Pestujete hortenzie? Toto je skvelý TIP od záhradkárov ako ich namnožiť tak, aby rástli ako divé

Pestujete na záhradke hortenzie? Potom viete, aký je to nádherný kvietok, keď sa mu darí. Táto kvetina je náročnejšia na pestovanie, no o to krajšia, keď sa jej darí. Hortenzie oživia vašu záhradu a prinesú vám radosť. 

Tieto kvety sú nenáročné na pestovanie a práve teraz je vhodné obdobie, ako ich rozmnožiť napríklad z odrezkov. Možno ste nevedeli, no hortenziám môžete meniť aj farbu. Všetko záleží od pH pôdy. Po cca 4,5 sú fialové a modré, keď je pH vyššie, kvety sú ružové a červené.

Ako rastú hortenzie?

Kvety hortenzie rastú v zhlukoch, najprv vyzerajú ako krík, neskôr dokážu dorásť až do veľkosti malého stromu. Každopádne sú prekrásnou ozdobou každej záhrady a bez výnimky ju môžete mať aj vy. Kvitnúť začínajú už na jar a tešia oči svojich majiteľov až do jesene. V zime vydržia aj vonku. Ak sa rozhodnete pre kráľovnú záhrad, radosť vám môže robiť aj desať rokov. V tomto článku vám prinášame všetky užitočné rady na to, aby ste si ich mohli zasadiť rovno zajtra.

Ako pestovať hortenzie?

Väčšinou vídavame hortenzie s bielymi kvetmi, no môžu mať aj celkom inú farbu. Všetko závisí, ako sme už spomínali, od pH pôdy, v ktorej rastie. Pri neutrálnom pH pôdy bývajú hortenzie biele alebo béžové. V alkalickejších pôdach sú ružové a v kyslých modré. Farbu hortenzie však dokážete ovplyvniť aj sami. Ak chcete mať v záhradke všetky farby hortenzií, stačí tomu prispôsobiť pôdu. Kompozícii viacfarebných hortenzií si síce vyžaduje trošku viac času, ale v princípe nejde o nič ťažké.

Ako polievať hortenzie?

Hortenzie milujú vodu. Krásnymi kvetmi sa vám zaručene odvďačia, keď do ich blízkosti dáte samozavlažovacie zariadenie. Ak im ho nedáte, nezabúdajte ich pravidelne polievať. Rastlina má rada rozptýlené slnečné svetlo až polotieň, preto ju nikdy nesituujte na slnečný výpek, pretože sa môže ľahko stať, že v lete bude po nej. Pri pestovaní hortenzie dbajte a na ich vyváženú „stravu“. Ak pôdu prekrmujete organickou hmotou, nemajte priveľké očakávania. Hortenzia vám môže, ale nemusí vykvitnúť. Majú radšej prirodzené prostredie a nekamarátia sa ani s dusičnanmi. Ak teda chcete rastlinu pohnojiť, hnojte len mierne na jar a viac ju nechajte odpočívať. Vtedy bude najkrajšie rásť.

Aj keď hortenzia vydrží aj zimu, je nutné jej k tomu pomôcť. Aj odolnejšie odrody potrebujú v zime trochu zahriať, takže im pripravte na zimu jednoduchý prístrešok alebo ak ich pestujete v kvetináči, ukryte ich pre istotu do pivnice. Mimochodom, ak si zasadíte hortenziu popínavú, máte lepšie vyhliadky na ochranu proti škodcom a ochoreniam. Popínavé hortenzie sú spravidla odolnejšie ako ich ostatné kamarátky.

Zastrihávajte odkvitnuté kvety

Pri starostlivosti o hortenzie je dôležité včas odstrihávať zvädnuté kvety. Čím častejšie budete odstraňovať staré kvety, tým sviežejšia a bohatšia bude nádielka tých ďalších. Pre maximálne pohodlie rastlinky predpripravte pôdu tak, aby bola hlavne bohatá na živiny. Ak tieto podmienky hortenzia bude mať, vaša záhrada bude krásna najmä vďaka jej očarujúcim a podmanivým kvetom. Hortenzia je rastlina, ktorá sa vám za starostlivosť odvďačí vo veľkom a vy nikdy neoľutujete, že ste si ju zasadili. Vyskúšate to? Dajte nám vedieť v komentároch.

Ako ich namnožiť?

Najjednoduchší spôsob je namnožiť ich z odrezkov. Stačí, keď si zvolíte zdravé výhonky, ktoré ešte nekvitli. Potom výhonky odstrihneme pod pukom alebo očkom s dĺžkou minimálne 10 centimetrov. Odstrihneme zbytočné listy a necháme len kratšie stopky, ostrihávame aj mäkké vrchné časti. Potom odrezok dáme do črepníka s pôdnym substrátom a dôkladne polejeme. Hortenzie necháme na slnečnom mieste, kde však nepáli slnko po celý deň a priamo. Môžeme pohnojiť a pravidelne zalievame. Môžeme ich na vrchu prekryť aj igelitom, aby sa nám vytvorilo parenisko.