Ako sa starať o celoročný vianočný stromček

Zasadením vianočného stromčeka pridávate dekoráciu nie len do svojej záhrady, ale zabezpečujete jedlo a prístrešok pre vtákov a pomáhate vytvárať viac kyslíka pre planétu.

Ak chcete mať počas vianočných sviatkov doma živý stromček, ktorý vás môže svojou zeleňou tešiť po celý rok, vyskúšajte stromček v kvetináči. Správnou starostlivosťou mu zaistíte, že po skončení sviatkov ho môžete presťahovať na dobré miesto niekde vonku.

Voda

Stromček v kvetináči opatrne zalievajte. Izbové rastliny sú citlivejšie, pokiaľ ide o vlhkosť. Nedovoľte, aby bol váš strom príliš suchý alebo príliš mokrý.

Svetlo

Rastlina, ktorá bola doteraz vonku, môže utrpieť šok, ak ju presťahujete do menej svetlej miestnosti. Preto sa pokúste, ak je to možné, umiestniť svoj strom blízko okna orientovaného na juh. Prospeje mu tiež, ak ho aspoň raz alebo dvakrát otočíte. Takto zdravý strom dokáže vydržať mesiac bez priameho slnka.

Dekorácie

Ak máte živý vianočný strom, musíte byť opatrnejší pri výbere dekorácií. Príliš veľa svetiel produkuje teplo, ktoré môže vysušiť váš strom. LED svetlá sú lepšou možnosťou, pretože sa nezahrievajú.
Pozlátka sú ďalšou dekoráciou, ktorú by ste mali obmedziť. Nielenže táto ozdoba je neekologická, ale môže uškodiť vášmu domácemu miláčikovi alebo divej zvery, ak ho prehltne. Ozdobujte rovnomerne, aby ste na jednej vetve nemali príliš veľa ozdôb na rozdiel od druhých. Nechcete predsa, aby sa vetvy ohýbali a zlomili.

vianočný stromčekvianočný stromček
Zdroj foto: Pixabay

Vianočný stromček na záhradu

Ešte predtým, ako váš vianočný stromček zasadíte do záhrady, doprajte mu, aby si  zvykol na nové prostredie. Ešte v kvetináči ho počas dňa presuňte von do tieňa alebo ho dajte na niekoľko dní do garáže, terasy alebo haly, aby sa prispôsobil vonkajším poveternostným podmienkam. Potom ho postupne presuňte na slnečné miesto.
Ak máte v pláne dať svoj strom na určené, trvalé miesto vo vašej záhrade, najskôr vykopte preň jamu. Potom ho zasypte zemou, samozrejme ak je pôda ešte zamrznutá, budete si ju musieť dopredu kúpiť.
Pri výsadbe kvetináča vonku ho opatrne vyberte z nádoby. Ak má rastlina korene spletené, možno ich budete musieť jemne vytiahnuť, aby ste ich uvoľnili a aby po výsadbe rástli v správnom smere.

Ďalšou možnosťou je ponechať strom v nádobe alebo vo vrecku až do jarného rozmrazenia. Len nezabudnite dať stromu trochu vody a zabezpečiť, aby boli korene chránené nejakou izoláciou. Počas zimy nie je potrebné hnojiť.

Ponechať žiť vianočný stromček vo vašej záhrade je nielen ekologické rozhodnutie, ale taktiež vám bude vždy pripomínať príjemné chvíle, ktoré ste pri ňom strávili počas sviatkov.