Ako na očkovanie ovocných drevín

Nie je očkovanie ako očkovanie. Nebojte sa, nejde o žiadny bolestivý akt. V záhradkárskej terminológii sa týmto pojmom označuje nepriame vegetatívne rozmnožovanie. Ide o spôsob, pri ktorom sa na podpník prenáša očko. Je to osvedčený spôsob, pri ktorom sa dreviny výborne ujímajú a rastú. Potrebné je dodržať ale niekoľko základných zásad.

Kedy očkovať?

Očkovanie delíme podľa obdobia, v ktorom sa očkuje. Keď sa očkuje na jar, zhruba od polovice mája do polovice júna v čase prvej miazgy, voláme to očkovanie na bdiaci púčik, resp. bdiace očko. V praxi to znamená, že očko do konca roka z podpníka vyraší a letorast bude v tom istom roku.

Keď očkovanie prebehne v júli až auguste v čase prúdenia druhej miazgy, potom očko “spí” i keď je ujaté a výhonok – letorast vyrastie až na jar budúceho roka. V tomto prípade používame termín očkovanie na spiace očko.

wine-berries-694184_960_720wine-berries-694184_960_720
zdroj: pixabay.com

Ako očkovať?

Pri očkovaní ovocných drevín nie je dôležité len kedy očkujeme, ale tiež ako očkujeme. Priblížime si preto najčastejšie spôsoby očkovania. Tým najbežnejším je očkovanie na T spôsob – kôra sa ľahko odlupuje od drevnej časti podpníka, očkujeme spôsobom vytvorenéh písmena T.

Vplyvom sucha alebo očkovaním na konci vegetácie sa kôra podpníka nedá odlúpiť a vtedy sa používa Forkertovo očkovanie. Pri tomto type očkovania urobíme na podpníku hladký zárez s jazýčkom, podobne ako pri štepení do boku. Forkertovo očkovanie sa robí nezávisle na prúdení miazgy, v suchých oblastiach.

Nikolovanie je ďalšou technikou očkovania. Metóda očkovania je nazvaná podľa P. Nikolina a používa sa na zlepšenie zrastania odrôd hrušiek, ktoré majú zlú afinitu (znášanlivosť) s dulovým podpníkom. Poznáme aj prstencové (alebo manžetové) očkovanie, ktoré sa v praxi používa najčastejšie pri orechu.