Mnohí záhradkári si začínajú pestovať zeleninu, ovocie a bylinky bez použitia syntetických hnojív. Či už z ekologických dôvodov alebo z dôvodu zdravého životného štýlu, hľadajú prírodné spôsoby hnojenia. Prinášame vám niekoľko skvelých nápadov!
Pestujte leguminózne rastliny
Chcete si vypestovať zdravú úrodu? Dodať do pôdy vhodné pomery potrebných živín bez chémie? Neničiť pôdnu štruktúru? Nezaťažovať podzemné vody syntetickým hnojením? Pestujte vedľa seba rastliny s koreňmi, ktoré dosahujú do odlišnej hĺbky, pôda sa tak rýchlo nevyčerpá. Medzi zeleninou pestujte leguminózne rastliny – to sú tie, ktoré majú na svojich koreňových hľuzách baktérie viažuce dusík, ktorý následne premieňajú na formy prijateľné pre rastliny. Medzi leguminózne rastliny patria napríklad ďatelina, hrachor či lupina. V ich blízkosti sa bude skvele dariť plodinám náročným na dusík.
Vermikompost
Vermikompostovanie je vytváranie kompostu pomocou dážďoviek. Vermikompost nedodá do pôdy len živiny, ale tiež potrebnú organickú hmotu, ktorá je pre pôdny život nevyhnutná. Táto hmota vzniká rozkladom tiel živočíchov a rastlín a pre pôdne mikroorganizmy je nesmierne výživná. Tieto organizmy ju následne rozkladajú a premieňajú na živiny potrebné pre rastliny. Vzniká kolobeh, ktorý zlepší pôdne vlastnosti.
Zelené hnojenie
Ďalší prírodný spôsob, ako do pôdy dostať organickú hmotu bohatú na živiny. Osivo nájdete v špecializovaných obchodoch a ekologicky orientovaných internetových obchodoch. Spôsoby aplikácie sa medzi odborníkmi rôznia. Zelené hnojivo je najlepšie zapraviť do pôdy plytko rycími vidlami, pri tomto spôsobe nedochádza k narušeniu pôdneho života.