Ktoré izbové rastliny pestovať v byte orientovanom na sever, časť I.

Máte byt, v ktorom je málo slnka, no napriek tomu  chcete pestovať izbové rastliny? Týmto izbovkám sa bude dariť aj v takýchto podmienkach.

Veľa izbových rastlín potrebuje pre svoj správny rast veľa svetla a slnečné stanovištia. Čo však, ak máte byt či dom, ktorého okná sú orientované na sever? V takom prípade treba vyberať druhy, ktoré znesú polotieň alebo tieň. Zväčša sú to nekvitnúce rastliny, teda tie, ktoré sú okrasné najmä listami. Tu je niekoľko príkladov.

Izbové rastliny, ktoré sa dajú pestovať v tmavom byte

Aspidistra vyššia

Táto nenáročná izbovka prežije naozaj všeličo. Nevadí jej prašné prostredie a dá sa pestovať aj v tmavších miestnostiach, kde sa iným rastlinám nedarí. Umožňuje jej to vysoký obsah  chlorofylu. O jej pestovaní sme si hovorili tu:

Begónia kráľovská

Obľúbená rastlina aj vďaka krásne sfarbeným listom a svojej nenáročnosti na pestovanie. Begónia neznáša priame slnko a polotieň jej nevadí. Preto sa môže hodiť aj do bytu orientovaného na sever. Neznáša však chlad a suchý vzduch.

Maranta rebernatá

Aj keď táto vždyzelená rastlina nepatrí medzi často pestované izbovky, zaslúži si našu pozornosť. A to aj pre svoje krásne smaragdovozelené listy s bielymi pásikmi. Maranta vyžaduje polotienisté alebo tienisté miesto a na priamom slnku zahynie. Ďalšou podmienkou pre úspešný rast je vlhký vzduch. Väčšina bytov má pre jej pestovanie príliš suchý vzduch, preto ju treba každý deň postrekovať vlažnou vodou. Vyžaduje tiež časté zalievanie.

marantamaranta
Maranta, zdroj foto: Pixabay

Bromélia Vriesea splendens

Tieto izbové rastliny majú takisto radi polotieň a nie sú priateľmi slnečných bytov. Vyznačujú sa ružicou pásikovaných, celookrajových listov s dlhým mečovitým klasom. Bromélia pochádza z tropických lesov Brazílie, preto miluje vlhkosť a teplo. Pri zalievaní je potrebné použiť mäkkú vodu. Používanie tvrdej vody z vodovodu môže rastliny znehodnotiť bielymi výkvetmi solí. Hnojiť je potrebné iba dobre zakorenené rastliny, a to slabým roztokom minerálneho hnojiva. Viac o pestovaní bromélie sme si hovorili tu: