Ako zasadiť citrónovú kosť doma. Indoor Lemon: Výber odrody pre domáce pestovanie

Citrusové stromy sú pomerne drahé, napríklad, citrón strom asi 45 cm vysoká bude stáť 2,5 tisíc rubľov. Preto mnohí ľudia dávajú prednosť pestovaniu citróna na vlastnú päsť – najmä preto, že kosti sú ľahko dostupné a dajú sa kúpiť v každom supermarkete. Môžete tiež kúpiť pomerne lacné odrodové citróny semená (a ďalšie citrusové plody, ako mandarínky, pomaranče).

Pre tých, ktorí sa rozhodli vyskúšať svoje šťastie s kosťou zo zakúpeného citróna – tento článok.

Mladé výhonky citrónu, vek 1 mesiac.

Krok 1. Správny citrón

Nemusíte byť ani profesionál, aby ste pochopili – ovocie musí byť zrelé, vysoko kvalitné, šetrné k životnému prostrediu a vysoko žiaduce, čerstvo zozbierané.  Ak nájdete citróny v supermarketoch, ktoré spĺňajú prvé tri parametre, je to stále možné, potom ako sa vysporiadať s čerstvosťou? Je jasné, že na regáloch dovážané citróny, ktoré už nejakú dobu ležali. Žiadny veľký problém. Len si neberte uschnuté, sušené ovocie alebo ťahajte s pristátím po zakúpení. Kúpil krásny citrón – okamžite z neho odstráňte kosti a pokračujte v sadení.

Krok 2. Klíčenie a výsadba

Môžete tak urobiť bez klíčenia výsevom semien okamžite v zemi, napríklad podľa schémy opísanej nižšie.

Najjednoduchší spôsob, ako pestovať domáci citrón z kostí:

  1. Kúpiť pôdu pre citrusy a pripraviť malé nádoby (plastové poháre môžu byť), vo výške 1 kameňa – 1 kapacita.
  2. Naplňte nádoby zeminou, vysejte semená do zeme do hĺbky 3 cm.
  3. Obal fóliou. Dajte na teplé miesto. Tu nemôžete horiť, štandardná izbová teplota 18-22 ° C pre citrón je ideálny.
  4. V prípade potreby pravidelne vetrajte a zvlhčujte. Nalejte, je lepšie sprej.
  5. Po troch týždňoch sa objavia výhonky.

Takéto siatie v zemi má svoje nevýhody: nie je jasné, ktoré semená klíčili, niektoré z nádob zostanú „mimo práce“.

Ďalšia možnosť

Naplňte semenáčkové boxy zeminou, sadte kosti, prehlbujte 1 cm, udržiavajte medzi nimi vzdialenosť 5 cm, v tomto prípade možno sadenice čakať za 2 týždne. Čakanie na pár skutočných listov najlepšie sadenice sú zasadené v samostatných nádobách s priemerom 10 cm, Teraz rastliny môžu byť umiestnené na trvalé miesto – taký hrniec bude stačiť pre rastliny až 15-20 cm vysoký.

Aké okno dať mladé rastliny?

Chyba bude na južnom okne, citróny nemajú radi priame spálené slnko, potrebujú jasné, ale rozptýlené svetlo. Najlepšie je východné alebo západné okno. Alebo všetky rovnaké južné okno – ale tieňovanie.

Ako vyzerajú mladé sadenice?

Odporúčanie: Odporúča sa pestovať niekoľko sadeníc naraz, pretože ak ste neskúsení v pestovaní citrónov, zatiaľ čo čas plynie z kameňa na ovocie, môže sa so stromom vyskytnúť veľa problémov. Choroba, chyby v starostlivosti, nakoniec chyba pri štepení a rastlina zomrie. Bolo by pekné mať “zásoby”.

Z jedného semena sa môžu objaviť dva výhonky, v takom prípade by sa mal odstrániť slabší výhonok.

Krok 3. Výstrely a ďalšia starostlivosť

Odchod nie je zložitý, citróny môžu byť naozaj považované za nenáročné vnútorné rastliny, stačí sa naučiť niekoľko jednoduchých pravidiel.

Lemons love:

  1. Mierne zalievanie.  Je v priemere možné povedať, že v lete by mala byť napojená 3 krát týždenne, v zime – 2 krát. Ale mali by ste sa zamerať na svoje podmienky – možno budete musieť vodu viac či menej. Je lepšie sprej mladých výhonkov, zalievanie len v prípade, že pôda je suchá. Preplnenie horšie ako podplnenie, takže to nepreháňajte.
  2. Priedušná, priepustná pre vodu a vzduch.
  3. Pravidelné striekanie, možno sprcha.  Je dôležité, aby sa na listoch nezhromažďoval prach. Vlhkosť je obzvlášť dôležitá, ak je zariadenie v blízkosti batérie. Nezanedbávajte tento okamih starostlivosti – nie je to len otázka vlhkosti, ale aj prevencia pred napadnutím škodcami alebo chorobami.
  4. Otočte citrón na svetlo by mal postupne  pri 20-30 stupňoch, a nie všetkých 180.
  5. Veľkosť hrnca.  Veľký hrniec citrónu sa neodporúča, maximum pre dospelé rastliny je 10 litrov, mal by byť transplantovaný tak často, ako je to možné, ale podľa potrieb av závislosti na rýchlosti rastu stromu samotného – spravidla sa to robí raz ročne na jar.
  6. Krmivo pre citrusové rastliny  vysoký obsah mangánu, bóru, zinku. Kŕmenie je žiaduce pomerne často – 1 krát za 2 týždne celé obdobie aktívneho rastu (od februára do septembra).

