Ak plánujete, akými kvetmi oživiť tento rok váš balkón, máme pre vás niekoľko tipov. Vyskúšajte nádhernú tanierovku.
Tanierovka ( Achimenes) vie krásne skrášliť váš balkón či letnú terasu vďaka veľkým ozdobným kvetom. I keď jej pestovanie nie je u nás až tak rozšírené ako v iných krajinách, je to škoda. Prezradíme vám niekoľko zásad, ktoré vám pomôžu, aby nádherne kvitla aj na vašej záhrade či balkóne.
Tanierovka pochádza zo Strednej Ameriky, je to rastlina s vajcovito kopijovitými listami a veľkými rúrkovitými kvetmi, ktoré majú široko tanierovito rozloženú vonkajšiu časť koruny. Najčastejšie sa pestujú druhy ako Achimenes grandiflora s červenými kvetmi, Achimenes longiflora so svetlomodrými kvetmi a Achimenes coccinea s červenými kvetmi. Najrozšírenejšie sú však krížence.
Ako pestovať tanierovku
Rastlina je vhodná na sezónne pestovanie. Rozmnožuje sa najčastejšie delením korienkov, odrezkami a zriedkavo semenami. Kvet buď zakúpite v črepníku alebo vypestujete z prezimujúcich koreňov z črepníka. V takom prípade treba začiatkom jari vyklopiť korene z črepníka a opatrne ich vybrať zo suchej zeme. Dlhšie korene rozdeľte.
Do kvetináča s priemerom 12 cm zasaďte 5-8 korienkov, do plochých misiek primerane viac a zasypte ich vrstvou zeme.
Rastliny rašia pri teplote 12 °C. Pestujú sa v polotieni.
V lete tanierovkám doprajte teplo, v horúcich dňoch vetrajte a roste, ale nie na kvety. Stonky vyrastené do výšky 10 cm priväzujte k opore, alebo sa môžu pestovať ovisnuté.
Polievanie
Počas rastu a a kvitnutia potrebujú rastliny veľa vody. Tvrdá voda je na zavlažovanie tohto kvetu nevhodná, preto vodu prevarte alebo používajte dažďovú vodu. V auguste postupne obmedzujte polievanie .
Hnojenie
Tanierovku je najvhodnejšie hnojiť na jar a začiatkom leta tekutým, plným hnojivom. Prezimovať sa dá v suchu pri izbovej teplote 12 – 15 °C.
Pôda
Môžete zakúpiť hotovú zem v záhradkárstvach. Ak si ju chcete namiešať sami, používa sa zmes hrubej listovky, rašeliny, mačinovky a piesku v pomere 2 : 1 : 1 : ½.