Jahodový džem

Vôňu rozvareného sladkého ovocia si pamätám ešte z detstva, keď sa u nás varili džemy jahodové, marhuľové, či višňové. A tieto džemy sa vždy varili rovnakým postupom.

Aj keď príprava trvá dlhšie, chuť takéhoto domáceho džemu je neprekonateľná. A hlavne viem, že keď džem jahodový, tak obsahuje naozaj jahody a nie farbivo, arómu a kadejaké iné konzervanty 🙂

Jahodový džem

Suroviny

Jahody na džem vyberáme vždy krásne zrelé a sladké. Ak máte menej sladké jahody, pridajte cukor. Jahody umyjeme, očistíme, vložíme do misy a zasypeme cukrom. Cukor sypeme na trikrát. Vždy jahody, cukor, jahody, cukor, jahody a cukor. Toto si pripravíme večer. Misu s jahodami dáme na chladnejšie miesto (nie do chladničky) a cez noc necháme zakryté odležať. Maximálne však 24 hodín, aby jahody nezačali kvasiť.

Druhý deň jahody s cukrom premiešame. Tie medzitým klesli, väčšia časť cukru sa roztopila a jahody pustili šťavu. Takto pripravené jahody dáme do väčšieho kastróla a pomalinky ich ohrievame. Ak chcete, môžete jahody rozpučiť, alebo rozmixovať, ale my máme radi, keď je jahodový džem s kusmi jahôd.

Pridáme dve zarovnané lyžičky kyseliny citrónovej, ktorá džem ochutí a zároveň konzervuje. Tak asi zo tri-štyri naberačky vyberieme na hlbokú panvicu a džem začneme variť za neustáleho premiešavania. Ide to takto oveľa rýchlejšie, keď varíme po menších dávkach. Jahody zo začiatku varenia dosť penia, ale nič sa nedeje. Varením začne džem hustnúť a pena zmizne.

Keď už sa zdá, že má džem správnu hustotu, odoberieme za lyžičku a dáme na maličký tanierik, ktorý si vychladíme predtým v mrazničke. Džem ihneď vychladne a teda vidíme, aký je hustý. Ak treba, ešte ho povaríme.

Potom už džem naberačkou preložíme do pohárov, uzatvoríme viečka a sterilizujeme asi 10 minút. Len toľko, aby chytili viečka. Zabalíme do deky viečkami nadol a necháme celkom vychladnúť.