Ale! Prekrmenie rastliny je škodlivejšie ako underfeding, pamätajte, že výživa je dôležitá pre tvorbu ovocia. Mladé rastliny (do 3 – 4 mesiacov) a rastliny bezprostredne po presadení do čerstvej pôdy (do 1-1,5 mesiaca) nie sú kŕmené.

Prečo hynú citróny alebo rastú zle?

To sa v neskúsených kvetinárstve často stáva, dokonca môžete počuť, že citróny sú rozmarné rastliny. Ale toto nie je tento prípad, príčiny smrti sú pomerne jednoduché:

  1. Vzduch je príliš suchý! Vzduch v miestnosti je pre tieto rastliny naozaj suchý – nenechajte sa lenivým sprejom.
  2. Pokles teploty, prievan, zmeny vlhkosti – citróny sú dosť citlivé na zmeny podmienok.
  3. Pretečenie.  Ešte raz – citróny nemajú radi príliš vlhkú pôdu! Uistite sa, že počkáte, kým sa medzi zalievania vyschne.
  4. Zlé odvodnenie.  Odvodnenie je nevyhnutné pre takmer všetky izbové rastliny, takže sme sa o tejto problematike nevenovali podrobne, ale dostávame listy, ktoré jasne naznačujú, že tento bod sa často zanedbáva. Venujte pozornosť odvodňovaniu – pôda by mala byť voľná, dobre priepustná a prebytočná voda z hrnca by mala dobre prúdiť – to platí aj pre veľmi mladé rastliny vysadené napríklad v plastových pohárikoch.
  5. Nesprávny výber sadeníc.  Nemali by sme brať slabý, s dlhými internodes sadenice – s takýmito rastlinami nebude zmätený. Ak chcete získať viac rastlín – je lepšie zasiať viac semien, asi dvakrát.

Citrón vo veku 1 roka.

O krmivách viac

Ak nemáte čas pohrať sa s top dressingom, potom budú robiť komplexné hnojivá ako „Zdraven“, „Ideal“ – takmer každá spoločnosť vyrába špeciálne hnojivo pre citrusové plody. Je však lepšie striedať informačné kanály pomocou:

  1. Organická hmota (môžete ju striedať s komplexným minerálnym hnojivom, napríklad s použitím nasledujúcej schémy: prvá dekáda mesiaca – minerály, druhá dekáda – organická hmota atď.).
  2. Ako zdroje stopových prvkov (zinok, železo, bór, atď.) Môžete použiť hnojivo z dreveného popola, síran železnatý, mangán. Všetky tieto nástroje sa používajú podľa štandardných schém (napríklad, môžete si prečítať o kŕmení), robiť hnojivo ako koreň, a kropenie listov.

Substrát na výsadbu

Obyvatelia mesta sú v istom zmysle jednoduchší – majú pripravené hotové substráty. Túto zmes však môžete pripraviť sami a pamätajte na nasledujúce pravidlá:

  1. Zmes by mala byť dokonale priedušná.
  2. Zmes by mala dobre prejsť vlhkosťou.
  3. Malo by to byť výživné, citróny – rastliny “nenasytné”.
  4. Uprednostňujú neutrálnu kyslosť, hoci tolerujú malé odchýlky (prípustná hladina ph je od 5 do 8).

Recepty zmiešavajú hmotnosť, napríklad:

  1. Nakúpená pôda plus rašelina v rovnakom pomere.
  2. Sod pôda, humus, piliny, piesok – v rovnakom pomere.

Chorobám a škodcom

Citróny útočia a často aj na týchto škodcov:

  1. Červcovité.
  2. Spider mite
  3. Šarlátový.

Napriek tomu, že vyzerajú inak, príznaky lézie sú približne rovnaké. Listy rastliny sa zmenšujú, výhonky ohýbajú, rast sa spomaľuje a rastlina postupne zomiera.

Doma môžete použiť nasledujúce nástroje:

  1. Umývanie mydlom a vodou, ale malo by sa zabezpečiť, aby sa mydlový roztok nedostal na pôdu, oneskoruje pôdu, rastliny sa to nepáči.
  2. Vo večerných hodinách môžete jemne peniť miesta hromadenia “banditov” a zabaliť závod v celofáne – uistite sa, že odstrániť a umyť tieto miesta v dopoludňajších hodinách, mydlo robí bunkové dýchanie ťažké, ak preháňate závod v mydlovej forme – listy jednoducho spadne. Samozrejme, “gilotína je najlepší liek na lupiny,” ale je stále žiaduce, aby sa zbavili rastliny škodcov bez straty lístia.
  3. Z chemických látok doma je dobré Fitoverm. Je bez zápachu, ľahko sa používa, aj keď sa nedá povedať, že to pomôže naraz. Pravdepodobne bude musieť byť liečba vykonaná niekoľkokrát s intervalom týždňa.

Citrusové choroby:

  1. Čierna huba.
  2. Gummosis.

