Ako čistiť nehrdzavejúcu oceľ z čiernej doma. Aké sú najlepšie spôsoby čistenia nehrdzavejúcej ocele?

V kuchyni sa veľmi často používa nehrdzavejúca oceľ. Z nej vyrábajú riady (hrnce, lyžice, atď.), Drezy, interiérové \u200b\u200bprvky (prúty, tácky), odsávače pár, sporáky atď. Dôvodom je skutočnosť, že kov je veľmi silný, odolný a má dobré výkonnostné vlastnosti. Vďaka chrómovanej povrchovej úprave je nehrdzavejúca oceľ veľmi odolná voči rôznym nepriaznivým účinkom a korózii. Vyzerá skvele, lesk poteší oko. Nesprávnou starostlivosťou však ľahko stráca zrak. Ako odstrániť škvrny z nehrdzavejúcej ocele, ak stratila svoj vzhľad?

Všeobecné pravidlá starostlivosti

Pri akýchkoľvek výrobkoch z nehrdzavejúcej ocele je potrebná opatrnosť, inak rýchlo stratia svoj vzhľad. Vďaka tomu je možné výrazne znížiť odolnosť proti korózii a opotrebeniu. Výrobky určené na starostlivosť sa však musia vyberať opatrne, aby nepoškodili výrobky. Ako odstrániť škvrny na nehrdzavejúcej oceli a stále ich nepoškodiť? Na čistenie môžete použiť:

 • špongia z mäkkej peny;
 • mäkká handrička;
 • špeciálne prostriedky na čistenie nehrdzavejúcej ocele;
 • kyselina citrónová alebo manuálne vylisovaná šťava;
 • sóda;
 • amoniak;
 • detergenty na umývanie riadu.

Pri umývaní riadu a iných výrobkov z nehrdzavejúcej ocele nepoužívajte hrubé brúsne výrobky, ako sú pasty alebo prášky, ani tvrdé handričky a kefy, pretože poškriabajú povrch. Nie je to dobrý nápad, ako čistiť nehrdzavejúcu oceľ pred tmavými škvrnami. Výsledkom je strata lesku a narušená je tiež integrita povlaku, čím sa zhoršuje výkonnosť výrobkov.

Po každom použití je potrebné umývať riad z nehrdzavejúcej ocele bez toho, aby ste ho po dlhú dobu nechali špinavú. Vklad tukov poškodzuje chrómový film. Hrnce a lyžice by nemali zostať mokré, inak sa na povrchu objavia škaredé bahnité škvrny z vody. Takéto stopy zanechávajú soli železa a vápnika. Riad utrite dosucha mäkkou utierkou, iba v takom prípade bude krásne rovnomerne žiariť.

Sóda z nehrdzavejúcej ocele

Pravidelná sóda na pečenie je jedným z najlepších detergentov na umývanie riadu a odstraňovanie nečistôt a škvŕn. Je obzvlášť dobrá na tuky. Na umývanie riadu musíte najprv produkt umyť, utrieť a posypať silnou vrstvou sódy. Hrnce a panvice nechajte 1-2 hodiny, potom ich dôkladne trite jemnou špongiou a opláchnite.

Buničinu môžete vyrobiť zo sódy: výrobok zmiešajte s malým množstvom vody, aby sa získala pastovitá hmota. Pokryte miskou výslednou šťavou, nechajte ju niekoľko hodín stáť a potom ju umyte.

Čistiaci prostriedok na umývanie riadu

Ideálne pre pravidelnú starostlivosť o výrobok. Jedna z najjednoduchších a najdostupnejších možností ako umývanie nehrdzavejúcej ocele z morenia. Mäkké gély nespôsobia poškodenie povrchu, ale dokonale zvládnu zvyšky jedla. Pomocou umývacieho prostriedku na riad môžete odstrániť zvyšky spáleného jedla. Za týmto účelom sa panvica alebo panvica zahrieva v horúcej vode a potom sa problémové oblasti zvlhčia gélom a nechajú sa pôsobiť 15 minút. Po uplynutí tejto doby sa riady umyjú. Prigar by sa mal ľahko odsťahovať.

Čistič okien

Jedným z najjednoduchších spôsobov odstránenia škvŕn z nehrdzavejúcej ocele z kvapiek vody a prstov je čistič okien. Nastrekuje sa na povrch utretý suchou mäkkou handričkou. Potom sa umyjú, znovu utierajú a vyleštia mäkkou suchou utierkou.

Aktívne uhlie

Dobre zvláda aj spálené škvrny. Tablety sú rozdrvené (môžu sa rozdrviť rozdrvením, nožom alebo iným spôsobom) na práškový stav. Potom spálili drevené uhlie miesta, naliali vodu do panvice a nechali ¼ hodiny. Potom produkt dôkladne umyte a vysušte. Aktívne uhlie je zvlášť účinné v boji proti škvrnám spáleného mlieka.

Citrónová šťava, kyselina alebo ocot

Všetky tieto 3 nástroje sa používajú podobným spôsobom, pretože takmer rovnako ovplyvňujú nehrdzavejúcu oceľ. Najčastejšie sa pomocou ich pomoci stmavnú, škvrny sa odstránia a bývalý lesk sa navráti na riad.

Ocot sa aplikuje na špongiu, utrie sa s ním riad a potom sa dôkladne opláchne a utrie. Tmavé škvrny môžete odstrániť aj z nehrdzavejúcej ocele, ak necháte 10 minút namočené v octe. Potom riad umyte čistou vodou a dôkladne ho utrite. Umývadlá umyte tým istým nástrojom, aby ste ich osviežili, očistite od nahromadených nečistôt a odstráňte stopy vody.

Citrónová šťava alebo roztok kyseliny citrónovej má podobný účinok na oceľ. Vyžaduje sa však menšia koncentrácia. Na 200 ml vody potrebujete 1 polievkovú lyžicu. l. šťava. Tento roztok sa používa na umývanie a utieranie riadu. Po spracovaní citrónovou šťavou sa musia riady umyť a utrieť dosucha, aby nezostali žiadne škvrny od vody.

Ak zvlhčíte vlnenú handričku citrónovou šťavou alebo roztokom a trete povrch, môžete sa zbaviť povlaku.

amoniak

Chlorid amónny je jedným z najlepších spôsobov, ako vyčistiť škvrny z nehrdzavejúcej ocele a obnoviť jej lesk. Na tento účel sa pripraví roztok: v 1 litri vody sa rozpustí až 10 kvapiek amoniaku. Týmto roztokom utrite produkt. Jedlá začnú iskriť.

Nerezové čistiace prostriedky

Teraz ich je veľa. V železiarstve nájdete prípravy na rôzne povrchy a kontaminanty. Nezabudnite sa pozrieť, na čo sa tento alebo ten nástroj používa, a prečítajte si návod na použitie. Musia sa používať prísne v súlade s odporúčaniami, inak existuje vysoké riziko poškodenia lesklého povrchu. Moderné výrobky sa ľahko zvládnu so širokou škálou znečisťujúcich látok: oxidáciou, škvrnami od vody, tuku, zvyškov jedla atď. Mnoho z nich sa dá použiť aj v umývačke riadu.

VKontakte

alladvices.ru

Ako čistiť nehrdzavejúcu oceľ

V každej modernej kuchyni je vždy niečo z nehrdzavejúcej ocele: ak to nie je umývadlo, potom sú nutne vidličkové lyžice, nože a panvice. Praktickosť takýchto výrobkov nevyžaduje komentáre: je to skutočne esteticky príjemné, trvanlivé a nevyžaduje osobitnú starostlivosť. Napriek tomu je stále potrebné umyť alebo vyčistiť nehrdzavejúcu oceľ – takéto nádoby sa zašpinia nie menej často ako ostatné a škvrny a stmavnutie sa objavujú aj na nehrdzavejúcej oceli. Jedinou útechou je umývanie a čistenie nerezovej ocele oveľa ľahšie ako napríklad keramika alebo hliník.

Čo teda potrebujeme: dvojstranná špongia (s obvyklou stranou a čistenie); jedlá soda; roztok kyseliny citrónovej (alebo citrónovej šťavy); trochu amoniaku; obyčajný saponát a čistiaci prostriedok; mäkká vložka.

Zriediť pol lyžičky kyseliny citrónovej v pohári izbovej vody (ak používate citrónovú šťavu, budete ju potrebovať polievkovú lyžicu). Špongiu ponorte do roztoku a utrite škvrny, stmavnutie alebo najšpinavšie miesta. Potom špongiu umyte mäkkou stranou v mydlovej vode a dôkladne opláchnite.

Jednoduchá sóda na pečenie je ideálna na čistenie nehrdzavejúcej ocele od mastných škvŕn. Nalejte trochu sódy na čistiacu stranu vlhkej špongie a jemne vyčistite škvrnu alebo špinu. Nechajte pôsobiť niekoľko minút a potom s námahou vyčistite. Opláchnite nehrdzavejúcu oceľ pod tečúcou vodou a položte ju na obrúsok, aby zaschla.

Umyte nehrdzavejúcu oceľ obvyklým prostriedkom na umývanie riadu a opláchnite ju. Potom ponorte do izbovej vody, kde sa rozpustí niekoľko kvapiek amoniaku (stačí 5 – 10 kvapiek na liter vody). Týmto roztokom utrite čistú nehrdzavejúcu oceľ a znovu opláchnite.

Ťažké delostrelectvo pre spálené nádoby. Najčastejšie popáleniny kaše, ale nikdy sa nepokúšajte zoškrabať spálenie od dna. Nerezová oceľ sa samozrejme nebude lámať a praskať, ale jednoznačne stratí svoj pôvodný vzhľad. A ani lesk už nebude.

Nalejte vrstvu hrubej soli na dno misky, aby sa sadze úplne pokryli. Nechajte pôsobiť hodinu alebo dve a potom sa umyte obvyklým spôsobom. Ak nie je všetko prané, rozdrvte obal s aktívnym uhlím a zostávajúce zvyšky uhlíka rozdrvte.

Po pol hodine môžete spodnú časť panvice utrieť roztokom kyseliny citrónovej a opláchnuť. Z nehrdzavejúcej ocele iskri rovnomerný lesk, akoby akoby z obchodu.

damskayalavka.ru

Ako čistiť nerezovú panvicu

Panvice z nehrdzavejúcej ocele nedávno vstúpili do nášho každodenného života, ale už si získali lásku a rešpekt žien v domácnosti po celom svete. Starostlivosť o ne však existuje. Ak chcete kvalitatívne a bez poškodenia vyčistiť panvicu z nehrdzavejúcej ocele od spáleného jedla alebo iných kontaminantov, musíte poznať niekoľko dôležitých pravidiel.

Väčšina z nás varí na plynovom sporáku. V tomto prípade je spodná časť panvy často pokrytá čiernymi sadzami a spálenými škvrnami. Každá hostiteľka bezpochyby čelila takým problémom vo svojej kuchyni. Z nejakého dôvodu nemáme vždy dostatok času ihneď po varení a jedení jedla, umývaní a čistení stien a spodnej časti panvice. A keď odložíme proces dôkladného čistenia až neskôr, nevšimneme si, ako rýchlo bol náš hrniec so sadzami.

Ale iba v prípade, že spodná časť je úplne čierna a panvica kričí „Pomôž!“ Uchopíme nás za hlavu a začneme konať. Takéto sadze sa však nedajú tak ľahko čistiť, takže je lepšie „nechať“ naše jedlá „prevádzkovať“ v kritickom stave.

Ale ak ste stále prehliadol, a panvica horel, nebojte sa, môžete vždy vyriešiť situáciu.

Ako čistiť panvice z nehrdzavejúcej ocele

Nesnažte sa zbierať železné škrabky alebo ostré predmety na čistenie, takéto predmety poškodia iba povrch nádoby. Pre vaše nerezové jedlá je potrebné používať jemnejšie prostriedky.

