Máme pre vás recept na zdravý polotovar, ktorý sa dá pripraviť z paradajok z vašej záhrady.
Paradajková šťava je výborným základom pre mnoho jedál, ale je aj zdravým nápojom, ktorý sa oplatí piť. Ak ju chcete mať po ruke aj počas zimných mesiacov, poradíme vám, ako sa dá sterilizovať.
Recept na sterilizovanú paradajkovú šťavu
Zdravé a zrelé, nie však prezreté, rajčiaky dôkladne umyjeme vo viacerých vodách, nakrájame na štvrtky až osminky a dusíme bez pridania vody pod pokrievkou za občasného premiešania. Len čo sú paradajky rozvarené (čo býva o 5-10 minút), pretlačíme ich cez jemné sito, aby sme odstránili šupky a semená.
Získanú šťavu na mixéri mixujeme dve až tri minúty. Ak chceme šťavu dochutiť, pridáme prísady počas mixovania. Paradajkovú šťavu pripravujeme buď prírodnú neprichutenú alebo pridáme soľ, plnú kávovú lyžičku (asi 10 g) na 2 l šťavy a štipku kyseliny citrónovej. Ak je chuť paradajkovej šťavy nevýrazná, pridáme do nej okrem soli a kyseliny aj cukor. Ich dávky na dva litre šťavy sú približne tieto:
12 g, t.j. vrchovatá kávová lyžička
20 g cukru, t.j. 1 zarovnaná polievková lyžica
5 g kyseliny citrónovej, t.j. zarovnaná kávová lyžička.
Paradajkovú šťavu čo najrýchlejšie po rozmixovaní zahrejeme v kastróle až skoro na bod varu (95 °C) a hneď plníme do predhriatych kompótových pohárov s obsahom 0,7 až 1 liter až po povrch. Ak sa šťava pení, dopĺňame ju horúcou šťavou. Potom poháre čistým, najlepšie vyvareným viečkom čo najpevnejšie uzatvoríme, položíme na asi 10 minút do vodorovnej polohy a potom zvisle necháme na vzduchu chladnúť.
Ďalší spôsob sterilizácie je ten, že poháre naplníme hneď po príprave asi 10 až 20 mm po okraj pohára a po uzatvorení sterilizujeme pri teplote 100 °C 20 až 30 minút, podľa veľkosti pohárov.