Tvarovanie a zvieranie

Začnú už v prvom roku životaJe to veľmi dôležité pre budúce plodenie. Slabé vetvy rastúce smerom dovnútra sú odstránené deformáciami. Uchopte vetvy a nechajte na nich 3-4 listy.

Obrázok nižšie je schéma na rezanie citrónov.

Zber a plodenie

Citróny ako izbové rastliny sú veľmi populárne, najmä preto, že sú odrádzajúce, to znamená, že prinášajú ovocie po celý rok.

Ale buďte pripravení, že rastliny, pestované z kameňa, budú kvitnúť a prinášať úrodu, úplne prvé – za 8 rokov!  Okrem toho rastliny zo semien si nezachovávajú 100% vlastností odrody, čo znamená, že môžu stratiť tak veľkosť ovocia, ako aj výťažok a chuťové vlastnosti. Rastlina pestovaná z odrezkov v priemere prinesie 4-5 rokov.

Propagácia citrónov odrezkami – táto metóda vám umožňuje rýchlo dosiahnuť plodenie. Rastliny z odrezkov prinášajú ovocie 4-5 rokov.  Jediný “ale” – pre to musíte mať po ruke vysoko kvalitný citrón strom, ktorý už dal ovocie, alebo ísť do špeciálnej škôlky a kúpiť rezanie.

Očkovanie je najrýchlejšie, aj keď si vyžaduje prax, kým aktívny plod plodenia je v tomto prípade iba 2-3 roky starý. Výsadba sadeníc od šiestich mesiacov do troch rokov je najlepší čas na prežitie štepu. Takto je možné získať ovocie zo sadeníc pestovaných z kameňov v rekordnom čase – 2,5 – 3 roky.

Stáva sa, že citróny kvitnú veľmi skoro – takéto kvety by mali byť odstránené, bez ohľadu na to, koľko chcete získať zlaté ovocie. Ale prečo riskovať smrť rastliny? Pre plodenie, budete potrebovať silu, dobre-formoval korunu a dostatočné množstvo zelenej hmoty, ak je menej ako 15 listov na kvet, môžete bezpečne odtrhnúť kvety. Pravidlom je, že kvety sú odstránené až 3, a najlepšie 4 roky staré rastliny.

Citrónové odrody

Ich hmotnosť a veľmi veľa odrôd sa môže pestovať vo vnútorných podmienkach. Rozdiely medzi odrodami sú spravidla vo výnosoch a kvalite ovocia. Najznámejšie odrody (opisy a termíny plodín sa vzťahujú na stromy vypestované zo sadeníc):

  1. Pawlowski  – klasika, odroda je veľmi stará, dokonale prispôsobená miestnostiam, relatívne dobre znášaná suchým vzduchom a nízkym osvetlením, nevyhnutná v podmienkach bytu. Rastlina je veľká, až 2 m. Vysoká, prináša ovocie po dobu 4 rokov, výnos až 40 plodov za rok.
  2. heuréka  – relatívne nízky citrón. Priemerný výnos, kvitne skoro, v treťom roku, plody strednej hmotnosti, chutné, veľmi bežné v otvorenom teréne v Európe.
  3. Meier  – Hybrid citrónu a pomaranča. Veľmi populárne ako kvetináč. Plody sú väčšie a sladšie ako citróny. Veľmi plodná, plodná po dobu 4 rokov (hovorí sa o strome vyrastenom zo semien).
  4. Novogruzinsky  – veľký strom, ovocie 4-5 rokov, chutné a voňavé, bez semien. Produktivita je vysoká (až 200 ročne).
  5. Maikop  – má vysoký výnos, až 300 plodov ročne, skôr veľké ovocie, odroda je nenáročná.
  6. Janov  – ďalšia nízka trieda, do 3 metrov (v miestnostiach do 1 metra), ovocie – v piatom roku až 50 plodov ročne, plody stredne veľkých, ale chutných, bohato kvitnúcich.

Blooms Meyer citrón.

Video konzultácie – ako získať ovocie?

Citróny nie je ťažké pestovať z kameňa, ale nie je vždy možné čakať na plody z týchto rastlín. Aký je dôvod? Odpoveď na video.

Agrotechnika pestujúca citrusy v miestnosti je ťažká. Malo by začať s citrónom, pestovanie a starostlivosť doma je pre neho jednoduchšie ako pre iných synov. Môžete si kúpiť mladý krík, a môžete ju pestovať, počnúc siatím semien alebo zakorenením rezu. Za všetkých priaznivých podmienok z rastliny zo semien, môže byť plodina získaná za 20 rokov, od rezania v 7-8. Ale citrón z kameňa doma bude viac fit, zdravý, krásny s tmavým lesklým lístím. Pre neho môžete štep uniknúť z rodiaceho citróna, ktorý urýchli kvitnutie. Voľba je pre milovníka.

Akú starostlivosť si vyžaduje domáci citrón doma

Citrón je strom, v podmienkach miestnosti má tiež tendenciu rásť. Existuje niekoľko druhov, ktoré chovatelia zvykli na údržbu priestorov. Ale oni sa vzbúria, ak je odvolanie nesprávne. Pred výsadbou semien, musíte vedieť, že iba vnútorné odrody môžu zdieľať domov s osobou. Patrí medzi ne:

  • Pawlowski;
  • Jubilee;
  • Mayer.

