Príchute do domova vlastnými rukami. Ako urobiť osviežovač vzduchu vlastnými rukami: niekoľko jednoduchých spôsobov

Každá hosteska sníva, že v jej dome vždy bol príjemný čerstvý vzduch. V moderných osviežovačoch vzduchu prírodné zložky úplne chýbajú. Okrem toho takéto osviežovače vzduchu môžu obsahovať acetón, ktorý je veľmi škodlivý pre človeka. Pozri tiež: Ako obnoviť vzduch a navyše – získať výhodu? Samozrejme – s pomocou prírodného osviežovača vzduchu, ktorého aróma môže byť zvolená podľa vašej chuti a ktorá bude bezpečná aj pre zdravie. neobsahuje škodlivé látky.

Osviežovač vzduchu, vyrobený ručne, je jednoducho nevyhnutný v rodinách, kde je alergie alebo malé deti , Prírodný osviežovač vzduchu pozostáva hlavne z éterických olejov, ktorých vôňa si vyberiete. Napríklad éterický olej z levandule, pelargónie, melissa, kadidlo, citrón, mäta, tea tree   Pomôže vám nielen príjemná vôňa, ale aj pomoc pri prevencii rôznych chorôb.

Nedobrovoľne sa pýtate na otázku: „Ako môžete urobiť osviežovač vzduchu sám?“. Urobiť osviežovač vzduchu doma , používať najjednoduchšie a najúčinnejšie ľudové recepty.

Citrusový voňavý osviežovač vzduchu – ideálny do kuchyne

Budete potrebovať:

  • citrusové plody (pomaranč, limetka, citrón, mandarinka, grapefruit);
  • voda;
  • vodka;
  • nádoba na osviežovač vzduchu (fľaša – sprej).

Postup prípravy:

  • Odlúpnite citrusovú kôru. Položte šupku do sklenenej nádoby a nalejte ju vodkou (asi 0,5 litra vodky bude potrebné), zatvorte veko a nechajte 2-3 dni.
  • Výsledná tinktúra z citrusovej kôry, nalejte do sprejovej fľaše pridajte vodu, kým fľaša nebude úplne naplnená.
  • Prítomnosť vody v navrhovanom osviežovači je potrebná na zníženie zápachu alkoholu. Citrusová aróma môže byť posilnená niekoľkými kvapkami esenciálneho oleja (3-5 kvapiek) citrusov. Ako dekor môžete do fľaše vložiť úhľadne nakrájanú kôru grapefruitu, citróna alebo pomaranča.
  • Po pridaní všetkých zložiek musíte fľašu pretrepať tak, aby sa jej obsah dobre premiešal a výsledný osviežovač môžete bezpečne používať.

Pamätajte tiež, že citrusová vôňa zlepšuje náladu a posilňuje imunitný systém .
Ak nie sú v blízkosti žiadne citrusové plody, môžu byť nahradené citrusovými esenciálnymi olejmi. Vo vode musíte pridať niekoľko kvapiek (10-15) esenciálneho oleja z vášho obľúbeného citrusového ovocia a potom vstreknúť lekársky alkohol, vďaka čomu sa “miešateľnosť” oleja a vody zlepší.

Želatina Osviežovač vzduchu – pre obývaciu izbu

Budete potrebovať:

  • krásny pohár alebo malá zmrzlinová misa;
  • pohár vody;
  • jeden alebo viac druhov éterických olejov, ktorých vôňa sa vám páči (napríklad éterický olej z jedle, eukalyptu alebo tea tree);
  • želatína;
  • glycerol;
  • škorica.
  • pre krásny dizajn je vhodné použiť potravinárske farbivá, ako aj dekoratívne prvky (malé škrupiny alebo kamienky, sušené kvety alebo kúsky ovocia).

Postup prípravy:

  • Dajte misku na pomalý oheň, nalejte jednu pohár horúcej vody a pridajte 2 polievkové lyžice. lyžičkou želatíny sa mieša až do úplného rozpustenia.
  • V rozpustenej želatíne pridajte štipku škorice, ktorá prispieva k dobrej nálade, potom 1-1,5 čajových lyžičiek glycerínu (potom sa voda nebude odparovať príliš rýchlo), 2-5 kvapiek esenciálneho oleja a farbenie zmesi pomocou farbiva. Ako farbivo môžete použiť instantnú kávu, citrónovú šťavu.
  • Teraz môžete naliať takmer pripravený osviežovač do foriem, kde by ste mali najprv položiť dekoračné prvky.

Tento osviežovač vzduchu stvrdne asi 2-2,5 hodiny. Do dvoch týždňov bude ochutnať váš domov. Ak sa na vrchu osviežovača vzduchu vytvorila kôra, ktorá zabraňuje úniku arómy, namažte povrch „želé“ esenciálnym olejom alebo glycerínom. Osviežovač vzduchu zo želatíny naplní váš domov jedinečnou arómou, bude slúžiť ako originálna dekorácia Vašej izby a bude tiež pomáhať ako aromatické ošetrenie bronchitídy u detí. Táto verzia osviežovača vzduchu je skvelá vhodné do obývačky .

Osviežovač oleja je vhodný do kúpeľne

Budete potrebovať:

  • lacný detský olej (150-200 gramov);
  • nádoba (váza alebo fľaša) so širokým hrdlom, kde bude pripravený osviežovač;
  • 2st. lyžice vodky;
  • drevené palice
  • aroma oleje 4-5 kvapiek (levanduľa, rozmarín, citrón).

Postup prípravy:

  • Nalejte detský olej do fľaše so širokým hrdlom, pridajte vodku, ktorá bude skvapalňovať olej tak, aby sa rýchlo vznášala na paličkách. Toto všetko sa mieša a dopĺňa kompozíciu niekoľkými kvapkami aromatického oleja.
  • Dajte tam drevené palice a nechajte ich 3-3,5 hodiny. Potom ich otočte na druhú stranu tak, aby sa časť tyčiniek, ktorá bola v pripravenej zmesi, ukázala byť vo vzduchu. Tyčinky sa musia pravidelne otáčať. Intenzita chuti závisí od počtu tyčiniek.

