Pre zrelú ale aj suchú a dokonca aj mastnú pleť sú vhodné oleje. Dodávajú hydratáciu, pleť zvláčňujú a aj keď by si majiteľky mastnej pleti mohli klopať na čelo, pravdou je, že oleje vašu pleť nezmastia ešte viac. Práve naopak, dodajú jej potrebnú vlahu, ktorú potrebuje a preto sa mastí. Ak sa v olejoch nevyznáte, prinášame zoznam tých najpoužívanejších a najlepších. Oplatí sa do nich zainvestovať a zaradiť ich do každodennej starostlivosti.
Jojobový olej
Jojoba je zelená rastlina, ktorá rastie na severoamerických púšťach. Olej z tejto rastliny má doslova blahodárne účinky na pleť. Obsahuje kyselinu eicénovú, ktorá zlepšuje bunkový metabolizmus a regeneráciu kožného tkaniva. Kolagén, ktorý je obsiahnutý v tomto oleji je takmer identický s tým, ktorý produkuje naše telo prirodzene.
Ricínový olej
Ricínový olej sa najčastejšie používa najmä pre vlasy, riasy a obočie. Okrem toho je však veľmi užitočný na oblasť okolo očí. Obsahuje kyselinu olejovú, linolovú a ricínovú, ktorá sa rýchlo vstrebáva. Na rozdiel od ostatných olejov ricínový olej nezanecháva na tvári mastný film. Blahodárne pôsobí práve na rast a hustotu.
Olej z ruží
Olej z ruží je veľmi dobrou voľbou pokiaľ vaša pleť trpí na akné. Má protizápalové a antibakteriálne účinky, a preto ho môžete nájsť napríklad v pleťových krémoch, mliekach, mydlách či rôznych maskách na pleť. Pokiaľ máte problémy s akné určite odporúčame olej z ruží vyskúšať.
Mandľový olej
Mandľový olej je bohatý na bielkoviny a nenasýtené tuky, ktoré vyživujú telo zvnútra. Taktiež obsahuje mnohé vitamíny ako napríklad horčík a vápnik, ktoré vyživujú pokožku z vonku. Výhodou mandľového oleja je fakt, že má bieliaci účinok a teda oživuje vyblednutú pokožku.
Ľanový olej
Tým, že ľanový olej obsahuje najviac bielkovín spomedzi všetkých olejov, dodáva pleti omladzujúci účinok. Pri pravidelnom používaní ľanového oleja boli spozorované pozitívne účinky.
Šípkový olej
Olej zo šípok obsahuje viac ako pätnásť druhov mastných kyselín. Najväčšiu časť zastáva kyselina linolová a linolénová, ktoré zvyšujú sily epidermy. Olej je tiež bohatý na vitamín A bojovať s vekom a problémami, ktoré s ním v súvislosti s pleťou prichádzajú.
Rakytníkový olej
Rakytníkový olej obsahuje fosfolipidy, ktoré obnovujú metabolizmus tukov v tkaninách. Po použití tohto oleja pleť nebude mastná a neleskne sa. Tiež je bohatý na protizápalové látky.
Broskyňový olej
Broskyňový olej obsahuje vitamíny A a E. Tieto vitamíny ju jemne vyhladzujú a zvlhčujú. Navyše vitamín B15 zlepšuje prietok krvi v tkanivách. Po použití tohto oleja pokožka bude príjemná na dotyk a zamatová.
Kokosový olej
Kokosový olej je známy tým, že po dlhodobom používaní má omladzujúci účinok. Ten je spôsobený kyselinou myristovou a kyselinou laurovou, ktoré olej obsahuje. Kyselina listová navyše bojuje s vyrážkami a s akné. Okrem iného kokosový olej výrazne pomáha v boji s popáleninami a obnovuje pokožku na bunkovej úrovni.
Nezabúdajte, že prichádza veľmi teplé počasie, a preto je nesmierne dôležité pleť a celé telo dostatočne hydratovať. Najlepšie teda spravíte ak budete dodržiavať pitný režim.