Rastlina s príjemnou citrónovou vôňou už od pradávna bola známa svojimi priaznivými účinkami na naše zdravie. Viete o nich aj vy?
Medovka lekárska už svojim názvom napovedá, že nejde len o okrasnú rastlinku v mnohých záhradách. Táto trvácna bylinka obsahuje veľa prospešných látok a vie byť nápomocná pri riešení mnohých zdravotných komplikácií. Pôsobí utišujúco, preto sa využíva najmä pri liečbe porúch nervovej sústavy.
Ak vás trápi nespavosť a prílišný stres, siahnite večer po medovkovom čaji. Jej príjemná citrónová vôňa vás dokáže uvoľniť a zlepšiť náladu. Už starí Rimania používali medovku na liečbu kŕčov, bolestí brucha alebo pri prechladnutí. Pomáha tiež pri menštruačných kŕčoch a pri nečistej pleti, posilňuje srdce.
Táto liečivá rastlina sa osvedčila aj pri úzkosti, nervozite, zlepšuje koncentráciu a pozorovacie schopnosti. Ak sa teda pripravujete na dôležitú skúšku, môže byť lepším pomocníkom ako káva.
Medovka dokáže zlepšiť pamäť, preto sa používa aj pri liečení Alzeimerovej choroby. Rovnako sa odporúča aj ľuďom, ktorí trpia sklerózou.
Výťažky z medovky majú protizápalový, antioxidačný, antialergický a bakteriostatický účinok. Ukrýva v sebe silice (hlavné zložky – aldehydy, citral a citronelal, alkoholy geraniol, linalol a citronelol), horčiny, sliz, flavonoidy.
Zber medovky lekárskej
Zbierame listy a vňať v čase kvitnutia alebo pred rozkvitnutím. Neskôr už listy menej voňajú. Sušíme ich v tieni pri teplote do 35 °C.
Listy medovky spoznáme podľa spomínanej citrónovej vône ( uvoľní sa, ak list rozotrieme medzi prstami), sú chlpaté, vajcovité a s pílnikovým okrajom. Kvetý sú drobné, biele, modrasté, ružovkasté alebo žltkasté.
V ľudovom liečiteľstve je medovka veľmi obľúbená a v menšej miere sa používa aj ako korenina. Nadrobno posekané čerstvé listy skvele dochutia mäsové a zeleninové jedlá, šaláty, omáčky, hydinu a divinu. Je vhodná aj pre diétne jedlá. Niekoľko lístočkov pridaných do letných nápojov im dáva občerstvujúcu chuť.