Palmy sú symbolom leta, tepla a dovolenky. Prečo si však užívať pohľad na ne len raz do roka? Prineste si trochu exotiky a letnej pohody do svojho príbytku.
Existuje asi 2 600 druhov paliem. Určite ste si všimli aj v našich končinách, že zdobia často verejné priestory a predsiene. Dodávajú priestorom eleganciu a zanechávajú zreteľne tropický vzduch. Palmy sú tropické rastliny, dajte im dostatok vody a veľa slnka a budú v poriadku. Existujú však aj púštne odrody, ktorým veľké množstvo vody neprospeje. Práve naopak.
Ako pestovať izbové palmy?
Paliem je tisíce druhov z rôznych svetových biomérov. Niektoré najlepšie prosperujú v tieni, vyžadujú vlhkejšie a tmavšie prostredie. Niektoré druhy vyžadujú hnojivo, iné zas nie. Dobrým pravidlom je, že ak chcete zdravú palmu, musíte ju kvalitne nakŕmiť. To platí v interiéri rovnako ako v tropických či subtropických záhradách.
Kde je najlepšie dať palmu závisí od jej veľkosti a priestoru. Výborne sa hodia do rohov miestností či do predsiení a hál. Tiež sa krásne vynímajú so skupinou menších kvetov umiestnených v blízkosti. Neočakávajte, že vám palma v interiéri bude kvitnúť. Mnoho druhov sa vnútri nedožije kvitnutia a ani dosiahnutia zrelej veľkosti. Absenciu kvetov vám však palma vynahradí masívnym rozrastaním listov.
Ak sa budete v interiéri o palmu kvalitne starať, je možné, že po pár rokoch dorastie až po váš strop. Pamätajte však, že ak zrežete jej rastúci vrcholok, zabijete ju.
Svetlo
Palmy sa v interiéri dokážu prispôsobiť menšiemu množstvu svetla. Väčšina paliem preferuje skôr tieň a priame slnečné žiarenie im skôr ubližuje ako pomáha. Izbové palmy preferujú jasné nepriame svetlo, no najmä v zimnom období sa vedia prispôsobiť menšej porcii svetla. Palmy vnútri neprežijú, pokiaľ nebudú mať v miestnosti žiadne prirodzené svetlo.
Pôda
Najlepšou pôdou pre palmy rastúce v kvetináči je sypká porézna pôdna zmes. Napríklad kombinácia listov, rašeliny a nastrúhanej kôry. Môžete si kúpiť kaktusový a palmový pôdny mix špeciálne určený pre rastúce palmové rastliny.
Voda
Dobrá drenáž je nevyhnutná. Len preto, že palmy žijú v teplých, niekedy tropických oblastiach, neznamená, že sú to vodné rastliny. V skutočnosti veľa paliem rastie najlepšie v mierne piesočnatej pôde s dokonalým odvodnením. Nikdy nenechajte korene palmy utopené vo vode.
Teplota a vlhkosť
Len málo druhom paliem prežije pri nízkych teplotách. Niektoré, ako napríklad kokosová palma, nedokážu vôbec tolerovať chlad.
Umelé hnojivo
Počas vegetačného obdobia “prikrmujte” svoju izbovú palmu hnojivom pravidelne. Použite palmové hnojivo, ktoré bude obsahovať všetky potrebné živiny a navyše draslík a mangán. Nedostatok draslíka spoznáte jednoducho – žltkastými či nahnednutými listami.
Prerezávanie
Palmu prerezávajte veľmi opatrne. Odolajte pokušeniu. Veľa druhov paliem čerpá živiny zo starých listov ešte dlho po tom, čo začnú žltnúť alebo dokonca hnednúť. Veľmi častou chybou pri pestovaní paliem v domácnosti je práve časté a nerozvážne prerezávanie, ktoré rastlinu celkovo oslabuje a okráda ju o cenné živiny. Vo všeobecnosti sa odporúča odstraňovať len hnedé listy a nikdy si neprerezávajte palmu štýlom, že si necháte len jeden či dva nové listy.