Ako urobiť aj z malého balkóna najpríjemnejšie miesto v byte? Z týchto nápadov nám padla sánka

Balkón je pre nás miesto, kde môžeme na chvíľku uniknúť spomedzi štyroch stien a vychutnať si pekný výhľad, užiť si trochu slnečných lúčov alebo si dopriať kávu na čerstvom vzruchu. Nedávno sme vám ukázali príklady, ako si balkón pekne oživiť. Nie každý si však môže vyložiť nohy na veľkej terase a rozmery balkónov najmä na sídliskách majú často len miniatúrne rozmery. Ľudská vynaliezavosť však nemá hraníc a my vám prinášame neuveriteľné inšpirácie, ako sa s malým priestorom popasovali jeho majitelia.

Nesmúťte nad chýbajúcimi metrami štvorcovými a malý priestor neberte ako prekážku v plnení svojho sna o príjemnom mieste. Veď čo je malé, to je aj útulné. Stačí tomu trošku dopomôcť. Aké tipy by ste mali využívať a ako to dopadne, keď je balkón oázou pokoja aj na niekoľkých centimetroch?

Malý uzavretý balkón

Ak máte malý uzavretý balkón, možno by ste mohli pouvažovať nad jeho šikovným využitím. Vhodné sú montáže akýchsi boxov, truhlíc alebo schodov, ktoré slúžia ako úložný priestor ale aj miesto na sedenie zároveň. Z balkóna tak spravíte príjemný útulný roh, kde si môžete užiť trošku chvíle osamote pri dobrej knihe alebo chutnej káve.

Rovnako dobre poslúžia aj pohodlné kreslá alebo pohovka, doplnené malým stolíkom. Nebojte sa popustiť uzdu fantázii a prebuďte v sebe trochu detskej duše. Čo by ste povedali na hojdaciu sieť na balkóne?

Ďalšou z možností, ako využiť uzatvorený balkón je urobiť z neho využiteľný priestor napríklad aj na prácu. Pracovisko s pekným výhľadom? Prečo nie? Minimálne v teplejších mesiacoch to bude pekné spestrenie pracovného života.

Malý otvorený balkón

Tento typ balkónov je typický pre Európu, a preto je vhodné ho zariadiť v európskom štýle. Nech z vášho balkóna dýcha atmosféra kaviarní, malých reštaurácií, či útulných miest plných kvetov. Preto skúste závesné kvetináče alebo montované police, ktoré môžete dekorovať a vytvoriť tak oku lahodiace prostredie.

Pekné kované stolíky alebo nové zábradlie urobí obrovskú zmenu. Môžete skúsiť aj lampióny alebo svetielka na zábradlie, ktoré sú efektné až priam rozprávkové. Girlandy alebo lampióny, možno si vás získajú svetielka v reťazi? Ich použitie je jednoduché a na balkóne ich môžete mať aj celoročne. Navyše, ak zakúpite tie, ktoré sa nabíjajú energiou zo slnka, máte ušetrené na elektrine. Zaujímavé sú aj svietiace figúrky, lampáše alebo staré, dobré sviečky.

Možnosťou je aj pekná markíza alebo strieška, či zaujímavý slnečník, ktoré majú aj úžitkovú funkciu a chránia pred páľavou.

Pohrajte sa aj s podlahou, vytvorte napríklad kamenný kútik alebo na časť podlahy využite umelú trávu. Čo tak mini strom so zaujímavými kamienkami v kvetináči? Preneste si kúsok záhradky na svoj balkón.

Ako opticky zväčšiť priestor

V prvom rade balkón vymaľujte na svetlo, ideálne v bielych farbách. Tá sedí ku všetkému a skombinujete ju ozaj s hocičím. Ak nechcete bielu, potom môžete skúsiť béžovú, olivovú, sivú alebo svetlomodrú, ktoré sú tiež dobré na optické rozšírenie priestoru.

Nejde však len o farbu stien alebo podlahy. Myslite aj na doplnky, prípadne nábytok, ktorý by mal byť podľa možnosti tiež svetlejší.

Okrem farby treba myslieť aj na druh povrchu. Čím lesklejší materiál, tým viac svetla odrazí a priestor vyzerá opticky väčšie. Kovový nábytok alebo lesklý lakovaný stolík je preto tou správnou voľbou.

Ako využiť malý priestor

Skúsiť môžete závesné stoly, ktoré môžete jednoducho sklopiť, keď ich práve nevyužívate. Nezaberajú veľa miesta a zavesiť ich môžete aj na zábradlie. Vhodné sú aj rozkladacie stoličky alebo hojdacia sieť (ak máte uzavretý balkón).

Ak máte okenný parapet, prečo ho nevyužiť? Môžete ho rozšíriť alebo pekne dekorovať a nahradiť ním stolík. Parapet tak môže plniť funkciu odkladacieho priestoru a hneď máte ušetrené miesto.

Rastliny môžete tiež umiestniť do závesných kontajnerov alebo využiť stupňovité rebríkové umiestnenie. Šikovný stolár vám iste vyhotoví aj lavicu s policami za chrbtom.

Nezabúdajte na kvety

Čo by to bol za príjemný priestor, ak by sme v ňom nemohli byť obklopení aspoň troškou kvetov? Rozohrajte na balkóne symfóniu farieb nielen vďaka okvetným lístkom ale aj zaujímavým kvetináčom či nápaditému usporiadaniu. Ak chcete opticky zväčšiť balkón, kvety ukladajte vertikálne. Môžete ich ukladať aj do drevenej palety alebo vytvoriť policový systém či využiť ťahačky, ktoré budú rásť po zábradlí balkóna.

Voľte nenáročné rastliny, ktoré zvládnu nejaký ten dážď. Môžete ich zaujímavo farebne usporiadať alebo ich sadiť do starých hrncov, ktoré pekne namaľujete. Možností je naozaj neuveriteľne veľa.

Detail na záver

Krása celku spočíva v premyslených detailoch. Nebojte sa na balkóne využiť aj netradičné prvky. Pokojne si vyrobte ozdoby doma samy alebo len zrecyklujte staré nádoby či sklenené poháre, ktoré môžu slúžiť ako črepníky či efektné lampáše.

Pekné deky, zaujímavý koberec, či farebné vankúše dodajú tomuto priestoru pohodu a vy budete zrazu na balkóne tráviť viac času, ako v obývačke. Ak sa bojíte, že vám počasie zničí niektoré z vašich dekoratívnych prvkov, nakupujte v obchodoch veci zo sekcie na záhradu a do exteriéru. Sú vyrobené z kvalitných materiálov, ktoré toho dosť vydržia.