Tieto rastliny bývajú ozdobou každej záhrady. Ak to chceme aj naďalej, mali by sme dodržať tieto tipy, vďaka ktorým sa budeme nádherným kvetom kosatca tešiť čo najdlhšie.
Kosatce nás vedia fascinovať svojou rôznorodosťou a farebnou pestrosťou. Ak máte také, ktoré vám zakvitli počas jari, práve letné mesiace sú najlepšie na ich rozmnožovanie. Najvhodnejší čas je osem až desať týždňov po tom, ako odkvitli. Je to preto, že kosatce počas tohto obdobia majú už dostatočne dlhé korene, ktoré sa lepšie regenerujú a za krátky čas vyženú nové bočné korienky.
Kosatce sa teda rozmnožujú delením ich koreňov. Tak sa postaráme o to, že materská rastlina omladne a odvďačí sa vám plnším kvetom. Robíme tak každé dva tri roky.
Ako omladiť kosatec
Najskôr pomocou rýľu vyberte zo zeme celú rastlinu. Koreň rozdeľte podľa veľkosti na niekoľko častí. Pozor, aby ste počas toho nepoškodili podzemky. Ak sa vám to predsa len podarilo, nechajte ich na vzduchu vyschnúť. Hornú časť rastliny je potrebné skrátiť asi na jednu tretinu dĺžky. Potom korene znovu zasaďte (nie však príliš hlboko, lebo by mohli zhniť) a mierne polejte. Nepreháňajte to ani s hnojením.
Aj keď je táto okrasa záhrad nenáročná na pestovanie, darí sa jej na slnečnom stanovišti. Nemá rada premočenú a ťažkú pôdu. Keď jej vytvoríte správne podmienky a každé dva roky rastlinu omladíte, odvďačí sa vám pestrou nádherou kvetov.