Tento zápach sa bude šíriť po miestnosti, až kým olej nevyschne (asi tri týždne). Pre zvýšenie chuti je potrebné pridať väčšie množstvo esenciálneho oleja. Ak je miestnosť malá, môžete použiť aj nádobu bez širokého krku, kde sa zmestia 1-2 drevené palice. Taký osviežovač vzduchu je skvelý pre kúpeľne .

Prirodzené domáce osviežovače vzduchu majú mnoho výhod:

  • Cena vareného osviežovača je oveľa nižšia. ceny hotových osviežovačov;
  • Dôvera v prirodzenosť   použité komponenty;
  • Možnosť experimentovať   nad chuťou a nájsť svoju jedinečnú chuť.

Prírodné osviežovače vzduchu, varené vlastnými rukami, naplnia váš domov nielen množstvom príjemných vôní, ktoré sú dobré pre zdravie, ale tiež prinášajú kúzlo do výzdoby miestnosti. Súčasne trávite minimálny čas a peniaze.

Dnes môžete ľahko nájsť všetky chute a osviežovače vzduchu na predaj. Mnohí kupujúci však tvrdia, že takéto výrobky sa líšia príliš ostrým zápachom. Na to, aby už netrpeli týmto, stojí za to osviežovač vzduchu vlastnými rukami.

Existuje mnoho spôsobov, ako urobiť chuť. Nie každý je skutočne efektívny, takže je lepšie okamžite si vybrať jednu z osvedčených metód.

Éterické oleje

Najčastejšie sú domáce osviežovače vzduchu založené na rôznych éterických olejoch. Môžu byť použité rôznymi spôsobmi:

  • Na malý kúsok rúna by sa mali kvapkať 2-3 kvapky oleja a vložiť do malej nádoby alebo podšálky. Kapacita je najčastejšie kladená na batériu, takže étery sa začínajú odparovať pod vplyvom tepla. Vata môže byť umiestnená do šatníka alebo do vysávača. Z času na čas je potrebné aktualizovať vôňu, znovu kvapkajúci éterický olej.

   Osviežovač vzduchu si môžete urobiť vlastnými rukami z éterických olejov vo forme spreja. K tomu, aby všetky balóniky, ktorý bol predtým príchuťou pre auto. Stačí do nádoby naliať trochu vody a pridať 4 kvapky esenciálneho oleja. Tento osviežovač je omnoho lepší ako všetko zakúpené.

  • Aromatické prívesky nie je možné nazvať plnohodnotným osviežujúcim činidlom, ale zároveň vyžarujú príjemnú arómu. Na ich vytvorenie potrebujete malú fľašu s okvetnými lístkami kvetov alebo pieskom, kde musíte kvapkať trochu aromatického oleja. Injekčná liekovka musí byť uzavretá. Je otvorená len preto, aby si vychutnala arómu.

Osviežovač miestnosti

Niektoré milenky preferujú gélové príchute. V tomto prípade môžete urobiť osviežovač vzduchu vlastnými rukami zo želatíny.

   Na tento účel zrieďte želatínu v pohári vody a pridajte tam lyžicu glycerínu, aby ochutenie nevyschlo za pár dní. Posledným krokom je pridanie niekoľkých kvapiek vášho obľúbeného esenciálneho oleja.

Táto jednoduchá metóda vám umožňuje osobne si pripraviť osviežovač gélu. Dá sa použiť ako doma, tak aj v aute, pretože sa pri pohybe nebude rozlievať.

V prípade potreby sa v čase prípravy pridáva do kompozície malé množstvo farbiva a hotový osviežovač sa umiestni do priehľadnej nádoby. Táto chuť sa stáva skvelou dekoráciou.

   Orange je najjednoduchší spôsob, ako vytvoriť domáce osviežovač vzduchu. Takže musíte vybrať čerstvý pomaranč a nalepiť v ňom 10-15 kusov sušených klinčekov. Pre jednu veľkú miestnosť stačia dvaja takíto ježkovia. Príjemná vôňa bude trvať niekoľko týždňov.

Vône rôznych ihličnatých stromov sú tiež vynikajúcou chuťou. Osviežujú vzduch a ničia zárodky. V prípade potreby môžete vetvičky vložiť do vázy s vodou. Na zvýšenie vône je potrebné občas striekať ihly a naliať vodu do nádoby.

   Ďalšou možnosťou je do-it-yourself osviežovač vzduchu so sódou. Na jeho prípravu budete potrebovať samotnú sódu, ako aj citrusový olej, fóliu alebo veko s otvormi a malú nádobu. Štvrtina nádoby sa naplní sódou a pridá sa 5 až 10 kvapiek oleja. Potom musíte položiť na veko alebo zakryť nádobu fóliou a dať ju do miestnosti. Ak chcete vôňu nevplývali, je potrebné nádobu pravidelne pretrepávať a pridať trochu esenciálneho oleja.

Osviežovač

Prírodná chuť – správny nástroj do kuchyne. Tam sú často pachy potravín a hotových jedál. Niekedy sú tieto chute dosť nepríjemné. Preto mnohé ženy v domácnosti používajú škoricu a kávové zrná. Dajú sa na horúcu panvicu a po niekoľkých minútach sa v miestnosti cíti príjemná aróma.

Existujú aj iné spôsoby:

  • 2 lyžice čerstvo zomletej kávy by sa mali naliať do malého vrecka, uviazať a zavesiť na sporák alebo nad pracovnú plochu.
  • V bežnom spreji sa musí naliať voda zmiešaná s citrónovou šťavou. Takáto kvapalina môže rozprášiť všetky povrchy v kuchyni.

To, dosť rozložiť na policiach niekoľko plátkov citróna, posypané jedlou sódou. Môžete tiež rozpustiť nejakú sódu vo vode a dať túto zmes do taniera. Vo večerných hodinách sa pachy takmer úplne stratia.