Tieto odrody sa vyznačujú rýchlym vstupom do plodov a vysokou produktivitou v starostlivosti o citrón doma. Pri kúpe hotových odrodových sadeníc musí čakať dva alebo tri roky.

Izba citrón s dobrou starostlivosťou žije až 30 rokov. Citrón po nastavení sa naleje 9 mesiacov, ale potom, čo pokračuje v raste veľkosti, ale stane sa bez chuti a hrubé kože.

Je dôležité, aby sa zabránilo oslabeniu kvetu a odtrhnúť púčiky, kým nie je 20 listov na Bush. Vedci sa domnievajú, že každé ovocie je kŕmené 9-10 listami zrelého veku. V závislosti od počtu listov musíte opustiť zber. Z toho istého dôvodu je potrebné chrániť listy pred odlupovaním, ktoré rastlina protestuje, keď je to nepríjemné. Súčasne je rezanie vrchov konárov povinné, aby sa vytvorili nové výhonky, čo znamená zvýšenie počtu listov. Preto sa starostlivosť o rastlina vykonáva na pokraji vedomostí a intuície.

Optimálne podmienky v starostlivosti o citrón

Len ak máte priestrannú svetlú miestnosť, môžete sa spoľahnúť na vytvorenie citrusového sadu. Aj keď je strom na trvalom mieste, neradi sa pohybuje. A pre jednotný vývoj, to je otočený o niekoľko stupňov za 10 dní, takže v roku na plnú obrátku dopadne:

  1. Od stánku k stropu by mali byť aspoň dva metre.
  2. Citrón nemôže stáť suchý vzduch. Optimálna 70% vlhkosť. To znamená, že sa zariadenie musí udržiavať ďaleko od radiátora, má zvlhčovač alebo akvárium, akýmkoľvek spôsobom je možné vybaviť vlhkostnú zónu a často postriekať listy jemným sprejom.
  3. V lete je vhodné, aby citrón zostal na slnku 2 hodiny, ale nie dlhšie. Preto ranné slnko na východnom okne pre neho správne. V zime, keď rastie citrón a starostlivosť doma, by mala byť organizovaná podsvietenie 5-6 hodín.
  4. Teplota obsahu citrónu by mala byť od 14 do 27 stupňov. Počas obdobia kvitnutia potrebuje citrón chlad.
  5. Rozvrh v lete je veľmi stresujúci. Kanvica je napojená dvakrát denne, ráno a večer, namočená celý kus zeminy. Kvôli dobrému odvodneniu nedochádza k stagnácii vody. V spodnej časti by mala byť inštalovaná panva na zber vody. Na zavlažovanie pomocou mäkkej vody.

Teplota by sa nemala dramaticky meniť. Ak je rastlina prenesená zo studenej verandy do teplej miestnosti, odhodí lístie. Zem v hlavni je studená a listy sú teplé! V zime je potrebné nájsť citrón najchladnejší kút v dome. Bez plnohodnotného odpočinku bude kvitnutie neskôr skromné.

Veľký význam v starostlivosti o citrón je jeho vytvorenie, udržiavanie rastu so systematickým prerezávanie a štipka zeleného kužeľa. Najhlbšie prerezávanie sa vykonáva na jar. 5-6 živých listov sa ponechá na konáre, zvyšok sa odstráni a materiál na ich množenie sa získa odrezkami.

Lemon Diseases a škodcovia

Keď sa staráte o citrón doma a pestujete ho, musíte poznať príznaky chorôb, aby ste rýchlo napravili chyby. Rastlina často potrebuje vlhkosť, ktorú možno určiť:

  • zem je sivá na vrchu, hrudka sa rozpadá v rukách;
  • hrniec pri poklepaní zazvoní;
  • listy sa skrútili a hroty zvlnili.

Ako výsledok, po chvíli, listy, kvety a vaječníky začnú odpadávať.

Ak rastlina nedostane vrchný obväz, listy sa stávajú svetlými, kvitnúce zastávky, vaječníky začínajú padať. Ale rovnaké znaky a nadmerné hnojivo. Preto je potrebné dodržiavať odporúčanú dávku a pokyny, ako sa starať o citrón doma.

Ak rastlina nebola dlhodobo presadená alebo zmenená pôda, zavlažovanie hnojiva nemusí šetriť. Zem je zhutnená, zavlažovacia voda sa pohybuje v hrúbke a spája sa, nie úplne zmáča objem.

V dôsledku chýb v starostlivosti je oslabená rastlina kolonizovaná škodcami alebo hubovými a baktericídnymi ochoreniami.

Rôzne špecifické citrusové ochorenia sa nazývajú:

  • xylopsoróza a tristera – vírusová nevyliečiteľná;
  • gommoz – infekčné, keď je postihnutý kmeň stromu;
  • malseco – infekčné, začína sčervenaním listov, strom zomiera;
  • koreňová hniloba je plesňové ochorenie, je potrebné odstrániť poškodené časti a transplantovať do novej pôdy.

Príčinou akejkoľvek choroby je nesprávna starostlivosť o rastlinu. A aj keď strom nemá ovocie, má tie isté choroby.

