Orezávanie ovocných stromov je veľmi dôležité a ovplyvňuje budúci rast a úrodu drevín. Prezradíme niekoľko zásad, ktoré treba ovládať pri reze stromov.
Rez ovocných stromov nie je len odstraňovanie nadbytočnej rastlinnej hmoty alebo nevhodne rastúcich výhonkov. Je za tým trošku viac. Ide o celkové ošetrenie stromu a od jeho správnosti závisí nielen úroda , ale aj budúci vývoj dreviny. To platí i v prípade jabloní.
3 druhy rezov jabloní
Rez jabloní záleží aj od veku stromu. Poznáme výchovný, udržiavací a zmladzovací. Ak vynecháme aspoň jeden z nich, je to chyba.
Výchovný rez jabloní
Vďaka nemu tvarujeme korunu jablone. Výchovný rez robíme hneď po vysadení stromčeka ešte pred prvým vegetačným obdobím. Najskôr treba zmeniť pomer medzi nadzemnou a podzemnou časťou vysadeného stromčeka, ktorá by mala byť silnejšia. Takto sa drevina skôr ujme.
O niečo neskôr treba upraviť štruktúru koruny. Konáre by mali byť rovnomerne rozložené. Odstráňte napríklad príliš ostro rastúci konár alebo priveľmi vertikálne rastúce výhonky. Záleží však od konkrétneho stromčeka. Ak zrežete vrchol ktoréhokoľvek výhonku, podporíte tým rast bočných výhonkov. Platí zásada, čím hlbšie budete rezať, tým bude rast výhonkov intenzívnejší.
Udržiavací rez jabloní
Tento typ rezu sa robí, keď je jabloň v plnej rodivosti. Hlavným dôvodom, prečo sa udržiavací rez vykonáva, je udržanie rovnováhy medzi rodivosťou a rastom. Skladá sa z viacerých úkonov.
Najskôr sa postaráte o to, aby ste obmenili výhonky, vďaka čomu v korune udržíte len perspektívne a mladé výhonky, ktoré zarodia kvalitnú úrodu. Bez tejto časti udržiavacieho rezu jabloň rýchlejšie zostarne.
Výmena by mala prebiehať postupne na všetkých stupňoch výhonkov, samozrejme nie v rovnakej intenzite. Výhonky, ktoré najviac rodia, treba obmieňať každý druhý alebo štvrtý rok.
V ďalšom kroku vymeňte konáre, ktoré tvoria časť kostry koruny. Tie však treba obnoviť menej často, ako je to v prvom prípade. Kostrové konáre neobmieňajte vôbec.
Zmladzovací rez
Tento rez je nevyhnutný, keď jabloň zostarne. Ako to zistíte? Hlavným znakom zostarnutého stromu je veľké množstvo vysychajúcich výhonkov a vlkov (nerodivých výhonkov, ktoré zbytočne zahusťujú korunu) . Starnutie stromu záleží tiež od tvaru koruny. Pri jabloni strihanej do tvaru vretena drevina zostarne cca po pätnástich rokoch. Pri klasike a správnej starostlivosti o ňu je potrebný omladzovací rez až po dvadsiatich či tridsiatich rokoch a viac.
Nie vždy však omladzovací rez pomôže, preto treba zvážiť, či sa ho oplatí na jabloni vykonať a či nie je lepšie vysadiť nový strom.
Omladzovací rez je vlastne väčší zásah do koruny stromu. Mnohokrát treba pristúpiť k postupnej výmene celých kostrových konárov.