Osviežovač toaliet

WC často vonia nepríjemne. Väčšina ľudí je zvyknutá zápasiť s tým pomocou zakúpených sprejov. Bohužiaľ, nie vždy naozaj opravujú situáciu. Najlepšie na toaletách je osviežovač vzduchu vlastnými rukami. Nasledujúce metódy sa považujú za najefektívnejšie:

  • V každej čistej fľaši so sprejom musíte naliať prevarenú vodu a pridať lyžicu octu a sódy. Zložky sa musia dôkladne premiešať. Hotová zmes odstraňuje nepríjemné pachy a má antibakteriálny účinok. Môžete dokonca striekajúcej v takejto osviežovač na WC. Tento nástroj je ideálny pre alergie.
  • V nádobe so sprejom musíte pridať studenú vodu a 5-8 kvapiek aromatického oleja. Najlepšie sú levandulové alebo citrusové plody. V prípade potreby môžete olej nahradiť čerstvou šťavou z pomaranča alebo citrónu. Táto zmes by sa mala striekať do vzduchu.
  • V záchode si môžete dať osviežovač gélu. Na jeho prípravu je potrebné vyrobiť hrubú želatínovú želé a v inej nádobe premiešať soľ, éterický olej, ocot a akékoľvek farbivo.

   Obe zmesi by sa mali spojiť, naliať do foriem a pred stuhnutím uviesť do chladu. Hotový výrobok sa musí narezať na malé kúsky. Sú umiestnené do záchodovej misy. Takže pri každom zostupe vody bude zničený nepríjemný zápach a baktérie.

Výhody domácich osviežovačov

Niektorí ľudia nechápu, prečo tráviť vlastný čas na prípravu ochutenia, ak ho možno zakúpiť v každom obchode. V skutočnosti, domáce liek má niekoľko nepopierateľných výhod:

  • Bezpečnosť zdravia. V tomto osviežovači nie je žiadna chémia. Je to veľmi dôležité, pretože preniká do pľúc a môže poškodiť ľudské zdravie. To je obzvlášť dôležité pre alergie.
  • Úspor. Obchod príchute nie sú lacné, najmä ak sú nové produkty od známych značiek. Pre prípravu domáceho osviežovača bude vyžadovať veľmi málo peňazí. Jedna bublina esenciálneho oleja bude trvať dlho.
  • Udržateľnosť a ochrana zdrojov. Po použití domácej ochutenej fľaše možno prať a znovu použiť.

Ak je to možné, je lepšie pripraviť si osviežovač vzduchu sami. V tomto prípade môžete vyzdvihnúť svoju obľúbenú vôňu a určiť jej optimálnu intenzitu. Domáce príchute sú vhodné na použitie v akýchkoľvek priestoroch, pretože sú bezpečné a šetrné k životnému prostrediu.

Užitočné tipy

Napadlo vás niekedy, keď pri ďalšej návšteve obchodu s chemikáliami pre domácnosť, že všetky tieto prostriedky na čistenie a umývanie a odorizovanie sú ďaleko od najbezpečnejšej voľby pre vaše zdravie a zdravie vašej rodiny?

Ak ste niekedy premýšľali o takýchto veciach, potom ste sa pravdepodobne dostali k otázke nájdenia bezpečných detergentov, osviežovačov vzduchu a tak ďalej.

Ak je dosť ťažké vyrobiť saponáty sami (je to urobiť sami, a nie používať horčicu, sódu atď.), Potom do-it-yourself základný osviežovač vzduchu pre halu alebo toaletu  jednoduchšie ako jednoduché.

Nebudete veriť, ako príjemná a prirodzená vôňa vo vašom dome môže byť, ak použijete nasledujúce recepty osviežovača vzduchu.

Ako urobiť osviežovač vzduchu vlastnými rukami z obvyklej oranžovej farby?

Ah, tento sviatok – Nový rok! Čo to má spoločné s Novým rokom, pýtate sa? A skúste si spomenúť na tie vône, ktoré boli vo vašom byte alebo dome ako dieťa na tejto svetlej a láskavej dovolenke. Čo bolo najpríjemnejšie a najviac súviselo s príchodom nového roka?  To je pravda – to je chuť pomarančov alebo mandarínky. S iba dvoma malými pomarančmi, môžete poskytnúť túto sviatočnú chuť v jednej miestnosti na dva týždne.

Vezmite dva pomaranče a tucet alebo tri alebo štyri sušené karafiáty. Rozdeľte karafiát kvety do dvoch častí (rovnako pre každú oranžovú), a potom rovnomerne nalepiť do pomarančovej kôry. Získať druh oranžovo-klinček ježko, ktoré budú dva týždne, aby vyžarovali príjemnú, ľahkú a korenistú arómu – a bez akýchkoľvek chemikálií a iných látok ohrozujúcich zdravie. Opäť platí, že pre ozónovú vrstvu!

Ako urobiť osviežovač vzduchu vlastnými rukami z želatíny?

Urobte aromatický výrobok zo spracovania spojivového tkaniva zvierat (ktoré je v skutočnosti želatína)? Je to možné? Dokonca je to možné! A potrebujete niečo dosť – len 20-30 gramov, alebo jednoduchšie, dve polievkové lyžice. Toto množstvo želatíny musí byť rozpustené v asi dvesto gramoch vody (to znamená v jednom skle), všetko sa zahrieva v páre.

Potom, čo zmes začne byť viac jednotná, môžete pridať tucet kvapiek svojho obľúbeného esenciálneho oleja na to. Láska citrón sviežosť? Žiadny problém – stlačiť tam šťavu z niekoľkých plátkov citrónu, ale skôr ich hodiť celý. Nepáči sa vám farba zmesi?  Aké problémy – pridajte akékoľvek potravinárske farbivo. Potom všetko nalejte do peknej a útulnej sklenenej nádoby a dostanete nielen dlhotrvajúci osviežovač, ale aj veľmi štýlovú vec, ako sa hovorí, Feng Shui!

Ako urobiť osviežovač vzduchu vlastnými rukami z rôznych rastlín?

Pozrime sa bližšie na regály skladov pre domáce chemikálie: osviežovače vzduchu obsahujúce rastlinné extrakty – jedľa, harmanček, ruže … prevládajú tam … Existuje nejaká možnosť urobiť podobnú príchuť doma, ale bez výťažkov?  Nič nie je jednoduchšie! Najprv však musíte dostať čerstvú vetvičku rastliny, ktorej vôňu chcete inhalovať na dlhé dni a pripraviť fľašu vody s konvenčným postrekovačom.

