Nový trend – nehrabať lístie zo záhrady. Aké sú výhody a nevýhody?

Mnohí záhradkári sa obávajú vysádzania listnatých stromov z dôvodu každoročného opadávania lístia. Nový trend praje pohodlnejšiemu spôsobu údržby, lístie sa odhrabávať neodporúča. 

Ihličnaté stromy sú fajn, po celý rok držia tvar i stále zelenú farbu. Ale nepôsobia na vás niekedy až príliš jednotvárne a strnulo? Rozkvitnutá májová čerešňa či farebné jesenné premeny. To je poriadna dávka romantiky. Bola by veľká škoda sa tejto nádhery vzdávať.

 

Dôvody proti hrabaniu lístia

 

Tradičného odhrabávaniu popadaného lístia zo záhrady pomaly odzváňa. Čoraz viac záhradkárov sa prikláňa k názorom odborníkov hovoriacich o tom, že pre samotnú záhradu je lepšie lístie nehrabať. Argumenty pre tento pohodlnejší spôsob údržby sú jasné – popadané lístie funguje ako ochrana rastlín pred mrazom a pomáha udržiavať v pôde dostatočnú vlhkosť. Rozkladom popadaného lístia sa do pôdy dostane množstvo cenných živín. Zabúdať tiež netreba na to, že popadané lístie vo vašej záhrade ulahodí množstvu živočíchov. Úkryt v ňom nájdu ježkovia, žabky či užovky.

Dôvody pre hrabanie lístia

 

Zástancovia tradičného jesenného hrabania lístia namietajú, že pod vrstvou opadaného lístia môže prezimovať množstvo škodcov či chorôb. Okrem toho sú na jar záhony a trávniky pokryté po zime lístím plným plesní či škaredých škvŕn.

 

lístielístie
zdroj: pexels.com

Prípady, kedy je hrabanie lístia nevyhnutné

 

Popadané lístie určite odhrabte, pokiaľ si zakladáte na krásnom, zelenom a udržiavanom trávniku. Lístie je nutné odstrániť tiež zo všetkých vodných plôch a štrkových záhonov. Hrabať lístie je potrebné aj spod napadnutých stromov, aby sa zabránilo ďalšiemu šíreniu nákazy. Zdravé pohrabané lístie neváhajte prihrnúť k ružiam či ovocným stromom a krom, umiestniť ho na trvalkové záhony či ním prikryť cibuľoviny.