Vedia svojou krásou očariť aj sušené nielen v čerstvom stave, či už vo forme kytíc, vencov alebo rôznych ikebán. No nie všetky kvety sú vhodné na toto použitie a dosť záleží aj od času zberu či spôsobu sušenia.
Dekorácia zo sušených kvetov je nádherným prvkom v našich domácnostiach a tiež skvelým darčekom pre našich blízkych. Môžete si ju vyrobiť aj doma. Ak chcete, aby vaša práca vyzerala ako od profesionálov a čo najviac vám vydržala, treba poznať niekoľko vecí.
Ktoré kvety sú vhodné na sušenie
Slamienka ( Helichrysum bracteatum)
Tento krásny kvietok rôznych farieb je najznámejšou a najčastejšou rastlinou, ktorá sa používa na sušenie. Slamienky treba rezať ešte pred úplným vykvitnutím, pretože ďalej rozkvitajú aj po zrezaní. Slamienky si môžete dopestovať aj na svojom záhone. Ak chcete mať bohatú úrodu, je potrebné rezať ich raz za dva dni tak, aby ste nechali nerozkvitnuté púčiky.
Suchokvety ( Xeranthemum )
Tieto obľúbené a často používané letničky na sušenie sa naopak zbierajú, keď sú v plnom kvete.
Limonky (Limonium)
Na sušenie sa dajú využiť aj limonky. Rovnako ako suchokvety, treba ich zbierať v plnom kvete.
Tieto pekné kvietky nenechajte na záhone kvitnúť dlho. Zvyknú totiž vyblednúť na slnečnom svetle. Rovnako ako slamienky aj slamihovky sa po odrezaní vo vlhkom prostredí zatvoria a v suchom naopak vykvitnú.
Ďalšou známou rastlinou, ktorá sa používa na sušenie, je levanduľa. Vašim vencom či sušenej kytici navyše dodá príjemnú vôňu, ktorá odpudzuje hmyz.
Ako sušiť kvety
Určite ich nesmieme sušiť na priamom slnečnom svetle. Kvety totiž strácajú farbu a znehodnotia sa. Na sušenie je vhodná suchá a tmavá miestnosť. Rastliny by sme nemali nahusto poukladať na seba alebo sušiť vo vlhkom prostredí, môžu totiž splesnivieť.
Pri sušení môžeme použiť vzdušné sitá alebo ich vo zväzku zavesiť dole hlavou. Tak si kvety zachovajú svoj tvar. Ak tvoríme veniec, je vhodné ho robiť z čerstvých kvetov a ten potom nechať vysušiť.