Ako ochrániť rastliny pred horúčavami a suchom

Často v snahe pomôcť a ochrániť rastliny pred suchom i teplom sa dopúšťame chýb, ktoré môžu našej záhrade veľmi uškodiť.

Horúčavy netrápia len nás, ale aj rastliny v našej záhrade. Snažíte sa im v snahe uľaviť pred teplom dopriať viac vlahy? Tak to môže byť chyba. Často tak substrát premočíme a rastlinám (najmä tým kvetináčoch a na balkónoch) môžu začať hniť korienky. Ako kvetom teda pomôcť.

Zalievať ráno alebo večer

Polievanie počas najväčšieho tepla je pre rastliny horšie ako sucho. Preto by sme mali naše kvety polievať ráno alebo večer a nikdy nie napoludnie. Kvapky vody na listoch totiž fungujú podobne ako lupa a môžu znásobiť slnečné svetlo, ktoré spáli rastlinu.

Koľko zalievať?

To závisí od druhu rastliny. Dôležité je, aby pôda bola prevzdušnená a vlhká. Polievame dažďovou vodou, ktorú môžeme nahradiť odstátou vodou. Rastliny v kvetináči majú trošku odlišné podmienky. Keďže voda zo zálievky sa rýchlejšie odparuje, zostávajú na povrchu substrátu soli, ktoré môžu neskôr byline škodiť. Pomôcť môže, keď kvet premyjeme vlažnou vodou alebo včas presadíme.

Pokosená tráva

Výborným pomocníkom na udržanie vlahy a ochrany pred horúčavou je pokosená tráva z trávnika. S jej pomocou môžeme totiž udržať v pôde až desiatky litrov vody. Ide vlastne o mulčovanie, ktoré zmierni i výkyvy teplôt počas dňa a noci.

Pôdu prekyprite

Ďalším spôsobom, ako rastlinám počas horúčav a sucha pomôcť, je prekypriť zem okolo nich. V takomto počasí sa totiž na povrchu pôdy vytvára tvrdá kôra, ktorá nielenže neprepúšťa živiny a vlahu, ale zvyšuje spotrebu vody.

Balkónové kvety zakryte

Rovnako ako počas zimy, sa snažíme zakryť kvety pred mrazom, mali by sme ich chrániť aj pred prudkým slnkom. Napríklad zakrytím ľahkou vrecovinou či gázou alebo premiestnením na tienisté miesto.