Prinášame vám ďalšie bylinky našich starých mám, ktoré spravia stravu zdravšou.
Borievka obyčajná
Ihličnatý vždyzelený ker alebo stromček nájdete na suchých stráňach. Ako korenie sa používajú usušené plody, ktoré majú korenistý pach a sladkú horkastú chuť. Borievka obsahuje silice, živice, invertný cukor, horčinu juniperín, organické kyseliny, triesloviny a iné látky. Používa sa do zeleninových prívarkov, zálevov, šalátov, prívarkov a najmä do kyslej kapusty. Tiež je vhodnou koreninou pri príprave diviny a mastného baranieho a bravčového mäsa.
Brusnica čučoriedková (čučoriedka)
Kríčky čučoriedky majú zelenkastoružové kvety a rastú u nás v lesoch a vresoviskách. Tmavomodré plody veľkosti hrachu sa pridávajú ako príloha k jedlám z diviny. Čučoriedky patria k najzdravším druhom ovocia. Skrývajú v sebe množstvo prospešných látok ako napríklad antioxidanty, vitamín C, pektíny, sacharidy, organické kyseliny a iné. Sú veľkým pomocníkom pri tráviacich ťažkostiach, pretože majú výborný účinok na črevnú flóru.
Brusnica obyčajná (ľudovo červená čučoriedka)
Táto rastlina sa používa podobne ako čučoriedka. Brusníc sa dá pripravovať džem, kompóty a šalát. Tiež je to výborná korenina do omáčok k divine, hydine a bravčovine.
Cesnak
Cesnak je veľmi známy a populárny aj vďaka svojej chuti a vynikajúcim zdravotným benefitom. Má antimikrobiálny a antibiotický účinok podobne ako penicilín. Znižuje tiež krvný tlak, škodlivé látky nikotínu a pôsobí proti črevným parazitom. Najlepšie jesť ho v surovom stave s mliekom, ktoré zmierňuje jeho nepríjemný zápach. Použitie cesnaku ako koreniny asi pozná každý z nás.
Cesnak pažítkový (pažítka)
Trváca cibuľovitá rastlina bohatá na kyselinu askorbovú (vitamín C), karotén, vitamíny B1, B2, draslík, silicu, sodík, železo, fosfor a iné. Ako korenina sa používajú čerstvé listy, ktoré sa posekajú a posýpajú sa nimi hotové jedlá, napríklad zemiaky, praženica, majonézy, šaláty a podobne. Pažítka povzbudzuje chuť do jedla.
Ďalšie bylinky nabudúce.