Škrupinky od vajec sú skvelým hnojivom. Stačí ich rozdrviť na malé kúsky.

Vajcia sú už po stáročia dôležitou súčasťou českej kuchyne. Samozrejme po nich vždy musí zostať škrupiny od vajíčok. Konzumujeme je samostatne, ale pridávame ich aj do veľkého množstva ostatných pokrmov, bez nich by sme tieto pokrmy často neboli schopní ani vytvoriť. Všetci samozrejme už od detstva vieme, že každé vajce má škrupinu, ktorá chráni obsah vnútri. Väčšina z nás vaječnej škrupiny vyhadzuje, na nič ich nepotrebujeme. To je ale chyba. Dnes vám preto prinášame niekoľko tipov a rád, na čo môžete vaječné škrupiny využiť.

Škrupiny z vajec

NIEKOĽKO INFORMÁCIÍ O ŠKRUPINE

Škrupina môže mať rôznu farbu, väčšinou sa stretneme škrupinové bielymi, béžovými či okrovými. Ak vám nedá spať otázka vzťahujúce sa k farbe škrupiny, tak verte, že farbu škrupiny ovplyvňujú pigmenty, ktoré vznikajú v sliznici maternice konkrétnej sliepky. Pri lúpanie vajec ste si iste všimli aj toho, že škrupina sama sa skladá z troch čiastkových častí, škrupiny, blany a kutikuly. Pokiaľ ide o zloženie škrupiny, tak najväčší podiel, viac ako deväťdesiat percent, má uhličitan vápenatý. Ten nájdeme napríklad aj v škrupinách mušlí. Okrem neho však vaječná škrupina obsahuje ďalších neuveriteľných dvadsať sedem prvkov, napríklad fosfor, fluór, kremík, zinok, horčík, železo či meď. Pokiaľ vajcia varíme vo vode, mnoho z týchto prvkov sa do vody uvoľňuje vo forme iónov, preto sa odporúča vodu po varení vajec nevylievať, ale použiť ju napríklad na zalievanie rastlín. A na čo použiť vlastné škrupiny?

Škrupiny z vajec
Škrupiny z vajecwww.gettyimages.com

ŠKRUPINY A ZÁHRADA

Ak vajcia potrebujeme napríklad na pečenie, teda v surové, nevarené podobe, cenné látky v škrupine zostanú a opäť ich môžete použiť pri záhradkárčenie. Rozmělněnými škrupiniek môžete dodať svojim rastlinám živiny jednoducho tým, že pôdu posypete škrupiniek. Škrupinky sa totiž veľmi rýchlo rozkladajú a všetky živiny z nich sa tak dostanú do pôdy. Vaječné škrupiny ocenia napríklad zelenina, predovšetkým paradajky, či bylinky. Ďalšou výhodou používania škrupín z vajec v záhradkárstve je skutočnosť, že pomáhajú udržiavať optimálnu kyslosť pôdy, teda v rozmedzí 5,5 až 6,5 pH, čo rastlinám všeobecne svedčí. Použitie vaječných škrupín na záhrade vám pomôže vaše rastliny a úrodu ochrániť aj pred niektorými škodcami, ako je napríklad niektorý hmyz, slimáky či hlodavce. Rozdrvené vaječné škrupiny môžete samozrejme bez problémov hádzať aj do vášho kompostu.

Škrupiny z vajec
Škrupiny z vajecwww.gettyimages.com

ŠKRUPINY A PESTOVANIE

Ak si radi pestujete svoje vlastné rastliny zo semienok, väčšinou sa oplatí si ich pred ich zasadením doma predpestovať, aby boli odolnejšie a rýchlejšie vyrástli. Väčšina ľudí k tomuto predpestovanie používa platovej tégliky. Existuje ale oveľa jednoduchšie a tiež ekologickejšie spôsob. Áno, veľmi dobre sa totiž dajú využiť škrupiny väčších vajec, ktoré môžete následne aj s malou sadeničkou vložiť do krajiny, kde sa zakrátko rozloží.