Bez farbív a škodlivých sulfátov. Jednoduchý návod vás naučí, ako vyrobiť domácu zubnú pastu

Už od detstva nás poučujú o dôležitosti umývania si zubov. Je to základná a dôležitá súčasť hygieny každého človeka. Môžme k tomu použiť rôzne prvky ako tablety a prášky, no tým najzákladnejším okrem zubnej kefky je pasta. Prečítajte si náš článok a dozviete sa ako si vyrobiť vlastnú zubnú pastu a navyše ekologicky.

Zubná pasta je priemerne tvorená z ¾ vodou, a menej ako ¼ tvoria brúsne látky, pričom najmenšiu časť tvoria tenzidy, farbivá a fluoridy. Zubný pasta by mala mať dva základné účinky tzv. kozmetický (čistenie a leštenie povrchu zubov, osvieženie dychu) a terapeutický (redukcia zubného povlaku, aplikácia liečebných látok).

Každá zubná pasta obsahuje i brúsne látky, ktoré sú z kozmetického hľadiska dôležité na čistenie a leštenie povrchu zubu. Z hľadiska druhu zubnej pasty môže obsahovať 15 až 55% abrazív a z toho najčastejšie sa používa – uhličitan vápenatý, fosforečnan vápenatý, hliník a jeho zlúčeniny (napr. hydráty oxidu hlinitého), hydrogénuhličitan sodný, chlorid sodný, kremičité gély, bolus alba, metakryláty a iné. Brúsny účinok zubnej pasty závisí od tvaru, veľkosti, tvrdosti a počtu abrazívnych častíc. Taktiež závisí od čistiacej techniky a sily, ktorá sa používa pri očistení zubov.

Domáca mätová zubná pasta s himalájskou soľou

  • 4 PL bieleho ílu (kaolínu)
  • ½ PL jemnej himalájskej soli
  • 2 PL roztopeného kokosového oleja (vodný kúpeľ)
  • 1 PL olivového oleja
  • štipka kryštalického mentolu, alebo pár kvapiek mentolového oleja
  • ½ ČL vínneho kameňa (kvôli pene)

Recept uverejnil portál, ktorý sa venuje ekológii Zero Waste Slovakia.Uvedené ingrediencie jednoducho zmiešajte na pastu a nechajte stuhnúť pri izbovej teplote. prípadne ju vložte na 10-15 minút do chladničky, aby ste urýchlili tuhnutie. Pasta vám vydrží približne 2 mesiace a všetky uvedené ingrediencie zoženiete v bez obalovom obchode prípadne cez internet.

Uvedené ingrediencie jednoducho zmiešajte a pastu nechajte stuhnúť pri izbovej teplote. Ak chcete urýchliť proces tuhnutia, vložte pastu na 10-15 minút do chladničky. Keďže kokosový olej mení konzistenciu z tuhej na tekutú, je nutné recept prispôsobiť teplote vo vašej kúpeľni. Ak sa vám pasta zdá byť príliš hustá, pridajte trochu olivového oleja. A naopak, ak je príliš teplo, môžete olivový olej vynechať úplne.

Rada na záver ideálne je skladovať zubnú pastu v sklenenej nádobke, nie kovovej a nemiešať ju kovovou lyžičkou! Íly sú totiž záporne nabité, čo zabezpečuje  mineralizáciu a detoxikáciu pokožky. Kov tento záporný náboj a teda aj účinnosť ílu znižuje.