Ak ste to ešte uhádli, mali by ste znížiť požadovanú vetvičku do tejto fľaše, nechať ju chvíľu stáť a potom jednoducho striekať miestnosť na zvlhčenie a ochutenie. Nie je to neuveriteľne ľahké?  Ak hovoríme o bylinkách, potom sa hodí bazalka, jalovec, smrekové vetvičky a tak ďalej. Vetva jedľa, okrem toho, že dodáva príjemnú arómu vzduchu v miestnosti, môže tiež pomôcť v boji proti choroboplodným zárodkom proti prechladnutiu.

Ako urobiť osviežovač vzduchu s éterickými olejmi doma?

Je celkom logické použiť obyčajnú éterickú hmotu na vytvorenie vynikajúceho ochuteného vzduchu, ktorý má spravidla veľmi trvalú arómu. Okrem toho môžu byť použité nielen pre miestnosti.  Napríklad, ak pridáte len niekoľko kvapiek oleja na obyčajné vatové tampóny a potom ich vložíte do skrine, môžete si byť istí, že vaše oblečenie alebo posteľná bielizeň bude vždy vydávať svetlo, príjemnú vôňu.

Ak hovoríme o vytvorení určitej arómy v miestnosti, potom, v prítomnosti zvlhčovača, má zmysel pridať tam trochu svojho obľúbeného esenciálneho oleja. Dropping len pár kvapiek oleja na čerstvé šišky, dostanete nádhernú čerstvú lesnú vôňu, ktorá dokonale upokojí. Ak ste príliš leniví vymyslieť niečo, potom môžete vždy kúpiť lacné aromatické lampy založené na éterických olejoch.

Ako urobiť osviežovač vzduchu pre chladničku?

Zabudli ste čas vytiahnuť z chladničky pokazenú kyslú smotanu alebo kefír? Neuvedomili si, že by ste mali zakryť iným tanierom misku so sleďmi, ktorá za jeden deň zdalo sa, že zastonal nielen všetky výrobky, ale aj steny chladničky? Nakoniec sa už dlho nepozerali na poličku na zeleninu, kde napriek podmienkam permafrostu sa dlho zabudnuté osamelé paradajky začali formovať a vyžarovali charakteristický pach zápachu? Situácia je nepríjemná, ale opraviteľná.

Avšak skôr, ako sa zbavíte nepríjemného zápachu v chladničke, má zmysel pokúsiť sa ho umyť (po rozmrazení, ak to vyžaduje inštrukcia). Ak sa zápach naozaj dostal do stien, potom široko otvorená nádoba s vodou, v ktorej bol hydrogenuhličitan sodný NaHC03 predtým rozpustený pomôže napraviť situáciu … Áno, obyčajná jedlá sóda, čo ešte? Extrémne efektívny spôsob, najmä pri dlhom a pravidelnom používaní.

Ako si vyrobiť vlastné ruky osviežovač vzduchu pre WC?

Mnohí ľudia si myslia, že táto otázka by mala byť venovaná osobitná pozornosť, vybrať osviežovač vzduchu s najdrsnejším a klonizujúcim zápachom. V skutočnosti vy a ja osviežime vzduch a neznečisťujeme ho špinou, Preto neváhajte použiť niektorú z metód opísaných vyššie pre kúpeľne a toalety. A ak nainštalujete ventilátor do výfuku takejto miestnosti, zabudnete na nepríjemný zápach navždy!

Ako urobiť osviežovač vzduchu do kuchyne a obývačky kávy?

Ak chcete začať, niektorý z vyššie uvedených receptov na self-made osviežovače a vône sú ideálne ako pre obývacia izba a kuchyňa. Avšak, monotónnosť vôní trochu otravné; okrem toho bude celkom prirodzené, že vzduch v kuchyni má svoju vlastnú chuť. A na to sa dokonale hodí aróma kávy.

Ako si vyrobiť kávu z chuti? Je to oveľa jednoduchšie, než si myslíte! Stačí si z vrecúška vyrezať malú tašku v ktorom by ste mohli doslova naliať dve lyžice kávya zviazať ho v kuchyni alebo v obývacej izbe. Netreba dodávať, že na takéto ochutenie by sa mala použiť aróma čerstvo zomletej kávy. Mimochodom, rovnaká chuť je ideálna pre auto.

Kto nemá rád, keď v dome stúpa príjemná vôňa? Existujú vedecké dôkazy, že prostredie, ktoré voní dobre, má pozitívny vplyv na náladu a výkon. Existuje veľa rôznych typov osviežovačov vzduchu na trhu s domácim chemickým tovarom, ale vždy je príjemné urobiť niečo pre dom vlastnými rukami. Okrem toho, ručne vyrábané nástroje obsahujú iba prírodné zložky a sú oveľa lacnejšie. Ďalším pekným bonusom: môžete ho použiť ako skvelý darček pre svojich blízkych alebo kolegov.

Prečítajte si v tomto článku:

Do-it-yourself osviežovače vzduchu v domácnosti: ochutené drevené gule

Urobiť tieto ochutené gule je najjednoduchšie. Všetko, čo potrebujete:

  • Drevené korálky alebo veľké korálky (možno zakúpiť v obchode na vyšívanie). Guličky by nemali byť natreté lakom ani farbou, ešte lepšie, ak nie sú leštené.
  • Aromatické esencie.
  • Malý štetec, môžete použiť starú kefku na zuby.

Prečítajte si viac :.

Kefa aplikujte esenciu na drevený povrch. Neošetrené drevo sa dobre vstrebáva a zachováva zápach. Gule umiestnite do sklenenej alebo plechovej nádoby tak, aby sa naplnili čo najtesnejšie. Čím menej miesta v pohári, tým lepšie. Vzduch schne drevo. Uzatvorte nádobu pevne viečkom, do nej vložte niekoľko dier, cez ktoré bude vonná látka von.

Z času na čas pridajte olej do nádoby a pretrepte guľôčky.

Ak nájdete pohárik krásneho tvaru a ozdobíte ho, potom vyjde veľký suvenír.

Ako urobiť osviežovače pre dom urobiť sami: Voňavé kvety

Masívne osviežovače sú ideálne pre WC a kúpeľňu. Vyrobené na základe jedlej sódy, dokonale absorbujú pachy, a preto sú vhodné do skrinky s topánkami.

Pre voňavé kvety budú vyžadovať:

  • jedlá sóda,
  • voda (varená),
  • éterický olej.

