K veľkému dvoru často patrí aj miesto, kde sa môžu domáci schladiť a vyšantiť. Prirodzene si ľudia vyberajú bazény, no v súčasnosti si popularitu získavajú prírodné jazierka. Ak sa o nich dozviete viac, určite už nebudete ani na okamih zvažovať kúpu a stavbu bazéna. Prírodnému jazierku na kúpanie sa totiž ani zďaleka nevyrovná. Aké sú teda jeho výhody?
100 % podľa vašich predstáv
Ponuka bazénov je pomerne obmedzená a často nie úplne zapadajú do celkového konceptu domu i záhrady. Modrá klasika je ako päsť na oko a ak chcete, aby bol váš bazén krajší, pôsobil príjemnejšie a nebodaj vytváral vami požadovaný (nie štvoruholníkový či kruhový) tvar, poriadne si priplatíte.
Veľmi nízka miera personalizácie a prispôsobenia je v protiklade s prírodnými jazierkami. Tie viete prispôsobiť vzhľadu a štýlu záhrady a koniec koncov, prírodné jazierko vždy dokonale splynie s okolitou prírodou.
Plne funkčné a estetické zároveň
Prírodné jazierka sa skladajú z dvoch častí, ktoré sú v symbióze. Jednou časťou je čistiaca časť, ktorá má za úlohu prirodzeným spôsobom filtrovať vodu. To dosiahnete vytvorením dna, ktoré sa skladá z filtračného materiálu, vrstvy substrátu a vrstvy rastlín, ktoré prirodzene čistia vodu. Dôležitý je postupný sklon tejto filtračnej časti a samozrejme čerpadlo, ktoré sem privedie vodu z časti určenej na kúpanie. Voda sa tak prirodzenou a prírodu nezaťažujúcou cestou vyčistí a môže putovať späť do jazierka na kúpanie. Žiaden chlór a chemické prípravky, čistenie obkladu a podobne. Biologický filtrovací systém existujúci vďaka rastlinám sa postará o všetko za vás.
Výhodou filtračnej časti je práve množstvo rastlín, ktoré tu môžete využiť. Samozrejmosťou sú lekná, ktoré im poskytujú tieň a vám nádherný výhľad. rôzne druhy kameňov a kvetov. To všetko je len na vás.
Výhra pre pokožku a alergikov
Práve kvôli čistiacim prostriedkom nutne využívaným v bazénoch sú tieto priestory zároveň plné látok, ktoré nerobia dobre alergikom či astmatikom. Ak máte citlivejšiu pokožku, po kúpaní v bazéne sa určite nebudete cítiť najlepšie. Rovnako ako príroda, ktorá si často kvôli bazénom a vypúšťaniu vody z nich užije svoje.
Užitočné živočíchy verzus škodci
Na miestach, kde je voda je často veľký problém s larvami komárov, ktoré sú veľmi otravné. V horúcich letných mesiacoch je ich premnoženie hotovu katastrofou a tento fakt dokáže poriadne pokaziť príjemné chvíle v záhrade. Prírodné jazierko však okrem spolupráce flóry poskytuje i prirodzený kolobeh fauny. Vo filtrovacej časti jazierka si často nájdu domov napríklad žaby, ktoré vás otravných komárov zbavia. Rovnako je vhodné v jazierku chovať ryby, ktoré vám urobia rovnakú službu. Zároveň čistia i dno jazierka napríklad od rias, takže vám ušetria prácu. Ak máte na záhrade problém so slimákmi, užitočné žabky sa hravo vysporiadajú i s nimi.
Oddych i šport
O relaxe, opaľovaní a príjemnom oddychu s nádherným výhľadom na lekná a rastliny ani nemusíme hovoriť. To treba skutočne zažiť. Živý obraz prírody je balzamom na dušu a mnoho z nás by isto dokázalo hodiny sedieť len kvôli tomuto krásnemu výjavu. Jazierko však ponúka aj veľmi efektívny spôsob ako schudnúť, spevniť postavu a zlepšiť si kondíciu. Plávanie je jedným z najefektívnejších športov a letné hry s priateľmi, rodinou alebo deťmi v jazierku by sa vám iste zapáčili.
Oceníte aj hĺbku a veľkosť jazierka. Kvôli dobrej filtrácii by malo mať jazierko aspoň 140 cm hĺbku, ktorú si však môžete odstupňovať. Ideálna hĺbka (ak by ste navyše chceli v jazierku aj ryby) je 180 až 200 cm. Dĺžku si tiež môžete prispôsobiť, takže pre nadšených plavcov môže byť takéto jazierko ideálom. Po takomto plávaní či príjemnom slnení sa navyše vyspíte ako batoľa, takže pre ľudí, ktorí majú problémy so spánkom ďalší plusový bod.
Šetrí energie i peniaze
Prírodné jazierko vás bude stáť o 60 % menej energií ako bazén, a to už je čo povedať. Ďalej si odpočítajte čistiace prípravky a chlór. Nepotrebujete ani drahé filtre, pretože ich prácu odvedú rastliny. Potrebovať budete len kvalitné čerpadlo a dostatok miesta na jazierko. Vystarané máte aj o neustálu výmenu vody či jej kompletné vypúšťanie v zime.
V prírodnom jazierku stačí z času na čas doplniť trochu vody, ktorá sa odparí (najviac v skutočne horúcich mesiacoch). Občas potrebujete aj vyčistiť dno jazierka od usadenín vysávačom, ktorý vám zožerie trochu z objemu vody, no v porovnaní s bazénom je to zanedbateľné množstvo.
Prevádzkové náklady sú nižšie aj vďaka prirodzenému vyhrievaniu vody slnkom, ktorá je ohriata oveľa skôr ako v bazéne. V zime jazierko jednoducho zamrzne (nezabudnite na odvodnenie čerpadla) a vy z neho môžete mať priestor na korčuľovanie, takže túto plochu využijete takmer po celý rok. Ak v jazierku máte ryby, myslite na dostatočnú hĺbku vody, aby dokázali prezimovať aj na rastliny produkujúce kyslík. Celkovo postačí vymeniť všetku vodu v jazierku len raz za 7 až 10 rokov.
Tento biotop bez chémie s biologickým filtrovacím systémom je pastvou pre oči, pohladením pre dušu a dokáže vytvoriť skutočný domov vďaka prepojeniu prírody. Je veľkým plusom pre vaše mentálne zdravie a poteší sa mu i vaša kondícia.
Ak podobné jazierko máte, určite potešíte svojimi cennými radami a postrehmi našich čitateľov. Neváhajte sa o ne podeliť v komentároch.