Ako rozmnožovať mäsožravé rastliny

V predchádzajúcom článkom sme prezradili základy pestovania mäsožravých rastlín. Dnes si povieme, ako sa dajú rozmnožovať.

Pestovanie mäsožravých rastlín nie je až také náročné, ak dodržíte niektoré zásady. Podobne to platí aj pri ich rozmnožovaní. Existuje viacero spôsobov, ako napríklad rozmnožovanie odrezkami, semenami a delením. Záleží však od druhu mäsožravej rastliny. 

Ako rozmnožovať mäsožravé rastliny

Krčiažniky

Napríklad rozmnožovanie krčiažnikov sa dá realizovať celoročne odrezkami so štyrmi listami. Rez robíme tesne pod listom a na odrezku odrežeme jeden až dva spodné listy. Zostávajúcim listom neskracujeme asimilačnú plochu. 

Pre urýchlenie zakorenenia môžeme použiť stimulátor rastu. Rastliny sa dokážu s jeho použitím zakoreniť pri teplote prostredia 25 °C za asi 4 – 8 týždňov. Keďže sú krčiažniky dvojdomé, na získanie semien treba prenášať peľ zo samčích rastlín na samičie kvety. Ale množenie semenami je ťažšie.

Saracénie

Ďalší druh mäsožravých rastlín, ktorým sú saracénie, sa dá rozmnožovať delením silných exemplárov tak, že narežeme ich pakorene do polovice priemeru. Dcérske ružice potom presádzame od marca do júna. Pestovanie zo semien, ktoré treba vysievať hneď po dozretí, trvá 4  aj viac rokov. 

Rosičky

Rosičky rozmnožujeme spravidla semenami, ktoré na jar vysievame na povrch substrátu. Väčšina druhov vyklíči do šiestich týždňov. Rastliny z hustého výsevu môžeme preriediť. Do leta utvoria listové ružice a začiatkom jesene vykvitnú. Väčšina druhov tvorí semená po samovoľnom opeľovaní, iba rastlinu Drosera binnata treba umelo opeľovať. 

Mucholapky

Najznámejšia z mäsožravých rastlín, mucholapka, sa rozmnožuje semenami, ktoré získame umelým opelením kvetov dvoch rastlín. Semená veľké asi 1 mm vysievame hneď po dozretí a misku s výsevom uložíme do chladničky s teplotou iba málo nad nulou. Dospelé rastliny získame za 4 až 5 rokov. Vegetatívne sa dajú mucholapky množiť delením trsov.

Byblis liniflora

Mäsožravú rastlinu z rodu byblis liniflora množíme iba semenami, ktoré vyklíčia za 2 – 6 týždňov. Výsevy je potrebné robiť už začiatkom roka, aby ešte v tom istom roku rastliny rozkvitli a semená dozreli.

Byblis gigantea rozmnožujeme vegetatívne odrezkami z drevnatej byle. 

 

Saracénie, zdroj foto: Pixabay