Toto korenie má veľmi prospešné účinky na naše zdravie, preto sa ho oplatí mať doma vždy po ruke.
Vavrín alebo inak bobkový list – posvätný symbol úspechu je neuveriteľnou rastlinou. Mnohí z nás poznajú iba jeho využite v kuchyni. On však dokáže oveľa viac. Nielenže výborne dochutí pripravované jedlá, je dobrým doplnkom ku kyslím pokrmom alebo mäsu či syru, ale pomáha aj nášmu zdraviu. Obsahuje látky, ktoré podporujú trávenie a stimulujú chuť do jedla.
Toto korenie pomáha tiež pri problémoch s nadúvaním. Bobkový list by mali poznať ľudia, ktorých trápi nespavosť. Ak si totiž vložíte zopár lístkov do bavlneného vrecka, ktoré dáte pod vankúš, pomôže vám to zaspať.
Bobkový list sa dá využiť aj pri bolestiach kĺbov. Rozdrvte niekoľko lístkov, zmiešajte s olivovým olejom a naneste na čistú látku. Tento obklad priložte na problematické miesto.
Odvar z listov zas dokáže detoxikovať vaše telo.
Ako pestovať bobkový list
Vavrín bobkový pochádza zo Západnej Ázie a Stredomoria, kde dosahuje výšku až do 20 metrov. U nás sa dá pestovať v črepníku a na teplom stanovišti aj v záhradke.
Bobkový list síce odolá mrazom do – 5 °C, no pred prvými mrazmi ho umiestnite do svetlej izby s teplotou približne 12 °C.
Ak si ho chcete dopestovať zo semienka, bude to trošku náročnejšie. Osivo vyžaduje prísne dodržané podmienky na klíčenie, napríklad stálu teplotu okolo 21 °C. Ľahšie je rozmnožiť si ho odrezkami, ktoré môžete zbierať celý rok. Najlepšie sa vám prijmú začiatkom leta. Odrezky treba zakryť plastovým vreckom.
Aj vavrín vyžaduje rez. Robíme ho na jar alebo na jeseň.
Ak pestujeme túto rastlinu v črepníku, bude sa mu dariť v priepustnom substráte a ak mu doprajeme pravidelnú zálievku.