Ako pestovať citrón doma

Veľmi dôležitý je výber nádoby pre rastlinu a substrát. Nádrž by mala mať dobré odvodňovacie otvory. Systém koreňa citrónu je kompaktný, mladá rastlina je vhodná na každoročné transplantácie, takže nestojí za vytvorenie podmienok na okysľovanie pôdy vo veľkom hrnci. U starších rastlín sa zem mení menej často, ale horná plodná vrstva sa každoročne aktualizuje.

Zloženie krajiny:

  • listnatý humus – 2 časti;
  • humus z hovädzieho dobytka – 1 diel;
  • umytý riečny piesok – 1 diel;
  • drevený popol – 0,25 dielu.

V spodnej časti položte vrstvu dreveného uhlia zmiešaného s expandovaným ílom, pridajte do substrátu vermikulit na uvoľnenie. Transplantácia rastlín sa vykonáva potom, čo pestované korene citróna zapletajú kus zeminy, s použitím metódy prekládky.

Pri prerezávaní citrónovníka existuje veľa výsadbového materiálu, vetvičiek. Budú vyrábať odrezky, ak si štipku pár listov zdola a dať zelenú ratolest vo vode. Ďalej stonka zakorenená v substráte v malom objeme. Ako sa starať o citrón, získané z rezania? Po tom, čo stonka dostala listnaté výhonky, je obsiahnutá ako dospelá rastlina. Vo výške 25 cm zviera špička zviera špičku a obmedzuje rast. Výsledné centrálne a laterálne výhonky v množstve 4 kusy vľavo, zvyšok je odrezaný na krúžku.

Bočné výhonky rastú o 25 cm a opäť stláčajú, opakujúc operáciu, ako po prvýkrát. Kvet je vytvorený ešte dvakrát, v dôsledku čoho sa získa dostatok listov na okrúhlom strome a na konáre sa položia puky. Citrón je pripravený na plodenie, získal dostatok sily na kŕmenie ovocia.

Šírenie citrónov semenami je dlhý proces. Výsledné sadenice sa musia štepiť, aby sa získal rodiaci strom. Divočina sa bude vyvíjať na dlhú dobu, bude len málo kvitnúť a kvalita získaného citróna bude chudobná. Preto by sa pestovaná rastlina mala vysádzať pučaním alebo štiepením, aby sa získal kultivovaný strom.

Sadenice bez očkovania bude vynikajúcim okrasným stromom s dobrou odolnosťou voči chorobám. Je potrebné vytvoriť korunku tak, aby bol krík čistý a nerozťahoval jeho vetvy, zaberal veľký priestor.

V prirodzených podmienkach rastú v tropickom pásme citróny a dosahujú výšku dvoch až šiestich metrov. To je trvalka evergreen. Pri pestovaní citrónovníka v podmienkach štandardných mestských domov a bytov, tieto rastliny dosiahnuť menšiu výšku, ale ak rastlina nie je tvorená, potom to môže byť vytiahnutý veľmi silno.   z domáceho osiva neguje jeho lásku k trvalo teplým teplotám, vysokej vlhkosti a tiež vyžaduje starostlivosť.

Ako sa môžete pestovať doma a ako sa bude líšiť od rastliny odrody citrusov od rezania?

Môžete sadiť citrón doma pomocou odrezkov alebo semien.  Treba mať na pamäti, že odrodové rastliny si zachovávajú svoje vlastnosti len počas vegetatívneho rozmnožovania, tj rozmnožovania odrezkami. Zo semien dostanete citrusovú rastlinu, ktorá nebude niesť ovocie doma.

Lemon Tree Stalk

Pri výsadbe citróna zo stonky, je stonka je asi 8-10 cm dlhé, na ktorom pár listov a niekoľko živých pukov sú ponechané. Pred umiestnením rezu do zeme sa odporúča ošetrovať základňu stimulátorom tvorby koreňov, napríklad Kornevinom, po ktorom sa zasadí do pôdy do hĺbky 3-4 centimetrov a zakryje plechovkou alebo balením. Kým nie sú odrezky zakorenené, bude potrebné ju denne postriekať vodou a dobre zvlhčovať pôdu, v ktorej má korene. Zakorenenie sa vyskytuje asi mesiac a pol po výsadbe. Treba mať na pamäti, že iba niektoré odrezky sa do určitej miery stávajú vecou šťastia. Potom sa môže rastlina presadiť do trvalého hrnca.

Medzi záhradkármi sa veľmi obľúbilo pestovanie citrusových rastlín doma. Špeciálne pre tieto účely chovatelia vyrábali mini-odrody grapefruitu a citróna, ako aj iné druhy. Tento článok sa bude zaoberať presne posledný z nich.

Citrón doma. Pestovanie to môže vytvoriť rad ťažkostí, pretože tento malý strom je veľmi náladový. Aby vás citrusy potešili nielen svojimi ihličnatými, svetlými listami, ale aj časom začali prinášať ovocie, musíte dodržiavať niektoré pravidlá starostlivosti oň.

osvetlenie

Najväčší počet je svetlo milujúci, s výnimkou niektorých z nich (Pavlovský, Yubileiny). Pre nich sú vhodné aj severné a severozápadné okná bytu. Zvyšné druhy rastlín možno umiestniť na slnečné južné a juhovýchodné okná. Avšak aj v tomto prípade stojí za to uhasiť citrón: jeho rast môže byť komplikovaný priamym slnečným svetlom, pretože listy môžu byť spálené slnkom. S nástupom zimy by sa citrusy mali umiestniť na najjasnejšie miesto v byte, ale musíme si uvedomiť, že tento strom zima na chladnom mieste.