Všetky tieto zložky možno ľahko previesť na voňavé kvety. Zmiešajte jedlú sódu s esenciálnym olejom. Na 100 gramov sódy potrebujete 15 kvapiek esencie a trochu vody. Po kvapkách pridávajte vodu, kým sa nevytvorí veľmi hrubá hmota.

Ďalší zaujímavý workshop:

Potom vložte do formy, ideálne silikón, a nechať schnúť jeden alebo dva dni. Keď sú chute konečne stvrdnuté, môžete ich rozšíriť, ale nikdy ich nepokladajte na drevený alebo iný citlivý povrch! Najlepšie je nechať ich na porcelánových alebo sklenených tanieroch.

Na zvýšenie vône môžete pridať niekoľko kvapiek priamo na povrch.

Prírodný osviežovač vzduchu DIY: Gel Osviežovač vzduchu

Osviežovače vzduchu na báze prírodného gélu môžu mať vôňu nie menej jasnú a príjemnú ako chemické. Môžete si vytvoriť vlastné skladby a vytvoriť farbu, ktorú chcete. Ak sa vám páči silný zápach, ale nechcete používať sviečky alebo ľahké aromatické lampy kvôli otvorenému plameňu, tento recept je pre vás!

Výučba je určená pre 0,5 litra voňavého gélu, ktorý je možné rozdeliť na 4 časti a každý môže cítiť vlastným spôsobom.

Budete potrebovať:

  • 4 malé sklenené poháre (vhodné z detskej výživy),
  • želatínové vrecko
  • potravinárske farbivo
  • soľ,
  • éterické oleje.

Vyčistite a pripravte nádobu.

V každej kvapke niekoľko kvapiek farbiva a asi 30 kvapiek esenciálneho oleja. Ak chcete silnejšiu chuť, pridajte viac.

Vare 0,25 litra vody, do ktorej pridajte dostatočné množstvo želatíny a dobre premiešajte, aby sa zabránilo tvorbe hrudiek.

Po rozpustení želatíny pridajte ďalších 0,25 litra studenej vody a jednej čajovej lyžičky soli. Všetko dôkladne premiešajte.

Ľahká a príjemná vôňa vytvára v dome atmosféru pohodlia. Niektorí nosia sviežosť a ráznosť, iní relaxujú a pripravujú sa na spánok, iní pomáhajú upokojiť a upokojiť úzkosť.

Výhody a nevýhody domácich osviežovačov vzduchu

Výrobcovia osviežovačov vzduchu ponúkajú širokú škálu vôní pre každý vkus. Arómy sa predávajú vo forme aerosólov, perličiek, kryštálov, plnív s kvapalinou alebo gélom. Existuje veľa možností. Osviežovač vzduchu netrvá dlho

Žiaľ, v týchto výrobkoch nie sú žiadne prírodné zložky, alebo len veľmi málo. Napríklad, ovocné a kvetinové vône môžu byť vytvorené pomocou extraktov alebo olejov prírodného pôvodu. Ako sa však výrobcovi podarí naplniť balónik vôňou mrazivej sviežosti, morského vetra alebo lesných mýt? To si vyžaduje kombináciu zlúčenín rôznych chemických prvkov, ktoré sa po postriekaní uložia v dýchacích orgánoch a ovplyvňujú telo iným spôsobom. A ceny vysoko kvalitného osviežovača vzduchu sú pomerne vysoké. Tak prečo neskúsiť vytvoriť si vlastnú chuť?
  Krásne navrhnuté fľaše s príchuťou doplnia váš interiér.

Pozitívne vlastnosti ochutenia vlastnej výroby:

  • prírodné zložky nepoškodzujú zdravie;
  • veľa éterických olejov prospech tela, pretože to nie je pre nič za to, že existuje také ošetrenie ako aromaterapia;
  • ľudia s alergiami alebo astmou môžu nájsť najbezpečnejšie prísady na domáce kadidlo;
  • svoju obľúbenú vôňu môžete vytvoriť bez výrazných nákladov a nákup hotových osviežovačov vzduchu bude stáť niekoľkokrát viac.
  • domáce príchute budú trvať dlhšie ako tie, ktoré ponúkajú výrobcovia domácich chemikálií;
  • nasýtenie zápachu možno nastaviť podľa osobných preferencií.

Aké nevýhody domácej chuti môžu prevážiť jeho výhodu? Možno bude trvať nejaký čas, kým bude kadidlo a bude pravdepodobne trvať niekoľko experimentov, aby sa vytvorila správna aróma s vhodnou konzistenciou a bohatosťou. A pretože jediným dôvodom pre odmietnutie pripraviť najviac osviežovač vzduchu môže byť len duchovná lenivosť alebo nedostatok túžby používať vône pre domácnosť.

Vymenovanie domácich chutí

Pri vytváraní osviežovača vzduchu je dôležité zvážiť, kde sa bude používať. Môže to byť akákoľvek miestnosť v dome alebo na konkrétnom mieste. Napríklad chladnička vyžaduje neustále spracovanie, aby sa odstránil nepríjemný miláčik. Na toalete, okrem čistoty, je dôležité mať kadidla, ktoré pomôžu neutralizovať zápach a zároveň dezinfikovať toaletu. Aromy sa používajú aj v interiéroch automobilov.
  Na dezinfekciu záchodovej misy môžete vyrobiť suché výrobky s prídavkom osviežujúcej vône.

Typy osviežovačov vzduchu

Chuť do domu, auta alebo kancelárie môže mať doteraz rôzne formy. Môžete vyrobiť takmer akýkoľvek druh osviežovača vzduchu sami:

  1. Aerosol – na výrobu tohto osviežovača budete potrebovať fľašu s rozprašovačom a tekutinou, ktorá sa ľahko pripraví.
      Domáce sprej s éterickými olejmi môže zanechať stopy, buďte opatrní
  2. Gélový osviežovač – táto aróma sa obyčajne umiestni do otvorenej nádoby vyrobenej na báze potravinovej želatíny.
      Osviežovač v gélovej konzistencii je vhodný, pretože sa nerozliaje a nezanecháva stopy.
  3. Difúzor – nádoba s aromatickým obsahom a drevenými palicami.
      Dĺžka tyčiniek musí nevyhnutne výrazne presahovať dĺžku nádoby s aromatickou kompozíciou
  4. Guľôčky a kryštály – suché príchute sa môžu vyrábať s použitím dezinfekčných prostriedkov alebo čistiacich prostriedkov, a estetika vytvára farbu pomocou potravinárskeho farbiva.
     Aromatizácia a dezinfekcia toalety vo forme guličiek sú veľmi vhodné na použitie
  5. Vrecko je osviežovač vzduchu vyrobený zo suchých prísad umiestnených v priedušnej látke.
      Vrecko možno zavesiť do auta na ozdobu a chuť vzduchu
  6. Impregnovaná textília – príchuť tohto druhu sa spravidla používa v automobiloch, na jej výrobu bude potrebný malý kúsok plsti.
      Osviežovač vzduchu vyrobený z plsti môže byť vyrobený nielen vo forme štandardného vianočného stromu, ale aj vo forme takýchto veselých, jasných príveskov.