V obchodoch sa predáva veľa hotových výrobkov na starostlivosť o riad z nehrdzavejúcej ocele. Ale koniec koncov, podľa zákona o rozumnosti, nebudú v nevyhnutnom momente po ruke. A nie so všetkým znečistením, s ktorým sa ľahko a rýchlo zaobchádza.

Na umývanie panvice z nehrdzavejúcej ocele môžete použiť prírodné produkty, ktoré sú po ruke. Tu je niekoľko možností na čistenie panvice improvizovanými prostriedkami, ktoré má každý v kuchyni.

Ako vyčistiť dno spálenej panvice

Aby ste úplne vyčistili spodok spáleného riadu, musíte vziať ďalšiu širokú panvicu a do nej naliať teplú vodu v kombinácii s octom (tabuľka, nie esencia!) 1: 1, a potom priviesť do varu. A už v tejto vriacej tekutine vložte panvicu, ktorú chcete umyť. Nechajte misky mierne vychladnúť.

Kým sa naše kvetináče ochladzujú, pripravíme suroviny na čistenie. Oddelene zmiešajte jednu veľkú lyžicu soli a dve polievkové lyžice jedlej sódy.

Keď hrnce mierne ochladia, položte pripravenú zmes jedlej sódy a soli na dno. Trieť mäkkou špongiou. Ak je to potrebné, môžete pridať ocot zriedený vodou tak, aby čistiaca zmes nebola suchá.

Ďalšou možnosťou na čistenie nádob z nehrdzavejúcej ocele je aktívne uhlie. Je v akejkoľvek skrinke pre domáce lekárstvo. Vezmite pár tabliet a rozdrvte ich. Znečistené znečistené čierne škvrny posypte týmto práškom. Počkajte chvíľu a riad dôkladne umyte saponátom. Nie je to menej účinné ako predchádzajúce, spôsob odstraňovania popálenín doma.

Na odstránenie hrozného miesta spálenia si môžete vziať ocot alebo citrónovú šťavu. Zohrejte lyžicu octu v pohári vody a choďte po špinavom povrchu mäkkou špongiou. Po každom čistení nezabudnite dôkladne opláchnuť celú misku mydlovou vodou pod prúdom čistej vody.

Málokto vie, že také zložité spálené miesta z panvice sa dajú odstrániť kávou. Ak ste milovníkom kávového nápoja, potom vždy, keď pripravujete kávu, neodpisujte hádzanie zbytočného zahusťovania do koša, zbierajte ho do samostatnej misky. Takáto zmes je pre vás užitočná. Kávovú polevu jednoducho naneste na dno a steny špinavého riadu a dobre ich utrite. Táto metóda nielenže vyčistí povrch sadzí, ale tiež dodá panvici pôvodný lesk.

Samozrejme, v našej dobe bude ľahšie ísť dole do obchodu s domácim tovarom a kúpiť všetky druhy chemikálií na čistenie všetkých druhov kontaminantov z rôznych povrchov vrátane spálených škvŕn na panvici z nehrdzavejúcej ocele. Pre tých, ktorí šetria svoje peniaze, sa však lepšie hodia také jednoduché „tipy pre babičky“, ktoré sú uvedené vyššie. Koniec koncov, také komponenty sú bezpečné v porovnaní s chemickými látkami.

Čoraz častejšie v každej kuchyni nájdete pokrmy z nehrdzavejúcej ocele. Dôvod je jednoduchý: materiál nielen vyzerá výnosne a krásne, ale líši sa aj praktickosťou, trvanlivosťou a dlhou životnosťou. Takéto kuchynské náčinie si však vyžaduje osobitnú starostlivosť, pretože akékoľvek miesta alebo nečistoty, ktoré sa objavia počas prevádzky, sú na hladkom a lesklom povrchu veľmi nápadné. Ak chcete, aby vám nádoby z nehrdzavejúcej ocele slúžili po dlhú dobu, a zároveň vyzerali ako nové, musíte ich starostlivo sledovať. Naučte sa, ako čistiť nerezové riady doma vonku a zvnútra správne a efektívne, poučte sa z nášho článku.

Prečo je potrebné riad z nerezovej ocele včas čistiť?

Trvanlivosť a pevnosť nehrdzavejúcej ocele je zabezpečená špeciálnou vrstvou oxidu chrómu, ktorá sa vytvára na panviciach a iných kuchynských kovových pomôckach v dôsledku interakcie s kyslíkom.

Tento prírodný proces môže byť ovplyvnený znečistením, zvyškami jedla, mastnými škvrnami, ak doma včas neumývate riad. V opačnom prípade môžu hrnce veľmi rýchlo stratiť svoju prezentáciu, pretože kontaminovaný kov je zraniteľnejší voči tvorbe korózie, hrdze a ťažko odstrániteľných stôp.

Aby ste tomu zabránili, prečítajte si naše tipy, ktoré vám pomôžu ľahko a lacno udržať vaše jedlo čisté a predĺžiť ich užitočnú životnosť.