Hrnce. substrát

Je dostatočne pohodlný na to, aby pestoval citrón doma, ktorého pestovanie je najlepšie možné v priestranných drevených vanách, zlepšuje prístup vzduchu do koreňového systému. Pôdu pre rastliny možno zakúpiť v obchode, mal by byť voľný, ale veľmi výživné. Aby sa pôda stala doma, budete potrebovať zmiešať humus, trávnatú pôdu a piesok v pomere 1: 3: 1.

Zavlažovanie a vlhkosť

Citrusové plody netolerujú suchý vzduch, preto ich nedávajte do blízkosti batérií. Ak nie je iné miesto vhodné pre rastliny, potom by mala byť batéria zakrytá vlhkou handrou. Rovnako ako všetky citrusové stromy, v letnom období je potrebné nielen vodu hojne, ale aj sprej vaše citrón s vodou zo spreja. Pestovanie doma také rozmarné rastliny vždy vyžaduje mäkkú vodu: je potrebné variť alebo brániť počas dňa, ešte lepšie – 2-3 dni. Niekedy stojí za to opláchnuť stromy pod teplou sprchou (malé vzorky) alebo umyť listy vodou a handričkou (dospelí a veľké rastliny). Zalievanie sa znižuje v zimnom období, pretože môže viesť k stagnácii vody a úbytku koreňov (výnimku možno urobiť, ak sa na stromoch objavia plody v tomto ročnom období).

Top dressing

Bude dobré vyrábať hnojenie minerálnymi hnojivami. To by sa malo uskutočniť v období aktívneho rastu stromu, tj od jari do neskorej jesene. Top dressing citrusov je nevyhnutný nielen pre jeho zdravý rast, ale aj pre začiatok fruktifikácie.

Vaječník a rodenie

Ak počas kvitnutia nie je možnosť vziať rastlinu vonku, potom môžete urobiť opeľovanie sami pomocou obyčajného, ​​preto sa peľ opatrne vyberie z jedného kvetu do druhého a prenesie sa do druhého. Takže musíte robiť so všetkými farbami. Bude domov citrón čoskoro začne niesť ovocie? Pestovanie sa uskutočňovalo podľa všetkých pravidiel – to znamená, že môžete čakať na úrodu tretí – štvrtý rok.

Stojí za to pripomenúť, že ovocie len zriedka sa stane, že rastliny pestované z kameňa, tvoria vaječník. A potom, s najväčšou pravdepodobnosťou, to budú prázdne kvety.

teplotné podmienky

Optimálna teplota pre tento závod v zime je 12-15 gadus. To je považované za vysoko na 23 stupňov, ak je vzduch stále suchý a horúci – listy začnú stočiť a suché.

Transplant. prerezávanie

Mladé citrusové stromy sa transplantujú dvakrát alebo trikrát ročne, vzhľadom na rýchlosť rastu, a staršie rastliny sa prevalujú každých niekoľko rokov (zvyčajne 2-3). Toto by sa malo uskutočniť na samom začiatku jari, pričom by sa malo zabezpečiť, aby sa na strome ešte nevytvorili nové výhonky a najmä kvetinové vaječníky. Pri presádzaní by sa malo brať do úvahy umiestnenie koreňového systému rastliny. Límec citrusových koreňov by mal byť umiestnený mierne pod úrovňou hrnca.

Ako mnohé iné rastliny, aj dobrá drenáž vyžaduje doma citrón. Pestovanie sa robí, ako už bolo spomenuté, v priestrannej nádobe, na ktorej je možné naliať aj hrubý piesok, malé riečne alebo morské kamienky.

S náležitou starostlivosťou a starostlivosťou vás tento citrus každý rok poteší svojím ovocím a jasným zeleným lístím – po celý čas, keď sa nachádzate v byte.

Plody s hmotnosťou 5 kilogramov a 265 gramov. Niektorí si budú myslieť, že hovoríme o veľkom dieťati. Iní sa rozhodnú, že je to priemerný melón alebo melón. Niekto premýšľal o citróne?

Medzitým 5 kilogramov a 265 gramov – hmotnosť najväčšieho citróna na svete. Zrel v roku 2003 a potom bol zapísaný do Guinnessovej knihy rekordov. Ovocie vzniklo na súkromnom nádvorí izraelského Aharona Shamoela.

Pozemok farmára sa nachádza v meste Kfar Zeitim. Predchádzajúci záznam nastavil rezidenta Kalifornie. V roku 1982 zaregistroval citrón s hmotnosťou takmer 4 kg. Pýtajte sa niekto, ako pestovať citrón.

Len tu je väčšinou držaná doma. Podnebie nemá citrónovú záhradu. Preto sa zameriame na pestovanie kultúry v kvetináčoch.

Ako pestovať citrón z kameňa?

Zoznámenie sa ako pestovať citrónové semenázohľadňovať vyhliadky na ich rast. Zrná sa odoberajú z ovocia. Zvyčajne sa zbierajú z pravého citrónového stromu.

Doma dosahuje výšku 3 až 6 metrov a počíta sa. Mimo tropického prostredia stromy rastú maximálne 3 metre. Nie každý apartmán má takéto stropy.