Osviežovače Recepty

Pre vlastnú produkciu osviežovača vzduchu, môžete použiť éterické oleje, sušené šupky alebo kúsky citrusov, kávových zŕn, ihličie, korenie. A tiež potrebujú fľaše, poháre, vázy a iné nádoby, do ktorých bude osadený osviežovač. Krásne zdobené fľaše pomôžu vytvoriť útulnosť a krásu v miestnosti.
  Gélový osviežovač môže byť vyrobený vo forme priesvitných guľôčok, kameňov alebo inej formy

Najobľúbenejšia verzia výroby aróm na základe použitia éterických olejov. Tento výrobok ponúkajú lekárne, domáce chemikálie, záhradnícke centrá, supermarkety.

Sprej na vodnej báze

Na prípravu tekutého osviežovača vzduchu budete potrebovať (na základe približne 110–120 ml hotového výrobku):

  • prázdna fľaša s čerpadlom,
  • voda 50 ml,
  • vodka 50 ml,
  • éterický olej od 30 do 60 kvapiek,
  • čerstvá citrónová šťava 10-15 kvapiek,
  • pipety.

Ako fľašu môžete fľašu používať pod kozmetickým prípravkom, v tomto prípade ju musíte vopred opláchnuť a vysušiť. Ak neexistuje vhodné plavidlo, môžete si kúpiť obyčajný rozprašovač. Jemný sprej zanechá na povrchoch menej značiek.
  Presné množstvo esenciálneho oleja závisí od mnohých faktorov: výrobcu, aromatické vlastnosti samotného oleja, požadovaný stupeň nasýtenia arómy, kvadratúry miestnosti

Ako viete, olej sa nerozpúšťa vo vode, preto je pridanie vodky nevyhnutné na vytvorenie jednotnej konzistencie osviežovača. Vodka môže byť nahradená etyl 96% alkoholom, potom by sa jej množstvo malo znížiť na polovicu a zvyšok objemu by mal byť kompenzovaný vodou.

Navrhované zloženie osviežovača je možné nazvať podmienené, pretože nie je potrebné pridávať citrónovú šťavu a vodku. Ak alkohol nie je po ruke, môžete ho nahradiť morom alebo soľou. Množstvo soli je asi 1-2 polievkové lyžice.

Recept je veľmi jednoduchý:

  1. Všetky zložky sa musia miešať vo fľaši.
  2. Dobre pretrepte. Osviežovač pripravený!
  3. Pred každým striekaním pretrepte.
  4. Naneste na nesavé povrchy.

  Čerstvá citrónová šťava je potrebná ako konzervačná látka pre hotový osviežovač tak, aby roztok vydržal dlhšie.

Pri príprave osviežovač nemusí nutne používať jeden olej, môžete kombinovať niekoľko možností. Vyskúšajte, experimentujte a nájdite svoj jedinečný recept!

Video: domáce osvieženie vzduchu

Aromatický difúzor

Ak môžete použiť akúkoľvek existujúcu fľašu na sprej, potom je lepšie vybrať si elegantnú nádobu pre difuzér, pretože bude nejako stáť na nápadnom mieste, čo znamená, že je lepšie vytvoriť vnútorný prvok pre domácnosť alebo kanceláriu.
  Pre difuzér sa predávajú špeciálne ratanové, trstinové alebo bambusové tyčinky, ktoré však môžu byť nahradené obyčajnými drevenými špajdľami.

Pre difuzér bude potrebovať:

  • krásna sklenená fľaša
  • vodka alebo zriedený alkohol,
  • olejovej bázy
  • aromatický olej,
  • drevené palice.

Špeciálne tyčinky sú vyrobené z vhodných drevín, ktorých textúra lepšie absorbuje a vonia, preto ich použitie je samozrejme žiaduce, ale nie nevyhnutné.

  Olivový olej je ideálnym základom, pretože má takmer neviditeľný zápach.

Keď máte všetko, čo potrebujete, je čas začať:

  1. Do pripravenej nádoby nalejte 3 až 4 polievkové lyžice základného oleja.
  2. Potom sa pridá asi 30 kvapiek aromatického oleja.
  3. Po tom, nalejte 1 polievková lyžica alkoholu.
  4. Vložte paličky.
  5. Miešajte s aromatickým zložením tyčiniek.
  6. Difúzor je pripravený.

  Nádoba na difuzér by mala mať úzky krk, vyrobený zo skla alebo keramiky, plast pokazí arómu a strom ho absorbuje

Počet a dĺžka tyčiniek závisí od očakávaného nasýtenia kadidla. V priemere sa používa 4-8 tyčiniek. Na rozdiel od aromalampy so sviečkou, difuzér nevydáva dym a nevyžaduje zvyšovanie ohňa, čo eliminuje pravdepodobnosť vznietenia. Ak chcete aromatickej váze poskytnúť osobitnú estetiku a príťažlivosť, môžete do nej vložiť dekoratívne kamene, korálky, jedľové šišky, sušené kvety, ovocie, bobule atď.
  Zdobený difúzor bude nádherným interiérom a pomôže vytvoriť útulnú atmosféru.

Pri výbere miesta na inštaláciu difuzéra zvážte prítomnosť detí a zvierat v dome. Je lepšie dať nádobu tam, kde mladší členovia rodiny nebudú schopní dosiahnuť a náhodne rozliať aromatické zloženie. Ak je ťažké nájsť neprístupné miesto, potom je v tomto prípade nevyhnutné použiť nádobu s vekom, ktorá môže byť prepichnutá na vloženie tyčiniek.

