Šalát Baby leaf isto poznáte z regálov supermarketov. Chutný druh šalátu, ktorý je navyše plný vitamínov. Poradíme vám, ako si ho jednoducho vypestovať doma.
Baby leaf
Názov, ktorý nie je pomenovaním konkrétnej odrody šalátu. Ide o označenie spôsobu jeho pestovania. Vo voľnom preklade Baby leaf môže znamenať mladé listy. Vypestovanie klasických hlávok šalátu trvá 80 – 110 dní, baby leaf šalát môžeme zbierať 30 – 45 dní od jeho vysadenia.
zdroj: pixabay.com
Ako sadiť a pestovať baby leaf šalát
Od marca do jesene môžeme siať baby leaf šalát na záhony a do skleníkov. Ak sa chcete dopracovať k zberu úrody rýchlejšie, prikryte šalát netkanou bielou textíliou. Striedať riadky šalátu môžete s druhmi pomaly rastúcej zeleniny, ako napríklad mrkva či petržlen.
V zimných mesiacoch využijete pre pestovanie baby leaf šalátu samozavlažovací kvetináč. Umiestnite ich v dostatočne teplom prostredí. Odporúča sa postupné sadenie, ideálne v 10-14 dňových intervaloch.
Pre sadenie v decembri a januári sú najvhodnejšie odrody šalátu ako napríklad Neferin, Cézaros, Citrin, Smaragd. Kúpiť môžete zmes semien šalátov priamo určených pre tento spôsob pestovania – šalát na balkón – baby leaf.
Šalát sadíme do riadkov vzdialených 8 cm. Hĺbka výsevu by mala byť 0,5 cm. Na jeden meter riadku vysadíme jeden gram osiva, to je zhruba 100 – 200 semien na meter riadku. Klíčenie nastáva zvyčajne po 6 – 14 dňoch. Optimálna teplota pre klíčenie šalátu je 5 -15 oC. Kvetináče umiestnite na svetlé miesto v teplotou 10 – 18 oC. Udržujte optimálnu vlhkosť substrátu – pozor na preschnutie aj na premokrenie.
Zber úrody
Zber nastáva, keď rastliny dosiahnu výšku okolo 10 cm. Prvého zberu sa dočkáme za 4 – 8 týždňov, závisí to od intenzity svetla a teploty. Postupne odtŕhame jednotlivé vonkajšie listy. Keďže semená šalátu starnú pomerne rýchlo, po 4 -5 rokoch strácajú klíčivosť, je dobré vždy sadiť čerstvé a správne skladované osivo.