V súkromných domoch sú tiež nižšie. Ak je priestor, alebo výpočet, že citrón bude rásť nižšie, ako sa zvyčajne deje v Rusku, prejdite na výber semien.

Kosť berieme z veľkého a zrelého ovocia. Zrelosť sa vyjadruje v lesklom lesku pokožky. V nezrelých plodoch je matný. Keď plánuje získať ovocie, dávajte pozor na zdroj.

Hrubé citróny obsahujú viac vitamínov. Plody s tenkou kožou sú menej užitočné, ale atraktívne v sekcii a pohodlné pri spracovaní. Vo všeobecnosti si vyberáme citrón pre dušu a hľadáme v ňom najväčšie, rovnomerné a lesklé semená.

Berieme pár ďalších plodov a urobíme to isté. Okamžite prilepte semená do zeme. Ak uschnete kosti, nemôžu vyliezť, alebo to urobiť, ako sa hovorí, 30 rokov a 3 roky.

Prečo veľa kostí? Nie všetky stúpajú, dokonca aj s atraktívnym vzhľadom. Ďalšia polovica nebude tolerovať očkovanie, pretože chcete rodiť strom. Zo zvyškov je možnosť vybrať si najsilnejšie a najatraktívnejšie. Zvyšok môže byť odhodený, predaný alebo distribuovaný priateľom.

Ako nádoba na výsadbu najprv použijeme pohár, rez z plastovej fľaše. V ich spodnej časti by mali byť otvory na odtok vody a odvodnenie. Obchody ponúkajú expandovanú hlinu, to znamená porézne ílové granule.

Ale, fit a črepy od starého hrnca, škrupina vajec alebo šupky orechov, rozdrvené, samozrejme. Nad nimi – pôda pre citrusy. Skladá sa z rovnakých častí listovej pôdy a humusu. Ako nečistoty sú prítomné v piesku. Robíme sami, alebo si pôdu v obchode.

Kosti sú zaseknuté jeden po druhom do pohára do hĺbky asi 2 cm. Namiesto toho, zalievanie – mierny postrek. Nadbytok vlhkosti vedie k hnilobám semien. Teplota sa udržiava najmenej +18 ° C.

Vytvárame skleníkové podmienky zakrytím šálok filmovým alebo plastovým rezom. Keď sa objavia výhonky, nezvyšujte zalievanie. Voda je potrebná len pri popraskaní zeme.

Film niekoľko dní po vyklíčení odstráňte. Ďalej potrebujete bohaté, ale nie priame svetlo. Tam bude 5-7 listy, vyberte si len citrón. Je možné rásťtento alebo tento veľkolepý strom je rozhodnutý pri pohľade na vzdialenosť medzi púčikmi.

Berieme s minimom. Ihly, s ktorými vyniká citrón, by mali byť tiež minimálne. V každodennom živote ihly na čokoľvek. Dávajte pozor na hustotu koruny, silu, s ktorou sú listy držané na vetvičkách. Veľmi zelená musí byť hustá, lesklá, bez škvŕn.

Ako pestovať citrón zo stonky?

Ako pestovať citrón v bytez odrezkov majú záujem, pretože stromy získané zo semien neskôr prinášajú ovocie v priemere 2 roky. Okrem toho nie je potrebné zasadiť niekoľko odrezkov.

Ukazuje, aký silný bude strom. Dĺžka rezu by mala byť 15 cm a viac. Uistite sa, že má niekoľko mladých listov a čiastočné drevnatosť.

Take rezne na trhoch, v záhradných predajniach, od milovníkov. Hlavná vec je získať a zasadiť strom skoro na jar. Toto je začiatok prirodzeného obdobia aktívneho rastu citrónu.

Usadenie stonky sa umiestni do plastovej nádoby s otvormi v spodnej časti a vo voľnej pôde. Kvetinový podklad zmiešaný s pieskom. V prírodnom prostredí hľadáme pôdu, kde žihľava dobre rastie.

Výsadba rezanie je uviazol v krajine, zalievanie a krytie plastovou fľašou. Berieme do úvahy, že ideálna teplota pre zakorenenie je + 22 ° C.

Okrem toho, kultúra nemá rád návrhy. Je to dôležité, pretože mnohí majú záujem, ako pestovať citrón na parapete, Parapet by mal byť bez medzier. Okná, kým sa rezanie nezapustí, neotvárajte. Fľaša nad hrncom je potrebná nielen na udržanie vlhkosti, ale aj na ochranu pred prúdením vzduchu.

Zalievanie rezu je podobné zmáčaniu zeme nad semenami. Zakorenenie čaká asi 4-týždne. Objaví sa prvý nový list, vyberte vrchnú fľašu a opýtajte sa sami seba, ako pestovať citrón stromhuňatý.

To z neho robí atraktívny vzhľad a zabráni tomu, aby bol natiahnutý na strop. Je potrebné prerezať výhonky. Viac pobočiek – viac krásy a ovocia. Prvorodený sa rýchlo produkuje na štepených rastlinách. V opačnom prípade ovocie čakať 8-10 rokov. Preto je dôležité brať odrezky z vrúbľovaných citrónov.

