Dni sa skracujú, listy na stromoch Pani Jeseň začína maľovať krásnymi farbami, teploty sa znižujú a čoraz viac prší. Leto je síce nenávratne preč, no vaša záhrada vás stále potrebuje.
Jeseň je pre záhradkárov špecifickým obdobím. Končí posledný zber, začínajú sa pomaly prípravy na zazimovanie. Jeseň je pre samotnú záhradu veľmi prajným obdobím, pôda a rastliny si konečne vydýchnu po suchom a horúcom lete.
Zber a spracovanie plodín
Už od jari sa zbierajú určité plodiny, no najväčší “boom” čo sa zberu vypestovaných plodín týka, prichádza na prelome leta a jesene. Je preto veľmi dôležité plánovať, aby plodiny nevyšli navnivoč. Zásadné je zber vykonávať opatrne. Poškodené či prezreté plody oddeliť od ostatných a okamžite spracovať.
Zdravé plody je potrebné uskladniť v suchom a chladnom prostredí. Dopredu si naplánujte, čo chcete s konkrétnymi plodinami realizovať. Či chcete robiť kompóty, džemy alebo niečo iné.
Úprava drevín
Jeseň je skvelým obdobím na úpravu drevín. Staršie dreviny je vhodné ozdraviť strihaním, pre mladšie dreviny je jeseň ideálnym obdobím na presádzanie. Ovocné dreviny presadené na jeseň dostanú viac času na zakorenenie v zimnom období. Preto je vhodné na jeseň realizovať aj výsadbu živého plota. Ovocné i okrasné dreviny prestrihajte. Sústreďte sa na to, aby boli dostatočne presvetlené spodné vetvy.
Príprava kvetov na zimu
S klesajúcimi jesennými teplotami je potrebné venovať pozornosť aj kvetinám, nakoľko im hrozí zamrznutie. Črepníkové rastliny umiestnite do teplejších priestorov, buď oknu alebo do tmavšieho prostredia v závislosti od konkrétneho druhu rastliny.
Odolné rastliny, ktorým klesajúce teploty neuškodia, ponechajte vonku, no nezabudnite zaizolovať črepník, aby nepraskol. Cibuľoviny je možné vybrať zo záhonu a vyschnuté uskladniť v nádobe s pieskom tak, aby sa nedotýkali. Myslite už aj na jarný výsev, pripravte si záhon. V plánovanom záhone zmiešajte pôvodnú zeminu s novou.
Príprava pôdy na zimu
Nielen kvety, ale aj pôdu je potrebné pripraviť na zimné obdobie. Dôležité je kvalitne ju prevzdušniť. Zbavte pôdu nečistôt, buriny či popadaného lístia a následne ju prevzdušnite okopávaním, hrabaním či rýľovaním. Zabezpečte pred zimou aj trávnik. Posledné kosenie by ste mali vykonať začiatkom novembra, no nekoste príliš nízko (aspoň 5 cm).