Sporák ani linka neboli po uprataní dokonale čisté. TOP 5 tipov, ako sa zbaviť mastnoty efektívne a podomácky

Raz za čas si aj naša kuchyňa zaslúži zvýšenú pozornosť. Po nejakom čase je potrebné vytriediť si koreniny, otvoriť skrinky a povyradzovať veci po záruke, vyleštiť poháre a povyhadzovať dózy, ktoré nemajú viečka. Ak sa chystáte na veľké upratovanie, určite oceníte tipy, ktoré vám urýchlia čistenie tohto kráľovstva mnohých žien.

Čo všetko je potrebné vyčistiť?

Od kachliečiek za linkou cez chladničku, mrazničku, až po sporák. Upratovanie kuchyne vám zaberie naozaj veľa času, preto je skvelé, ak si môžeme ušetriť nejaký ten čas. Zrejme je jasné, že mastné škvrny pôjdu dole trochu ťažšie ako obyčajný prach. Aj preto by ste mali zvoliť viac druhov prostriedkov, ktoré na čistenie použijete. Vybrať si môžete medzi domácimi alebo tými z obchodu. Obe možnosti majú svoje výhody. Tie z obchodu pôsobia zrejme o niečo rýchlejšie, no domáce si vyrobíte hneď a nemusíte za ne v obchode platiť. Tieto tipy by ste však nemali prehliadnuť.

Ako sa zbaviť mastnoty?

Je mnoho efektívnych spôsobov, ako odstrániť mastné škvrny, ktoré sa nachádzajú najčastejšie na sporáku a na kachličkách za ním či na digestore. Ideálne je utierať tieto kritické miesta pravidelne navlhčenou handričkou. Čím dlhšie sú totiž mastné fľaky na spotrebičoch, tým ťažšie sa ich zbavíte. Prinášame ale pár domácich receptov.

Sóda a olej

Znie to neuveriteľne, no naozaj to funguje. Mastnotu odstránite mastnotou. Stačí, ak si v miske zmiešate sódu bikarbónu a olej v rovnakom pomere. Túto kašičku naneste špongiou na mastné miesta a nechajte pôsobiť asi 30 minút. Potom si hubku alebo handričku namočte v teplej vode a mastnotu vyšúchajte. Je dosť možné, že ak je mastná vrstva naozaj odolná, budete musieť proces opakovať. Výhodou je, že vám neostanú škrabance.

Kyselina citrónová

Postupujte nasledovne. V miske si zmiešajte 1 PL kyseliny citrónovej a pár kvapiek saponátu. Navlhčenou špongiou naneste na mastné miesta a teplou vodou zotrite. Do tohto roztoku opäť môžete pridať aj sódu, účinok bude rýchlejší a lepší.

Ocot

Síce je ocot aromatický a mnohým jeho zápach vadí, o to väčšia je jeho účinnosť. Zmiešajte ho v rovnakých pomeroch s alkoholom a naneste na mastné povrchy. Touto zmesou sa ideálne čistia aj plastové nádoby alebo keramika. Ak vám prekáža zápach, pridajte pár kvapiek nejakého voňavého éterického oleja. Ideálne je, keď si túto zmes prelejete do plastovej nádoby s rozprašovačom a pridáte vodu. Takto vyčistíte celú kuchyňu a všetky povrchy.

Obyčajné mydlo

Ideálne funguje na kamenné povrchy, no použiť ho môžete aj na drevo alebo mramor či plast. Mydlo napeňte, naneste na mastné miesta a po 15 minútach navlhčenou handričkou zotrite. Nezabudnite opláchnuť aj čistou vodou. Potom je dôležité dané miesta utrieť dosucha, aby na dreve nebola prebytočná vlhkosť.

Užitočné tipy na záver

  • Ak máte doma kuchynskú linku z mramoru alebo žuly, používajte buď len prostriedky priamo určené na tieto povrchy alebo obyčajné mydlo. V opačnom prípade môžete materiál poškodiť.
  • Na škrabance na dreve ideálne fungujú vlašské orechy. Dané miesto stačí pošúchať a bude nenápadnejšie.
  • Na drevené povrchy na záver naneste prostriedok na lesk. Odpudzuje prach a vytvorí vrstvu, ktorá zamedzí rýchlemu zašpineniu.

Máte nejaké domáce tipy, ktoré roky používate? Napíšte nám ich do komentárov.