Starostlivosť o citrón doma

Citróny milujú hlinené hrnce. Po prvé, zasadiť strom v malom hrnci asi 1,5 litra. Repot každých pár rokov. Raz za rok meníme vrchnú vrstvu zeme. Citrón kŕmime 3-5 krát za 12 mesiacov.

Zalievanie sa uskutočňuje oddelenou vodou pri teplote miestnosti. Rastlina je tropická, nemá rád chlad. Okyslite vodu trochu navyše, citrónovým extraktom. Na 6 litrov odoberieme 1 gram kyseliny.

To znižuje tvrdosť vody z kohútika. Ideálne zalievanie pre citrón je dažďová voda. Na jar av lete, môže byť Bush vziať do záhrady, kde bude závod opitý dosť.

V lete, Bush potrebuje hojné zalievanie až 2 krát denne. V zime, dosť a raz týždenne. Signály na zavedenie vlhkosti sú: zvonenie hrnca pri poklepaní, zložené listy a klesajúce klíčky.

Nemá rád citrusy a cestovanie. rozhodovanie o tom, ako pestovať citrón domaJe dôležité dať mu trvalé miesto. Už bolo povedané, že návrhy tam budú zbytočné. Teplo a suchý vzduch sú tiež deštruktívne.

Citróny sú voči nim nepriateľské, ale nedokážu ich prekonať, začínajú bolieť. Počas obdobia kvitnutia potrebujú kríky teplý vzduch len do 18 stupňov. Mimochodom, s množstvom pukov, časť je lepšie znížiť. Formácia berie silu stromu. Ako pestovať citrón s ovocím? Nechajte 2-3 púčiky na vetve.

Teraz, o sympatiách citróna. Prvá na svetlo. Mala by byť hojná, ale absentujúca. Priame lúče slnečného stromu vydržia len pár hodín denne. V opačnom prípade sa na listoch objavia popáleniny.

Ideálne juhovýchodné okná. V zime budete potrebovať svetlá. V opačnom prípade sa v snahe o slnko začne krútiť a ohýbať. Vezmite do úvahy schopnosť citrusov otáčať listy v smere svetla. Aby sme nezanechali krovu jednostrannú, hrniec sa s ním občas otočí.

Citróny milujú priemernú vlhkosť okolo 70%. V zime vykurovacie zariadenia sušia vzduch. Preto potrebujete zvlhčovač alebo postrek rastliny z postrekovača 1-2 krát denne.

Pôda pre dospelého citróna sa nelíši od substrátu. je to často najmä v období začiatku aktívneho rastu, tj od marca do apríla. V týchto mesiacoch kŕmenie citróna dávať každé 3 týždne.

Lemon Diseases a škodcovia

Nesprávny obsah oslabuje citrón. Už to nie je ako pestovať citrón ovocie doma.Je to obdobie boja o život. Za podmienok miestnosti môže „chytiť“ len zlomok rozsiahleho zoznamu citrusových bolestí.

Jedná sa o roztoče, hmyz a škrupiny. Pesticídy im pomáhajú. Proti každému škodcovi sú potrebné 3 až 4 ošetrenia. Vzplanutia, napríklad preto, že sa nazývajú, ktoré majú chitinické klapky, ktoré ich pokrývajú jedom. Aby prenikla do tela hmyzu, potrebuje čas a opakované spracovanie.

Chemikálie môžu okamžite poškodiť osobu, ako aj poškodiť zem. Posledný kryt filmom alebo látkou. Chráníme sa rukavicami, šatkami a respirátorom.

To bude chrániť pred chemickým popálenstvom kože a slizníc. Zem je pokrytá, ženy zbavujú korene jedu. Prípravky proti citrusovým škodcom sa predávajú v záhradných predajniach.

Užitočné vlastnosti citrónu

Okrem vody a kyseliny citrónovej sa v plodoch rastliny nachádza vitamín C. Akonáhle zachránil námorníkov pred skorbutom. Ísť na dlhú cestu, ľudia začali cítiť slabý, vredy sa objavili na sliznice a nohy.

Problém zmizol, keď citrusy, najmä citrón, boli zahrnuté do dávky námorníkov. Ukázalo sa, kuriatko – ochorenie spôsobené nedostatkom vitamínu C, ktorý chýbalo v potravinách tulákov.

Okrem vitamínu C obsahujú citróny vitamíny A, B1, B2 a D. Druhou je vzácnosť, ktorá je dodávaná hlavne zo slnka. Vo výrobkoch D je zriedkavý. V citróne je tiež vitamín R. Obsahuje výhradne citrusové plody.

Mimochodom, tu je ďalším dôvodom pre skorbut. Vitamín P posilňuje steny ciev. Bez citrusov sa prebierajú. Tu máte hematómy na koži, krvácanie ďasien.

Dokonca aj vypadávanie vlasov, občas, je kvôli nedostatku R. Vlasové folikuly nedostávajú potrebný prietok krvi. Aj akné na koži sú príčinou nedostatku vzácneho vitamínu.

V horúcich krajinách sa hodnotili antiseptické vlastnosti citrónu. Používa sa napríklad po uhryznutí škorpióna. Polovica ovocia otriasla postihnutú pokožku a zvyšky citrónového sania.

Takže sa môžete vyhnúť otrave. Ovocie musí mať samozrejme štandardnú veľkosť. Päť kilogramov ovocia z Guinnessovej knihy rekordov dokáže vyliečiť desiatky pohryznutých.