Šafrán jarný a jeho rýchlenie: Rozžiarte svoj domov krásou jari už teraz

Kvitnutie tejto obľúbenej rastliny skorej jari si môžete  naplánovať. Tu je niekoľko tipov, ako na to.

Šafrán jarný patrí medzi prvých poslov jari. Jeho kvitnutie však môžete urýchliť.

Ako rýchliť šafrán jarný

Ak tento kvet rýchlite doma, musíte si hľúzky zaobstarať v kvetinárstve alebo v semenárstve. Začiatkom októbra ich vysaďte do črepníka po 4 – 6 kusoch, prípadne do misiek či debničiek do zmesi pareniskovej zeme a piesku.

Pri sadení naplňte kvetináč alebo nádobu do 2/3 zemou, potom položte hľúzky a črepník doplňte zemou. Takto vysadené uložte do pivnice  a zasypte vrstvou vlhkého piesku alebo rašeliny. Môžete ich uložiť aj v záhradke do jamy asi 30 cm hlbokej ako pri ostatných cibuľovinách. Nasypte približne 5 – 10 cm vrstvu piesku alebo rašeliny a zvyšok zasypte zemou.

Asi po šiestich týždňoch, keď už hľuzy dobre zakorenia, preneste črepníky do svetlej a chladnej miestnosti, kde teplota nepresahuje 10 – 12 °C, a polievajte.

Kedy šafrán jarný vykvitne?

Rastliny vyženú svoje kvety asi za 3 týždne od ich prenesenia do bytu. Ak sa chcete z rozkvitnutých šafránov čo najdlhšie tešiť, musíte ich umiestniť v chladnej miestnosti, čo najďalej od výhrevného telesa, a chrániť pred priamym slnkom.

Ako sa starať o šafrán jarný po odkvitnutí?

Keď rastlina odkvitne,  prestaňte hľuzy polievať. Keď zaschnú, vyklopte ich z črepníka a uložte na suchom mieste. Na jeseň ich vysaďte do záhradky do hĺbky asi 10 cm. Približne 5 – 8 cm od seba. Môžete ich vysadiť do skupiny so snežienkami, scilami a podobne.