Chcete stromy, no máte malú záhradu? Tieto sa hodia najlepšie

Niekedy sa majitelia menších záhrad môžu cítiť ako pri riešení hlavolamu. Na jednej strane je veľmi príjemné mať nejaký otvorený priestor pre seba. No na druhej strane je však poriadnou výzvou prísť na to, ako čo najefektívnejšie využiť každý štvorcový meter vašej záhradky.

Tieto protichodné úvahy často majiteľov menších záhrad vedú k riešeniu zatrávniť celý povrch. No ak ste majiteľom menšej záhradky vy, berte to ako dizajnérsku výzvu. Keď využijete niekoľko šikovných riešení, vytvoríte si nádherné prostredie a spríjemnenie domova.

Napríklad stromy. Chcete ich, no máte malú záhradku? Musíte vziať do úvahy množstvo priestoru a svetla. Tieto aspekty vašej záhrady ovplyvnia spôsob, akým strom bude rásť a určia, ktoré druhy sa hodia lepšie a iné zas menej.

V nasledujúcich riadkoch vám poradíme, ako si vybrať správny strom pre vašu záhradku a poskytneme vám päť tipov na stromy, ktoré sa hodia aj do menších priestorov.

Čo by ste mali urobiť pred kúpou stromu?

Všímajte si pred nákupom detaily. Najdôležitejšia časť výberu stromov pre malé záhrady začína práve v obchode. Hľadajte stromy s rovným kmeňom. Prezrite si korene. Ak sú skrútené a vytočené, tento druh stromu nekupujte, pretože tieto korene sa ťažko narovnajú budú rásť smerom von. Nekupujte poškodené stromy. Chcete aby sa sústredili na svoj rast a nie na liečenie.

Berte do úvahy vzťah koreňov k objektom a cestám. Pri sadení malých stromov dbajte na to, aby ste ich neumiestnili príliš blízko domu alebo terasy. Ak sadíte stromy do oblasti s tehlovou terasou, potom ich korene môžu tlačiť na tehly.

Vyhnite sa ošetreniu pôdy. V posledných rokoch odborníci zistili, že používanie upravenej pôdy spôsobuje, že korene prestanú rásť, keď sa dostanú do pôvodnej špiny. Vykopte dieru trikrát väčšiu ako veľkosť sadenice.

judášovec kanadskýjudášovec kanadský
zdroj: pixabay.com

A čo ďalej?

Konzistentne zalievajte na začiatku. Po zasadení stromu by vaše hlavné obavy mali smerovať k zalievaniu. Robte to dennodenne každé ráno počas prvých dvoch týždňov a potom podľa potreby. Akonáhle je strom usadený, zalievajte šetrnejšie, najmä ak žijete v daždivej oblasti. Priveľa vody môže brániť rastu stromu.

V prvom roku strom neprerezávajte. Chcete, aby strom správne rástol a vytváral svoj vlastný tvar pred orezávaním a upravovaním.

Päť najlepších stromov do malých záhrad

Podľa rád odborníkov medzi najlepšie stromy vhodné do menších záhrad patrí drieň kvetnatý, javor dlaňolistý, jabloň, judášovec kanadský a halézia karolínska. Inšpirujte sa a vytvorte aj z menšej záhradky krásny doplnok vášho domova.