 • Včasnosť čistenia. O tomto sme už hovorili – pravidelná a včasná starostlivosť vám umožní získať nielen estetickú radosť z krásnych žiarivých kvetináčov vo vašej kuchyni na dlhú dobu, ale aj praktické výhody.
 • Použitie špeciálnych detergentov. Škvrny na povrchu kvetináčov možno zabrániť pravidelným umývaním riadu vodou s použitím čistiaceho prostriedku a mäkkej špongie.
 • Odmietnutie umývačky riadu. Napriek tomu, že riad z nehrdzavejúcej ocele sa dá umývať v umývačke riadu, neodporúčame vám to. Tým, že opustíte svoje služby, môžete výrazne predĺžiť životnosť kvetináčov.
 • „Nie“ pre kovové škrabky, tvrdé špongie, abrazívne čistiace prostriedky. Ak sa rozhodnete, ako čistiť hrnce doma od škvŕn na povrchu, nevyužívajte vyššie uvedené metódy. Dokážu sa s touto úlohou vyrovnať, ale nechajú škrabance, mikrotrhliny na hladkom povrchu, čo povedie k poškodeniu riadu. Je lepšie postupne umyť staré škvrny namáčaním alebo inými jemnými výrobkami, o ktorých budeme hovoriť ďalej.
 • Použitie uterákov. Aby ste predišli novým zbytočným škvrnám na už umytých riadoch po vyčistení, utrite ich dosucha mäkkou utierkou.
 • Pozor na kvapky. Kvapôčky vody nenechávajte na čistých riadoch. Vďaka obsahu rôznych minerálov vo vode im budú vystavené jedlá. Tieto látky vstupujú do reakcie s povrchom a ničia ho rovnakým spôsobom ako častice tuku a iných kontaminantov.
 • Iba bodový dopad. Pri utieraní riadu nevykonávajte kruhové pohyby. Bodové vystavenie je jemnejší spôsob, ako maximalizovať plynulosť a brilanciu vašich kvetináčov.

Ako starostlivo čistiť riad z nehrdzavejúcej ocele?

Ak vás zaujíma, ako čistiť riad z nehrdzavejúcej ocele doma starostlivo a súčasne efektívne, zvážte niekoľko jednoduchých a lacných spôsobov a prostriedkov.

Čistenie hrncov z nehrdzavejúcej ocele s jedlou sódou

Veľmi bežná a overená metóda rozpočtu desaťročia.

Dôležité! Jedlá sóda má vynikajúci bieliaci, dezinfekčný účinok a tiež dobre odstraňuje škvrny z tuku.

Pred odstránením špiny sódou dobre opláchnite a riad dôkladne utrite suchou utierkou. Potom nalejte sódu na kontaminované povrchy, mierne navlhčite vodou a nechajte 2-3 hodiny. Nakoniec sódu očistite suchou mäkkou handričkou.

Vaše kvetináče znova žiaria!

Pri čistení kovových riadov používajte špeciálne čistiace prostriedky

Ak uvažujete o tom, ako čistiť kovové riady bez použitia akýchkoľvek špecifických metód, použite akýkoľvek prací prostriedok určený na umývanie riadu.

Dôležité! Pri výbere produktu venujte pozornosť jeho zloženiu. Mala by byť čo najjemnejšia a najjemnejšia pri zvládaní hlavnej úlohy – odstraňovať tvrdé škvrny od sadzí.

Pred použitím finančných prostriedkov udržujte hrniec vo vriacej vode. Po nanesení gélu na kontaminovanú oblasť nechajte pôsobiť 15-20 minút. Na konci tejto doby opláchnite povrchy vodou, utrite ich suchou mäkkou utierkou.

Čistiaci prostriedok na sklo pre nerezové riady

Tekutina na poháre je vhodná na odstraňovanie odtlačkov prstov z hladkých kovových povrchov, ako aj na zabránenie ich vzhľadu. Distribúcia produktu na poťahovanie kvetináčov im poskytuje ochranný film.

Dôležité! Po postriekaní tekutiny vytvorte film tak, že ho utriete mäkkou handričkou. Potom riad opláchnite tečúcou vodou a vyleštite uterákom.

Kúrenie ako spôsob čistenia riadu z nehrdzavejúcej ocele

Ako vyčistiť spálenú panvicu z nehrdzavejúcej ocele zvnútra uhlíkových usadenín, ak sóda a saponáty nepomohli?

Pre odolné škvrny:

 1. Znečistenú panvicu zohrejte tak, že ju naplníte vodou.

Dôležité! Voda by mala vyplniť miesta, ktoré je potrebné očistiť od škvŕn a sadzí.

 1. Po varení vypnite sporák, pridajte do vody 2-3 polievkové lyžice soli a nechajte niekoľko hodín.

Dôležité! Soľ by sa mala pridávať iba do vriacej vody, pretože v studenej vode dochádza k zbytočnej reakcii s kovom.

 1. Po vypustení vody škvrny utrite mäkkou špongiou, opláchnite riad a utrite dosucha utierkou.

Čistenie nehrdzavejúcej ocele s aktívnym uhlím

Ako čistiť hrnce z nehrdzavejúcej ocele doma mimo sadze a uniknutého mlieka? Odpoveď hľadajte vo vašej domácej lekárničke. Ako čistiaci prostriedok odporúčame používať aktívne uhlie:

Na čistenie kovových nádob používajte citrónovú šťavu a ocot

Oba lieky – ocot a citrónová šťava, majú podobné vlastnosti. Na miskách vytvárajú ochranný film, ktorý neumožňuje ďalšie znečistenie a usadenie kvapiek vody:

 • Na čistenie v octe ju naneste na špongiu a utrite povrch. Po ukončení procedúry opláchnite panvicu vodou a utrite ju dosucha a zvnútra.

Dôležité! Aby ste dosiahli čo najlepší účinok, odporúčame riad namočiť v octe po dobu 15 až 20 minút a potom ho umyť tečúcou vodou.

 • Ak ste ako čistiaci prostriedok vybrali citrónovú šťavu, rozriedte jej lyžicu v pohári vody. Potom utrite riad pomocou tohto roztoku, opláchnite vodou a vaše panvice a panvice budú znova žiariť.

Soda v kombinácii s kancelárskym lepidlom je vynikajúci spôsob čistenia povrchov z nehrdzavejúcej ocele

Ako uvariť hrnce a ľahko sa zbaviť vodného kameňa? Tu nájdete riešenie sódy, kancelárskeho lepidla a vody:

 1. Vezmite veľký kontajner, do ktorého sa špinavé riady dobre zmestia.
 2. Nalejte tam 5 litrov vody a pridajte pol balenia jedlej sódy. Lepidlo je potrebné v množstve 100 ml. Nalieva sa tiež do výsledného roztoku.

Dôležité! Aby ste dosiahli najlepší výsledok, odporúčame do tejto zmesi pridať prací prostriedok.

