy, najlepšie ešte pred kvitnutím, lebo vtedy majú najsladšiu chuť.