Toto je liečivá burina, ktorá prežije aj extrémne sucho. Ako si s ňou poradiť?

Vedeli ste, že táto rastlina, ktorej sa ťažko zbaviť, je pre naše zdravie prospešná? 

Aj napriek extrémne suchému počasiu ju máme všade a nie a nie sa jej zbaviť. Reč je o portulake zeleninovej, ktorá sa za posledné roky namnožila v našich záhradkách.

Keďže táto rastlina miluje teplo a slnko, začalo sa jej čoraz viac dariť aj u nás. Ako sa zbaviť tejto buriny? Ide o jednoročný plazivý plevel s dužinatými listami a červenkastými mäsitými stonkami.  Niektorí záhradkári robia chybu, keď ju po vykopaní nechajú na povrchu zeme. Rastlina totiž znovu pustí korene.

Ako sa zbaviť buriny?

Ak sa chcete zbaviť portulaky, treba ju po vytrhnutí aj s korienkami odstrániť a urobte tak čím skôr ešte pred vytvorením semien. Tie si totiž udržia klíčivosť aj niekoľko rokov a bude omnoho náročnejšie túto burinu zo záhradky vyhnať. Po vytrhnutí ju v žiadnom prípade nedávajte na kompost.

Ak sa rozhodnete pre chemický postrek, na portulaku by mali zabrať všetky povolené herbicídy určené na ničenie jednoročných dvojklíčnolistových burín. Mali by sa aplikovať tesne po sejbe, a to ešte pred vyklíčením zeleniny.

Burina alebo liečivá rastlina?

Mnohí z nás ani len netušia, že portulaka zeleninová je veľmi chutná a liečivá rastlina. Dá sa konzumovať čerstvá do smoothies alebo upraviť varením do rôznych polievok, prívarkov, podobne ako dusený špenát.

Portulaka v sebe skrýva veľké množstvo výživných látok. Už starí Indiáni o jej sile vedeli a pestovali ju pre jej účinky najmä na imunitný systém. Patrí medzi rastliny s najvyšším obsahom betakaroténu, teda vitamínu A. Nájdete v nej i veľa vitamínu C a B, antioxidanty, horčík, draslík, železo či omega-3 mastné kyseliny. Dokonca je zdrojom tiež medi a vápnika

Portulaka zeleninová účinkuje pri hnačke, hemoroidoch. Znižuje cholesterol v krvi a chráni pred infarktom či mŕtvicou. Pomáha tiež pri chudnutí alebo osteoporóze, zlepšuje kvalitu nechtov a zlepšuje metabolizmus.