Vianočná hviezda: Čo treba vedieť, aby ste ju mali krásnu?

K najkrajším sviatkom roka patrí aj rastlina prezývaná ako „vianočná hviezda“. Ak chceme, aby naplno vynikla jej krása, je potrebné prihliadať na niekoľko zásadných kritérií už pri jej výbere.

Vianočná hviezda sa vďaka typickej zeleno-červenej kombinácii a neprehliadnuteľnému tvaru stala v mnohých domácnostiach originálnou dekoráciou vianočných sviatkov. Jej domovinou je Mexiko a Stredná Amerika, kde rastie ako majestátny niekoľkometrový krík. V dávnych časoch našla uplatnenie v lekárstve, či ako zdroj červeného farbiva v textilnom priemysle. Nevšedná krása vianočnej hviezdy očarila amerického botanika a prvého veľvyslanca Spojených štátov v Mexiku Joela Robertsa Poinsetta natoľko, že ju ako dekoratívny unikát priniesol v 19. storočí do svojej rodnej krajiny. Od tej doby nastali pre mexickú krásku doslova hviezdne časy. Ak chceme, aby aj nám nádherne vyzdobila naše príbytky, mali by sme prihliadať na niekoľko zásad už pri jej výbere.

Listy

Musia byť pevné a pekne vyfarbené. Ak je rastlina vystavená prievanu, prejaví sa to na zvädnutých a rýchlo opadávajúcich listoch.

Puky

Mali by mať kompaktný tvar, žlté či zelenkasté sfarbenie. Vlhký substrát alebo prievan sú najčastejšou príčinou ovisnutých i neprirodzene sfarbených pukov.

Substrát

Za optimum je považovaná jemne vlhká zemina. Nadmerná zálievka má za následok pokrčené listy, prípadne dohneda sfarbené listové končeky.

Transport

Najväčším nepriateľom vianočnej hviezdy je chlad a pri neopatrnom prenose môže dostať teplotný šok. Aby sa rastlina neznehodnotila, je vhodné ju pred transportom zabaliť do hrubého papiera.

Dôležitá je aj miestnosť, kde chceme počas Vianoc umiestniť tropickú krásku. Mala by byť dostatočne presvetlená (nie priame svetelné lúče), s konštantnou teplotou od 18 do 20 °C. Na prudký pokles teploty a zníženie svetelnej intenzity reaguje vianočná hviezda žltnutím a opadávaním listov. Nevhodné je takisto stanovisko vedľa vykurovacích telies. Pri suchom vzduchu môžu rastlinu napadnúť vošky a roztoče. Zálievka by mala byť pravidelná, doplnená rosením listov pomocou rozprašovača, potom sa vám odvďačí svojou nevšednou krásou.