Video: vytvorenie difuzéra vlastnými rukami

Tekutá príchuť s esenciálnym olejom

V podobe difuzéra môžete osviežovač vzduchu vyrobiť vo fľaši, ale bez použitia tyčiniek. Zvyčajne je v tomto prípade nevyhnutné zachytiť malú bublinu, napríklad z parfumu. Na to budete potrebovať:

  • malá fľaša
  • korková zátka,
  • čipka alebo vlnená niť
  • hrubá alebo hrubá ihla,
  • nôž alebo pilník
  • éterický olej
  • základný olej
  • prvky pre dekor (voliteľné).

  Tekuté osviežovače s korokom a šnúrkou v malých fľašiach sú vhodné na použitie v automobile

Recept prípravy bude vyžadovať určitý čas a zručnosť:

  1. Najprv je potrebné pripraviť korok. Ak nie je vhodná veľkosť, môžete si korok vziať z vína a nastaviť ho na požadovanú veľkosť nožom alebo pilníkom.
  2. Korok musí byť tiež narezaný tak, aby nebol príliš dlhý. V opačnom prípade sa zápach neobjaví.
  3. Vytvorte dieru v strede korku pomocou hrotu alebo ihly (v závislosti od hrúbky korku).
  4. Navlečte šnúru cez otvor.
  5. Vo fľaši položte dekoratívne predmety, ak nejaké existujú.
  6. Podávajte základný olej.
  7. Potom pridajte éterický olej. Približné pomery olejov: 1: 5, t. Základne by mali byť viac.
  8. Dobre premiešajte.
  9. Spodný koniec šnúrky sa zasunie do korku tak, aby sa dostala na dno nádoby.
  10. Zatvorte fľašu.
  11. Urobte slučku zo zvyšnej časti čipky.
  12. Zaveste hotovú príchuť.

Čipka bude nasýtená olejom a postupne začne vyžarovať vôňu. Nasýtenie arómy závisí od množstva použitého aromatického oleja, preto sú navrhované pomery podmienečné.

Video: Jednoduchý spôsob, ako ochutnať auto

Aromatizácia interiéru automobilu plsťou a éterickým olejom

Tam je tiež taký zdroj kadidla ako kus plsti alebo plsti impregnované éterickým olejom. Z materiálu môžete jednoducho vyrezať geometrický tvar. Ale výrobky vyrobené s fantáziou a nadšením budú vyzerať oveľa krajšie.

Fotogaléria: Varianty plsteného osviežovača vzduchu

Najbežnejšou formou aromatickej impregnácie je vzhľad vianočného stromčeka, ktorý je možné vyrábať vo forme svetlých a šťavnatých plodov, pre detskú izbu môžete hračku naplniť soľou nasýtenou éterickým olejom.

Na výrobu osviežovača môžete použiť možnosti navrhnuté vo fotogalériách pre výrobky na báze ochutenia a môžete si vymyslieť niečo vlastné. Pripravte sa:

  • plstená základňa
  • éterický olej
  • plastové vrecko,
  • pipetou alebo injekčnou striekačkou s ihlou podľa potreby.

Pokračujeme vo výrobe:

  1. Na stôl položte plastové vrecko.
  2. Položte na ňu výstrižok.
  3. Na kvapkanie oleja v malých kvapkách po obvode výrobku. Ak na fľaši oleja nie je dávkovač, musíte použiť pipetu alebo injekčnú striekačku a ihlu.
  4. Neaplikujte viac ako 30 kvapiek.
  5. Počkajte, až sa olej absorbuje.
  6. Ochucovadlo pripravené.

Pri aplikácii vône je veľmi dôležité používať moderovanie. Lepšie začať s 10-15 kvapkami. Ak je aróma slabá, môžete pridať ďalší olej.

Napríklad ste výrobok nasiakli levanduľovým olejom. Po určitom čase príchuť vyčerpá svoj zdroj. Je čas ho aktualizovať. Nie je potrebné aplikovať rovnaký olej na tú istú chuť. Výsledok tohto experimentu vás nebude potešiť.

Video: Urobiť chuť z plsti

Domáce osviežovač-zvlhčovač

Suchý vnútorný vzduch musí byť neustále navlhčený. To platí najmä vo vykurovacej sezóne. Miestnosť môže byť zároveň osviežená obľúbenou vôňou. Na to budete potrebovať:

  • nádrž na vodu so širokým hrdlom, je lepšie vziať širokú misu,
  • obľúbená éterická aróma, v tomto prípade ponúkame citrón a rozmarín,
  • teplej vody, tentokrát s objemom 200 ml.

Ďalšie kroky sú veľmi jednoduché:

Čím teplejšia je voda a batéria, tým skôr začnú oleje cítiť. Zloženie olejov a ich množstvo je samozrejme možné meniť podľa vlastného uváženia.

Osviežovač vzduchu zo sódy a éterického oleja

Aromatický olej v kombinácii s jedlou sódou vytvorí ďalší recept na domáce osviežovač vzduchu. Zloženie v tomto prípade je veľmi jednoduché:

  • nádrž so širokým hrdlom a vekom,
  • jedlá sóda,
  • éterický olej
  • klinec, šálka alebo ihla.

Ak existuje vhodná nádoba, ale nie je kryt, potom môže byť nahradená fóliou alebo silnou tkaninou.
  Príchute v pohári sódy sú ideálne pre kuchyňu alebo kúpeľňu

  1. Pour jedlá sóda približne 1 cm hrubé do pohára.
  2. Top drop 10 – 12 kvapiek oleja. Presné množstvo je možné nastaviť empiricky.
  3. Zatvorte veko a pretrepte.
  4. V kryte musíte urobiť niekoľko dier s klincom alebo šiť.
  5. Fóliu možno prepichnúť ihlou. Na tkanine môžu byť zhotovené malé otvory.
  6. Zatvorte nádobu. Tkanina môže byť upevnená elastickou alebo čipkou.
  7. Ochucovadlo pripravené.