 1. Nádobu vo výslednom roztoku varte 20-30 minút.
 2. Nakoniec opláchnite tečúcou vodou a utrite dosucha handrou.

Čistenie kovových nádob pomocou kávového základu

Ako čistiť nerezové riady, aby obnovili lesk a žiarivosť? Pokúste sa zobrať kávovú polevu a utrieť kuchynský riad mäkkou špongiou.

Dôležité! Pri použití takéhoto saponátu opláchnite všetky predmety vodou a osušte utierkou. Lyžice, vidličky a panvice budú vyzerať ako nové.

Použitie amoniaku na čistenie kuchynského riadu

Ak chcete dať kvetináčom špeciálny lesk, môžete pripraviť roztok s amoniakom a pridať 5 kvapiek amoniaku do jedného litra vody. Po spracovaní výsledného zloženia sa pokrmy isklia, ako vo výklade.

Dôležité! Na zvýšenie účinku zmiešajte amoniak a zubnú pastu na špongiu, utrite panvicu, opláchnite vodou a utrite dosucha mäkkou handrou.

Jedlá niekedy strácajú svoju krásu a lesk v dôsledku dlhodobého používania a niekedy sa stáva, že je potrebné čistenie kvôli našej nedbanlivosti – keď je panvica spálená a spodná časť je zakrytá horákom, ktorý sa nedá prať obvyklým spôsobom.

 • Spravidla pred vyčistením spálenej, starej alebo veľmi špinavej panvice namočíme ju do mydlovej vody a potom sa ju pokúsime umyť kefami a tvrdými špongiami. Tento postup často tento problém rieši. Čo robiť v obzvlášť ťažkých prípadoch, keď namáčanie nepomôže alebo ak sa chcete rutinou čo najrýchlejšie vysporiadať? Z tohto článku sa dozviete 8 trikov o tom, ako čistiť hrnce čo najrýchlejšie as minimálnym úsilím improvizovanými a špeciálnymi prostriedkami.

Skôr ako sa pustíte do práce, skúste pochopiť, z akého materiálu je vyrobená vaša panvica. Koniec koncov, kovy reagujú na čistiace prostriedky odlišne. Soľ je škodlivá pre nehrdzavejúcu oceľ, kyselina pre smalt, sóda pre hliník, pre všetky typy nepriľnavých povlakov sú akékoľvek abrazíva škodlivé. Prečítajte si viac o pravidlách starostlivosti o kvetináče v závislosti od typu materiálu, ktorý sa nachádza na konci článku.

Metóda 1. Prvá pomoc pre znečistenú / spálenú panvicu vriacu mydlovou vodou

Táto jednoduchá, ale účinná metóda je často dostatočná na odstránenie väčšiny miernych až stredne ťažkých znečisťujúcich látok.

 1. Naplňte panvicu horúcou vodou a pridajte niekoľko kvapiek tekutín na umývanie riadu. Potom položte náčinie na sporák a uveďte roztok do varu.
 1. Mydlový roztok varte na miernom ohni ďalších 15 minút alebo dlhšie (v závislosti od množstva sadzí).
 2. Zvyšky sadze zoškrabte špachtľou. A to, čo zostáva na stenách a spodku, utrite tvrdou stranou špongie.

Metóda 2. Ako vyčistiť panvicu sódou a octom

Táto jednoduchá, ale pracovná metóda je vhodná na čistenie všetkých druhov kvetináčov (smaltovaných, liatinových, teflónových a oceľových), NIE je však vhodná na umývanie hliníkových riadov bez nelepivého náteru alebo smaltu.

návod:

 1. Zriedenú vodu a 9% ocot v špinavej panvici rozpustite v pomere 1: 1 tak, aby roztok zakryl nečistoty, a potom ho uveďte do varu.
 2. Varený roztok odstráňte z ohňa (!) A pridajte do neho 2 – 3 polievkové lyžice sódy – zmes by mala peniť a syčať! Nechajte ho stáť ďalších 10 – 20 minút (môžete ho znova zohriať). Keď palica zmäkne, zoškrabte ju špachtľou.
 1. Panvicu umyte a opláchnite obvyklým spôsobom.
 • Hneď ako sa ocotový roztok povarí, je potrebné panvicu odstrániť z tepla a až potom pridať sódu. Ak to neurobíte, musíte spolu s riadom umyť kachle. Zároveň neváhajte pridať sódu.
 • Soda a ocot budú fungovať samostatne.
 • Posilnite roztok sódy octu pridaním jednej tretiny tyčinky pracieho mydla (72%).
 • Miestne znečistenie je možné pretrieť tvrdou špongiou pomocou sódy (sóda + voda v pomere 1: 1).
 • Trvalé sadze a mastnoty vo vnútri a von môžu byť odstránené varením panvice počas 30 – 120 minút vo veľkej nádobe.

Metóda 3. Ako čistiť spálené alebo veľmi staré hrnce

Tento sovietsky trik s mydlom na pranie a silikátovým lepidlom je vhodný pre najmodernejšie prípady, keď je panvica potiahnutá viacvrstvovým čiernym sadze a mastnotou zvnútra aj zvonka.

Budete potrebovať:   Na 4 litre vody budú potrebovať domácnosti. mydlo 72% (1/3 alebo ½ bar), 1 pohárik silikátového lepidla. Pripravte tiež stredné strúhadlo a veľkú nádobu alebo kovovú vedierku (napr. 10 litrov).

návod:

 1. Špinavú panvicu ponorte do väčšej nádoby / panvice, naplňte ju vodou a privarte k varu.
 2. Kým sa voda zohreje, vyperte mydlo z bielizne na strednom strúhadle.
 3. Do prevarenej vody pridajte hobliny mydla, silikátové lepidlo a sódu (voliteľné).
 1. Výsledná zmes sa varí 30 minút alebo dlhšie, v závislosti od stupňa kontaminácie, a potom riady umyte ako zvyčajne. Čierne pálenie a mastný náter ľahko odletieť.

