Voňavá a liečivá bylinka, ktorú mnohí majú vo svojich záhradkách ako okrasný kvietok. No viete, čo všetko dokáže?
Levanduľa úzkolistá zdobí svojou príjemnou farbou a vôňou mnohé záhradky. Aj keď plní zväčša okrasnú funkciu, táto liečivá bylinka dokáže oveľa viac.
I keď levanduľa pochádza zo stredomorskej oblasti, dnes sa jej darí i v našich teplejších končinách.
Čo zbierame z levandule?
Zbierajú sa kvety alebo kvitnúca vňať. Sušíme celé bylinné vršky vo zväzkoch a kvety i listy potom otrháme.
Obsahuje silice ( až 5 %, hlavné zložky linalol, linalylacetát, borneol, cyneol), triesloviny, kumarín a farbivá (antokyány).
Čistý levanduľový olej sa získava destiláciou vodnou parou z kvetov a je jedným z najčastejšie používaných olejov v parfumérii. Voňavý olejový výťažok si však môžeme pripraviť aj doma. To vám však prezradíme v nasledujúcich častiach.
Liečivé účinky levandule
Účinky levandule sa hojne využívajú v kozmetike, pretože kvety levandule majú liečivý, dezinfekčný a prekrvujúci účinok na pokožku. Používajú sa na ošetrovanie nečistej pleti a podporuje hojenie rán. Okrem toho levanduľový olej dokáže utíšiť panický strach a uvoľnenie dýchacích ciest. Možno ho inhalovať aj počas astmatického záchvatu alebo bezprostredne po ňom.
Levanduľa okrem toho pomáha pri nespavosti, upokojuje nervový systém, utlmuje bolesť. Účinkuje aj pri bolestiach hlavy a migrénach.
Táto liečivá rastlinka zlepšuje trávenie a je dobrá pri plynatosti. Podporuje správne fungovanie pečene a znižuje krvný tlak. Levanduľa navyše zbavuje váš organizmus nadbytočnej vody a zmierňuje kašeľ.