Táto veľmi liečivá zelenina nie je náročná na pestovanie. Presvedčte sa o tom sami.
Pestovanie vlastného cesnaku doma je zdravšie a lacnejšie ako jeho nákup zo supermarketu. Cesnak je nenáročný a darí sa mu v záhrade s množstvom slnka. Nepotrebuje špeciálnu starostlivosť. Navyše je v našej kuchyni hojne využívaný, tak prečo si ho nezasadiť aj do vlastnej záhradky?
Cesnak je členom rovnakej rodiny ako cibuľa, pór a pažítka. Môže sa konzumovať surový alebo varený. Okrem toho, že je vynikajúcim doplnkom mnohých jedál, mali by sme ho určite zaradiť do nášho každodenného jedálnička. Cesnak je známy tým, že zabraňuje prechladnutiu, pomáha udržať vaše srdce zdravé a je prirodzeným antibiotikom.
Zdravotné výhody cesnaku
Cesnak obsahuje látku nazývanú allicín. Jedná sa o zlúčeninu síry, ktorá dáva cesnaku silný zápach a mnohé z jeho prínosov pre zdravie.
Mnohé výskumy preukázali, že konzumácia cesnaku môže pomôcť znížiť riziko kardiovaskulárnych ochorení, ako je hypertenzia, vysoký cholesterol a srdcové záchvaty. Ďalšie štúdie o použití cesnaku ako lieku zistili, že jeho zlúčeniny bohaté na síru majú protinádorový účinok a zabíjajú zhubné bunky.
Alicín v cesnaku je tiež prirodzené antibakteriálne činidlo, ktoré môže zničiť rôzne kmene bakteriálnych, hubových a vírusových infekcií. Táto zelenina môže pomôcť urýchliť proces hojenia rôznych infekcií a môže sa použiť na liečbu rôznych vírusových ochorení rezistentných voči liekom.
Výber vhodného cesnaku na sadenie
Ešte pred zasadením cesnaku treba zvoliť vhodné strúčiky. Nepoužívajte tie, ktoré ste zakúpili v obchode. Často totiž bývajú ošetrené chemikáliami, aby sa zabránilo ich klíčeniu.
Radšej zakúpte cesnak od miestnych záhradkárov, či objednajte cez internet na špeciálnych stránkach určených pre pestovateľov. Sadia sa len okrajové strúčiky. Vnútorné nie sú na to vhodné.
Kedy sadiť cesnak?
Ak chcete čo najbohatšiu úrodu cesnaku, mali by ste ho sadiť na konci jesene ešte pred prvými mrazmi alebo počas skorej jari.
Cesnak vyžaduje úrodnú pôdu, ktorá obsahuje primerané množstvo dusíka. Ten jej dodáme prostredníctvom hnojiva najlepšie organického pôvodu. Na to nám poslúži dobre holubací alebo slepačí hnoj. Pozor však, aby sme cesnak prílišným množstvom nespálili. Môžete to urobiť nasledujúcim spôsobom.
Tu je návod, ako pestovať cesnak:
Pripravte si záhon a to tak, že odkopete z neho tenkú vrstvu pôdy (asi 10 cm). Do vzniknutej priehlbiny navrstvite hnoj a prikryte odkopanou zemou.
Cesnak rozdeľte na strúčiky, ktoré popichajte špicatým koncom smerom hore do zeme asi do 5 cm hĺbky. Strúčiky by mali byť od seba vzdialené asi 10-15 cm.
Ak žijete v miestach s chladnejším podnebím, mali by ste vysadený záhon pokryť buď čečinou, samotným ihličím, pilinami alebo slamou, aby ste ho ochránili pred silnými mrazmi. Po uplynutí hrozby mrazu môžete ochranu odstrániť.
Starostlivosť počas rastu
Na jar niektoré odrody cesnaku produkujú výhonky, ktoré vyzerajú ako zatočené fúzy a na ich konci nájdete púčik. Tieto výhonky odstráňte, pretože potom strúčiky cesnaku budú rásť pomalšie a rastlina pôjde do kvetu. Jediná starostlivosť, ktorú cesnak potrebuje, je potreba odstrániť príležitostne buriny a občas ho popolievať.
Tieto „zatočené fúzy“ sa dajú v malom množstve konzumovať. Sú vhodné ako korenina k pečenému mäsu (narezané na malé kúsky, ale len stonka nie puk), výborné ku grilovaným rybám.
Zber úrody a skladovanie
Cesnak je pripravený na zber v letných mesiacoch, keď stonky sú hnedé. Niektorí pestovatelia tvrdia, že sa môže vybrať zo zeme už vtedy, keď prvé tri listy v spodnej časti rastliny uschnú. Cesnak by však nemal byť rozpukaný a strúčiky by mali zostať vcelku. Pri zbere tejto zeleniny však dávajte pozor, aby ste ju vytiahli celú aj so stonkou. Môže sa vyrýľovať. Ak je dlhodobé sucho a cesnak začal schnúť, treba ho vybrať skôr ako začne pršať. Môže sa totiž stať, že sa zaparí a potom je náchylný na spráchnivenie a hnilobu.
Cesnak skladujte a so stonkou dlhou caa 20 cm, a to v tieni a v miestnosti s dobrou cirkuláciou vzduchu . Môžete ho dať do kytice a vložiť do 5 litrovej zaváraninovej fľaše. Cesnak, ktorý nemá tvrdú stonku, zapleťte do vrkoča a zaveste. Počas skladovania sa uistite, že cibuľky cesnaku nie sú vystavené vlhku. Mohli totiž začať plesnivieť.