Tip: na zvýšenie účinku v roztoku môžete pridať jedlú sódu alebo sódu z popola v pomere 1/3 balenia na 4 l vody (s výnimkou hliníkových kvetináčov bez povlaku).

Metóda 4. Ako vyčistiť panvicu od usadenín tuku a uhlíka pomocou soli

Najlepší spôsob, ako vyčistiť liatinový hrniec alebo kotol, ako aj smaltované riady, je soľ. Dokonale absorbuje tuk. Okrem toho, že je jemným abrazívnym prostriedkom, dobre čistí aj popáleniny.

 1. Nalejte niekoľko hrstí soli na dno (čím viac tuku, tým viac soli musíte použiť) a utrite papierovou utierkou s niekoľkými kvapkami tekutého prostriedku na umývanie riadu.
 2. Panvicu jednoducho opláchnite vodou (nepoužívajte tekutinu na umývanie riadu).
 • Vyhorená liatinová panvica sa najlepšie čistí hrubou hrubou soľou.
 • Každá panvica, s výnimkou ocele, sa dá ľahko očistiť od vodného kameňa a uhlíka varením strmého soľného roztoku (5-6 polievkových lyžíc soli na 1 liter vody) počas 30 – 40 minút pri nízkej teplote.

Metóda 5. Ako vyčistiť spálenú panvicu octom

Ocot je silný liek na vyhorenie a vodný kameň. Je však nežiaduce používať ho na čistenie smaltovanej panvice.

návod:

 1. Naplňte dno misky octom (9%) a nechajte stáť 1-3 hodiny. Keď palica zjemňuje, opatrne ju zoškrabajte špachtľou. Zápach octu môžete znížiť zabalením panvice do vrecka alebo zabalením do lepiacej fólie. A samozrejme nezabudnite otvoriť okno!
 2. Umývajte riad obvyklým spôsobom.

Metóda 6. Čistenie kyselinou citrónovou

Ak doma nie je ocot, spálenú nádobu alebo vodný kameň očistite kyselinou citrónovou. Podobne ako ocot je kyselina citrónová kontraindikovaná pre smaltované jedlá.

návod:

 1. Na čistenie panvice prevarte v nej vodu (veľa nie je potrebné, hlavná vec je, že voda pokrýva oheň), pridajte 2 lyžice. lyžice kyseliny citrónovej a výsledný roztok sa varí ďalších 15 minút.
 2. Keď palica zmäkne, zoškrabte ju špachtľou. Nakoniec vypálené dno umyte obvyklým spôsobom.

Metóda 7. Ako vyčistiť panvicu od sadzí a tuku pomocou odstraňovača tukov

Špeciálne prostriedky na odstránenie tuku pomáhajú v tých beznádejných prípadoch, keď potrebujete umývať veľmi staré a spálené hrnce s minimálnym úsilím. Je dôležité vykonať čistenie v gumových rukaviciach a pri otvorených oknách a potom dôkladne opláchnuť zvyšky samotného produktu. Majte na pamäti, že väčšina odstraňovačov tuku je kontraindikovaná na umývanie hliníkových a teflónových panvíc.

 • Tu je niekoľko superúčinných prostriedkov: Shumanit (chyby), čistič rúry (Amway), chister, šumivý kotol, obr (chyby).

Všeobecné pokyny:

 1. Problémové oblasti ošetrujte produktom vo vnútri panvice alebo zvonka.
 2. Zabaľte panvicu do vrecka alebo ju zabalte do lepiacej fólie (!) – tento trik zníži šírenie štipľavého zápachu v celom byte. Produkt nechajte bežať 10-40 minút.
 3. Umývajte riad ako zvyčajne a potom ich niekoľkokrát dôkladne opláchnite.
 • Z dôvodu bezpečnosti je možné zvyšnú chemikáliu v panvici odstrániť stolovým octom (9%).
 • Ak máte deti alebo domáce zvieratá, je lepšie použiť čistič rúry Amway (čistič rúry). Predáva sa iba prostredníctvom internetového obchodu spoločnosti a obchodníkov, je pomerne drahý, ale pôsobí efektívnejšie a rýchlejšie ako jeho náprotivky, je ekonomicky spotrebovaný a čo je najdôležitejšie, takmer necíti.

Metóda 8. Ako vyčistiť kvetináč s bielym alebo iným chlórovým bielidlom

Perfektne čistí panvice a zvyčajný biely alebo akýkoľvek iný analóg.

návod:

 1. Naplňte panvicu vodou a pridajte do nej bielu rýchlosťou 1 polievková lyžica / 3 l vody (približne).
 2. Výsledný roztok sa uvedie do varu a varí sa ďalších 15 až 30 minút.
 3. Po varení panvicu umyte obvyklým spôsobom a potom misky znova povarte čistou vodou, aby ste úplne odstránili zvyšné bielidlo.
 4. Na vernosť môžete panvicu utrieť octom.

Ak sledujete stôl na smartfóne, otočte ho do vodorovnej polohy – celá obrazovka vstúpi na obrazovku.

Nerezová panvicasmaltované riaduKastrol z liatiny / kotolHliníkový riad bez lepeniaTeflónová panvica (misky s nelepivým povlakom)
kontraindikácieNetoleruje použitie soli (panvica môže stmavnúť a stratiť lesk)Kyslé a tvrdé brúsivá sú kontraindikovanéNenamáčajte príliš dlho, inak by riad mohol byť hrdzavý. Z toho istého dôvodu sa liatinové kotly a hrnce nesmú umývať v umývačke riadu.Nepoužívajte sódu na čistenie hliníka, nepoužívajte alkalické výrobky – to môže byť škodlivé pre náčinie aj pre ľudí. Hliníkovú panvicu sa neodporúča umývať v umývačke riadu.Neprijateľné brúsne výrobky (vrátane sódy), tvrdé kefy a špongie a ešte viac škrabky
odporúčanieLesk môžete vrátiť do nádoby z nehrdzavejúcej ocele pomocou špeciálnych čistiacich prostriedkov na riad z nehrdzavejúcej oceleJe dobré používať ocot alebo soľ – môžu odstrániť tmavé usadeniny alebo popáleniny vo vnútri riaduKaly, mastnoty a hrdza z liatinovej panvice sa dajú ľahko odstrániť soľouJe dobré používať výrobky na báze amoniaku, špeciálne čistiace prostriedky na porcelán alebo skloVýrobcovia odporúčajú, aby sa nelepivá panvica očistila od horenia varom mydlového roztoku po dobu 20 minút.

