Ako správne zazimovať bylinky?

Rastliny potrebujú odpočívať rovnako ako ľudia cez leto na záhradách, tak v zime v teplých domovoch. 

Keďže bylinky, ktoré väčšinou pestujeme na svojich záhradách, pochádzajú z klimaticky teplejších oblastí, je potrebné ich chrániť pred mrazom. Rastliny ako napríklad rozmarín, majorán či estragón, ktoré nie sú na naše zimy privyknuté, si najlepšie odpočinú cez zimu u vás doma. Najviac sa bylinkám darí pri teplote od 6 do 14 °C.

Svetlo

Svetlo je dôležitou súčasťou kolobehu prírody nielen pre nás, ale aj pre rastliny, ktoré pestujeme. Niektoré ho vyžadujú viac, iné menej. Pestované byliny, ktoré uskladníme na zimu doma, potrebujú rovnakú dávku svetla, ako človek, ktorý z neho čerpá vitamín D. Rastliny vyžadujú zimný pokoj práve kvôli nedostatku svetla, pretože dni bývajú u nás v zime omnoho kratšie. Taktiež nevyžadujú toľko závlahy ako počas teplých mesiacov, takže úplne postačí striedme zalievanie.

Škodcovia

Nezabudnite na škodcov, ktorí sú prítomní ako doma, tak i vo vašej záhrade. Akonáhle uvidíte na svojom parapete opadané a uschnuté listy, odstráňte ich. Niektorým škodcom slúžia ako skrýša. Keďže sa liečivé rastliny používajú najčastejšie práve na priamu konzumáciu, vyvarujte sa chemickým postrekom! Rastliny, ktoré pestujeme na okenných parapetoch, bývajú najčastejšie napadnuté škodcami ako sú roztočte, pilatky, či vošky.
Zabrániť šíreniu škodcov môžete zakúpením žltej dosky postriekanej lepidlom alebo mazľavým mydlom, či inými dostupnými pascami na škodcov.

Zima

Vo veľmi studených oblastiach je potrebné uschovať dovnútra nielen bylinky, ktoré sa používajú  v kuchyniach ako prísady do rôznych chutných pokrmov. Treba chrániť pred mrazom aj levanduľu, šalviu saturejku či cesnak. Ak ich však pestujete na chránenom mieste, postačí aj prikrytie slamou alebo ihličím, ktoré zmiernia prenikajúci chlad do pôdy.