Prinášame vám poslednú časť o bylinkách našich starých mám, ktorými vedeli nahradiť soľ a dodať jedlám originálnu chuť.
Saturejka záhradná
Ide o jednoročnú bylinu vysokú 0,20 – 0,60m. Má kríčkovite rozkonárenú ochlpenú stonku, drobné listy a biele alebo ružové jazykovité kvety. Zbiera sa kvitnúca vňať. Sušená bylinka má silne korenistý pach aj chuť. Obsahuje najmä silice (karvakrol, borneol, cymol), ale aj triesloviny, minerálne soli a sliz. V domácnostiach sa používa ako korenina do kapusty, strukovín, polievok, kelu, omáčok, šalátov, nakladanej zeleniny a do údenín. V jedálnom lístku diétnej kuchyne ňou možno nahradiť čierne korenie. Má tiež liečivý účinok (proti plynatosti) a zlepšuje stráviteľnosť mastných jedál a strukovín. Listy by ste nemali drobiť, lebo by chutili horko.
Šalvia lekárska
Používajú sa mladé sušené listy, ale len v malom množstve. Disponuje horkastoaromatickou chuťou. Šalvia sa používa ako korenina do mastných mäsových pokrmov (hlavne na pečené kurča), omáčok, polievok, jedál z rýb, ale aj šalátov. Hodí sa aj na cestoviny, syry alebo sekanú. Pomrvené listy, čerstvé i sušené, sa pridávajú do hotových jedál tesne pred ich podávaním na stôl. Mastné jedlá sú po pridaní šalvie stráviteľnejšie. Vnútorne užitá je však vo väčších dávkach nebezpečná.
Trebuľka voňavá
Táto bylinka sa podobá petržlenu, ale má jemnejšie listy. Vonia príjemne, avšak sušením sa táto aróma stráca.Trebuľka obsahuje silice, vitamíny, glykozidy a horčiny. V kuchyni sa využíva čerstvá vňať (varením stráca hodnotu) do polievok, na grilovanú hydinu, do šalátov a výborne ochutí i syrové pochúťky. Do pokrmov sa pridáva tesne pred podávaním na stôl, napríklad do polievky dávame čerstvú posekanú vňať.
Yzop lekársky
Bylina vysoká 0,30 až 0,60 m. Listy má lesklé, úzke, tuhé, kvety rúrkovité biele alebo modrofialové. Zbierame vňať, ktorá má korenistú vôňu a horkastú chuť. Nájdeme v nej silice, triesloviny, flavónové glykozidy, vitamín C a iné živiny. Yzop sa používa na výrobu likérov a aj v lekárnictve. V kuchyne výborne dochutí pečené i nakladané mäso, omáčky, šaláty a polievky . Sušené listy sú súčasťou grilovacích koreninových zmesí.
Zeler voňavý
Zeler je dvojročná bylinka, ktorej čerstvé listy alebo buľvy sú veľmi zdravé. Buľva okrem silice v sebe skrýva puríny, glykozidy, komplex vitamínov B, vitamín C, minerálne soli a iné výživné látky. Zelerovú vňať (najlepšie čerstvú) pridávame do polievok, omáčok, do mäsa i šalátov.
Železník lekársky
Ide o trvácu bylinku s rozkonárenou stonkou vysokou 0,30 – 0,60 m. Kvety sú biele alebo bledofialové. Nájdete ju v priekopách a na rumoviskách. Na zber sa využíva kvitnúca vňať. Čerstvými výhonkami rastliny sa dochucujú šaláty a nakladané uhorky. Pridávajú sa aj do tekvice, kapusty a do polievok. Obsahuje glykozidy, triesloviny, sliz, horčiny, sacharidy a iné látky. Železník je výborný najmä pri neslanej diéte. Vo vyšších dávkach by sa však tejto bylinke ťarchavé ženy mali vyhnúť.