Výrobky z nehrdzavejúcej ocele sú v moderných domácnostiach pomerne častými hosťami. Hrnce, príbory, ako aj mnohé modely umývadiel, plynových a elektrických sporákov sú dnes vyrobené z nehrdzavejúcej ocele. To nie je vôbec prekvapujúce, pretože tento materiál má také výhody, ako je praktickosť, trvanlivosť, estetika a ľahkosť použitia.

Výrobky z nehrdzavejúcej ocele si nevyžadujú osobitnú starostlivosť, ale niekedy sa musíte vysporiadať so škvrnami, ktoré sa objavujú na ich povrchu. Z tohto článku sa dozviete, ako čistiť nehrdzavejúcu oceľ doma, aké prostriedky by sa mali na tento účel použiť a ešte oveľa viac.

Dôležitosť čistenia výrobkov z nehrdzavejúcej ocele

Pre výrobky vyrobené z nehrdzavejúcej ocele sú charakteristické také vlastnosti ako tepelná odolnosť a odolnosť proti poškodeniu koróziou a rôzne druhy znečistenia. Je to preto, že chróm je súčasťou nehrdzavejúcej ocele. Tento chemický prvok interaguje s kyslíkom vo vzduchu a vytvára ochranný film, ktorý zabraňuje vzniku hrdze a komplexným škvrnám.

Stopy tuku a sadzí môžu ovplyvniť túto reakciu. Výsledkom bude, že materiál bude menej odolný a odolný proti korózii. Výrobok stratí svoju estetiku a pozitívne vlastnosti.

Preto je dôležité pravidelne čistiť riad a iné predmety z nehrdzavejúcej ocele a dôkladne si preštudovať všetky dostupné fotografické pokyny o čistení nehrdzavejúcej ocele.

Čistiace prostriedky z nehrdzavejúcej ocele

Z nehrdzavejúcej ocele je potrebné pravidelne čistiť. Iba starostlivá údržba predĺži ich prevádzkový čas. Prevencia škvŕn a sušenie zvyškov potravín – umývanie riadu špeciálnym čistiacim prostriedkom po každej aplikácii.

Je lepšie umývať položky z nehrdzavejúcej ocele ručne, bez účasti umývačky riadu. Malo by sa to robiť v teplej vode, vyzbrojené saponátom na umývanie riadu a nepružnou špongiou.

Po umytí všetkých výrobkov sa musia utrieť dosucha čistou suchou handričkou. Ak necháte riad vyschnúť na vzduchu, môžu sa vyskytnúť škaredé škvrny.

Náradie z nehrdzavejúcej ocele by sa v žiadnom prípade nemalo čistiť brúsnymi látkami, tvrdou špongiou alebo kovovou žínkou. Môže to spôsobiť škrabance a poškodiť integritu ochranného filmu.

Maximálnu čistotu a hladkosť možno dosiahnuť utretím povrchu bodovými pohybmi. Ak chcete dať lesk z nehrdzavejúcej ocele, utrite ich povrch polovicou surových zemiakov.

Čistiace prostriedky na umývanie riadu z nehrdzavejúcej ocele

Existuje mnoho spôsobov, ako vyčistiť nerezové povrchy. Môžete si kúpiť špeciálnu čistiacu zmes v železiarstve alebo použiť ľudové prostriedky.

Špeciálne umývacie a čistiace zmesi

V súčasnosti sa spotrebiteľom ponúka pomerne široký sortiment domácich chemikálií, ktoré dokážu účinne zvládnuť širokú škálu kontaminantov z nerezových predmetov pre domácnosť. Odborníci odporúčajú zvoliť najšetrnejšie a najbezpečnejšie prostriedky.

Pred nanesením čistiacej kvapaliny produkt zohrejte horúcou vodou. Po ošetrení povrchu detergentnou kompozíciou je potrebné vydržať požadovaný čas, potom kráčať pozdĺž nej mäkkou špongiou a dôkladne opláchnuť vodou. Potom sa musí produkt utrieť utierkou.

Hlavnými výhodami špeciálnych čistiacich prostriedkov na pracie prostriedky sú úspora času a účinnosť. Nevýhodou sú vysoké náklady.

Ľudové metódy

Tu je návod, ako rýchlo a ľahko vyčistiť nerezovú oceľ pomocou jedlej sódy:

 • Produkt umyte horúcou vodou.
 • Vysušte uterákom.
 • Naplňte kontaminované oblasti sódou a počkajte 1,5 – 2 hodiny. Soda môže byť mierne navlhčená.
 • Utrite suchou handrou alebo špongiou. Všetko umyte vodou a znova utrite utierkou.

Ak sóda nedáva požadovaný výsledok, môžete použiť spôsob zahrievania. Jedlá, ktoré je potrebné vyčistiť, musia byť naplnené vodou, zapálené a privedené do varu.

Potom musí byť produkt prestavený zo sporáka a pridať 2 polievkové lyžice bežnej stolovej soli. Po úplnom ochladení sa škvrny ľahko stratia – stačí na ne natiahnuť špongiu.

Ako čistiť nehrdzavejúcu oceľ od usadenín a usadenín?

Dobrým riešením by bolo použitie aktívneho uhlia. Musí sa rozdrviť a posypať výslednou práškovou časťou sadzí. Potom by ste mali pridať teplú vodu a počkať asi štvrť hodiny. Potom je možné škvrnu ľahko odstrániť.