Video: osviežovač vzduchu zo sódy a esenciálneho oleja

Želatínová príchuť

Gél osviežovač vzduchu môže byť tiež samostatne. Je lepšie ozdobiť nádobu gélovou príchuťou, ktorá bude stáť v jednej z miestností alebo na ploche, s čipkou, korálkami, stuhami atď. Na prípravu osviežovača bude potrebné:

  • voda 100 ml,
  • želatína 1-1,5 chl,
  • soľ 1 lyžička
  • ocot 6% 1 lyžička,
  • farbiť 3-5 kvapiek,
  • éterický olej 5–6.

Farebnosť by mala byť upravená množstvom pridaného farbiva. Čím viac ho pridáte, tým jasnejšie dostanete aromatické figúrky.

Takéto ochutenie nie je potrebné umiestniť do žiadnej nádoby. Môže sa naliať do foriem na pieskovisko alebo do buniek sladkého substrátu, a potom dať hotové kocky do priehľadnej vázy. Na vytvorenie svetlej kompozície sa dajú rôzne formy natrieť rôznymi farbami.

Gélový osviežovač vzduchu je možné vyrobiť pomocou guličiek hydrogélu. Na to potrebujeme:

  • hydrogélové gule na kvety,
  • voda
  • éterický olej
  • priehľadná sklenená nádoba.

Príprava ochutenia bude trvať minúty:

Video: Ako urobiť osviežovač vzduchu

Gélový osviežovač vzduchu s dekorom

Vyššie sme už navrhli výrobu farebných gélových príchutí. Ak však chcete, môžete sa pokúsiť pripraviť osviežovač s dekorom. Môžu to byť:

Jednoduchý a jasný príklad prípravy ochucovadla s plátkami pomaranča a škorice je uvedený vo videu nižšie.

Video: Ako si vyrobiť želatínovú príchuť a ozdobiť ju plátkami pomaranča

Sáčková príchuť

Okrem miestností v dome alebo v aute sa sáčok používa na ochutenie šatníka s oblečením, komody s bielizňou. Sáčky sa často používajú na lekárske účely. Osviežovač vzduchu môže byť vo forme vankúšikov alebo vriec. Ale najdôležitejšou vecou je vybrať vhodnú tkaninu: musí nutne prejsť vzduchom. Zvážte niekoľko receptov na výrobu sáčkov vo forme vrecka.

Esenciálny olej recept

Na výrobu sáčkov s aromatickými olejmi budete potrebovať:

Algoritmus prípravy:

Namiesto sódy, môžete použiť múku a sódu v pomere 1: 1. Hotové soľné cesto môže mať akýkoľvek požadovaný tvar.

Vrecko s rôznymi plnidlami

Do vrecka môžete vložiť akékoľvek prírodné zložky:

Po zvetrávaní zápachu je potrebné aktualizovať vrecúško.

Video: Ako naplniť sáčok

Okvetné lístky príchutí

Ďalšou verziou osviežovača vzduchu je výroba tyčiniek kvetov. Môžete si kúpiť v kvetinárstve ružových lístkov.

Pre výrobu bude potrebné:

Príprava:

  1. Okvetné lístky vložené do mixéra.
  2. Brúsiť.
  3. Preneste rozdrvené lístky do nádoby.
  4. Nalejte malé množstvo vody, aby sa okvetné lístky neplavali.
  5. Pridajte jedlú sódu.
  6. Zamiešame.
  7. Ak sa zloženie ukázalo byť tekuté, potom sóda by mala zvýšiť množstvo sódy.
  8. Ak je kompozícia suchá, musíte pridať vodu.
  9. Zmiešajte vo forme hrubej kaše roztrúsenej vo formách.
  10. Vyschnúť
  11. Odstráňte tyče z buniek.
  12. Vložte krásnu sklenenú vázu.

Ako si vybrať správny olej a ďalšie zložky

Predtým, ako začnete robiť osviežovač vzduchu, musíte zvážiť zloženie budúcej arómy. Ak váš výber spadol na použitie éterického oleja, potom je potrebné vziať do úvahy vlastnosti tohto produktu.  Je dobre známe, že každý aromatický olej má svoje vlastné vlastnosti: niektoré liečiť, iní osviežujú, iní pokojný, štvrtý zmierňujúci stres atď. Na výber správneho oleja si preštudujte nasledujúce tabuľky.

Tabuľka: Vlastnosti éterických olejov

Tabuľka: Kompatibilita éterických olejov

Pri výrobe osviežovača pre interiér vozidla je lepšie opustiť relaxačné a upokojujúce vône. Ak je vodič unavený, potom tieto vône len zvýšia ospalosť a absentenciu, čo môže vytvoriť nebezpečné situácie. Je lepšie aplikovať osviežujúce poznámky. A relaxácia je potrebná pred spaním, takže oleje s touto vlastnosťou sú vhodné pre spálne. Jasné citrusové arómy sú vhodné na použitie v toaletách a kúpeľniach, ale aj tieto poznámky sú celkom vhodné v obývacej izbe.

Pri použití akýchkoľvek chutí je potrebné pripomenúť, že aj pachy prírodného pôvodu môžu spôsobiť alergickú reakciu. Preto, ak po inštalácii ochutenie svrbenie, trhanie, kýchanie, nádcha, musíte okamžite odstrániť alergén.

Dátum exspirácie a oblasť aromatizácie prírodného osviežovača vzduchu

Jasné určenie trvanlivosti prírodnej arómy je nemožné kvôli vplyvu kombinácie faktorov:

  • kvalitu originálneho výrobku
  • námestie miestnosti, v ktorej je chuť,
  • vlhkosť v miestnosti
  • objem nádoby so osviežovačom vzduchu
  • a ďalšie

Napríklad približná životnosť želatínových osviežovačov vzduchu sa pohybuje od 1 týždňa do mesiaca. Káva Sasha môže trvať niekoľko mesiacov. Difúzor bude vydávať vôňu približne 2 týždne. Všetky podmienky sú veľmi podmienené.

Oblasť distribúcie osviežovača závisí od nasýtenia hotovej arómy. Je dôležité si uvedomiť jedno pravidlo: je ľahšie zvýšiť nedostatočnú chuť pridaním niekoľkých kvapiek oleja, ako zriediť príliš nasýtený zápach.

Pred nákupom iného osviežovač vzduchu v obchode, premýšľať o tom, čo tento nákup môže premeniť na vaše zdravie. Nie je lepšie pokúsiť sa vytvoriť si vlastnú chuť, najmä preto, že existuje veľa možností výroby.