Jednou z možností čistenia nehrdzavejúcej ocele z tmavých miest vlastnými rukami je použitie octu alebo citrónovej šťavy. Na čistú suchú handričku z mikrovlákna naneste trochu octu alebo citrónovej šťavy a tmavé miesta dôkladne trieť. Potom opláchnite produkt vodou a utrite utierkou.

Dobrým spôsobom, ako vyčistiť nerezový povrch, je kávová usadenina. Položte ju na mäkkú špongiu a spracujte všetko, čo potrebujete. Potom dôkladne opláchnite vodou. Výsledkom je krásne, lesklé jedlo.

Môžete vyrobiť z nehrdzavejúcej ocele lesk amoniaku. Musí sa zriediť vodou v pomere 10 kvapiek na 1 liter a týmto roztokom produkt votrieť. Potom dôkladne opláchnite tečúcou vodou a utrite dosucha suchou handrou.

Foto na čistenie z nehrdzavejúcej ocele

V mojej kuchyni je veľa rôznych položiek z nehrdzavejúcej ocele. Ale časom tento materiál stráca svoj lesk a je zarastený požitím sadzí. Rozhodol som sa zistiť, ako doma čistiť hrnce. Odpovede sa s vami podelím.

Riad z nehrdzavejúcej ocele sa vyznačuje zvýšenou odolnosťou proti škvrnám a korózii. Chróm vo svojom zložení interaguje s kyslíkom a vytvára akýsi ochranný film.

Čím viac zvyškov mastnoty a sadzí na kvetináčoch, tým väčšia je pravdepodobnosť hrdze.

 1. Riad z nehrdzavejúcej ocele sa musí udržiavať konštantný., Po každom použití ju musíte umyť;
 1. Je lepšie nepoužiť umývačku riadu,   a zvládnuť tuk a zvyšky jedla vlastnými rukami je iba jemné čistenie;
 2. Kovové žinky a drsné brúsivá nie fit   na čistenie nehrdzavejúcej ocele – poškriabajú povrch;
 1. Po umytí hrnce vždy osušte kuchynskou utierkou..

Efektívne spôsoby čistenia riadu z nehrdzavejúcej ocele

Všetky povrchy je možné vyčistiť, hlavnou vecou je nájsť „váš“ prístup ku každému materiálu. Našiel som rôzne spôsoby čistenia riadu z nehrdzavejúcej ocele. Navrhujem venovať sa najúčinnejším a najúčinnejším rozpočtovým možnostiam.

Ako vyčistiť panvicu od uhlíkových usadenín a obnoviť tak svoj bývalý lesk? Budete potrebovať:

 • kuchynský sporák;
 • jedlá soda;
 • saponát na umývanie riadu;
 • ocot;
 • aktívne uhlie;
 • hustá z kávy.

Metóda 1. Zahrievanie

Vklady na kov sa dajú odstrániť pomocou žiarovky:

 1. Nalejte vodu do hrncatak, aby pokrýval všetky spálené oblasti;
 2. Potom povarte   vodu a vypnite plyn;
 3. Pridajte 3 polievkové lyžice soli;
 4. Po čakaní na vodu a soľ úplne vychladnúťZnečistené miesta utrite mäkkou špongiou.

V žiadnom prípade nemôžu byť uhlíkové usadeniny zoškrabané alebo odstránené ostrými predmetmi – nehrdzavejúca oceľ môže byť zničená.

Metóda 2. Soda

Všimol som si to s jedlá sóda   Môžete odstrániť nielen popáleniny, ale aj mastné staré škvrny.

Návod na použitie   jednoduchá:

 1. Hrnce dôkladne opláchnite.pod tečúcou vodou so špongiou;
 2. Utrite dosucha   s kuchynskou utierkou;
 3. Na povrch posypte veľa sódy.   a nechať niekoľko hodín;
 1. Posledná fáza   – Riad utrite suchou handrou.

Metóda 3. Kvapalina na umývanie riadu

Panvice z nehrdzavejúcej ocele sa dajú čistiť odmasťovacím prostriedkom na riad. Na znečistenie je potrebné naniesť detergent a nechať ho pôsobiť 15 minút.

Ošetrené miesto potom utrite špongiou a opláchnite pod tečúcou vodou. Na konci musíte určite utrieť riad suchou utierkou.

Metóda 4. Ocot

Na odstránenie čerstvých škvŕn, špongiu navlhčite v 9% octe a trite panvicu. Potom sa musí umyť v čistej vode a utrieť.

Odstráňte staré škváru mimo nerezovej ocele   hrniec môžete namočiť do octu 10-15 minút. Po umytí špongiou ako obvykle.

Metóda 5. Uhlie

Ako umyť panvicu z horenia aktívnym uhlím? Pokyny krok za krokom v tabuľke:

obrazkroky

Krok 1Aktívne uhlie rozomeleme na prášok.

Krok 2Do misiek nalejte drevené uhlie a naplňte studenou vodou. Nechajte pôsobiť 15 – 20 minút.
Krok 3Dôkladne opláchnite špongiou a obyčajným saponátom vo vode a vysušte.

Aktívne uhlie dokonale odstraňuje znečistenie zo spáleného mlieka.

Metóda 6. Káva

Tuky a sadze môžete odstrániť z povrchu panvy pomocou zvyškov z kávy. Zrnková káva sa použije ako druh „drhnutia“ nehrdzavejúcej ocele. Pridajte ho do saponátu a spálené miesta dôkladne utrite špongiou.

Po takomto vyčistení riadu opláchnite vodou a utrite dosucha. Nerezová oceľ bude čistá a lesklá.Ušľachtilá oceľ nereaguje s výrobkami, takže je bezpečné v nej variť;Neprítomnosť triesok a prasklín na povrchu neumožňuje hromadiť škodlivú mikroflóru vo vnútri.

Cez všetky výhody, tieto panvice majú niekoľko nevýhod.:

 • Nízka tepelná vodivosť. Varenie trvá dlhšie ako obvykle;
 • Vysoká cena.