5 rád pre lenivého záhradkára, ako bojovať s burinou

Nebaví vás bojovať s rastúcou trávou, burinou či premnoženými škodcami? Vyskúšajte namiesto boja spoluprácu. Poradíme vám ako.

Každý záhradkár dôverne pozná ustavičný boj s burinou a neželaným trávnatým porastom. Mnohí z nás nemáme dostatok času, aby sme sa záhrade venovali natoľko, aby bola stále krásne upravená. A keď aj čas máme, jednoducho sa nám nechce. Čo s tým? Vyskúšajte naše tipy.

Rozkvitnutá lúka

Namiesto boja s burinou, ktorá sa rozrastá v našom trávniku, vyskúšajte prírodu nechať, nech si robí, čo chce. Nechajte na záhrade rozkvitnúť lúku, ktorá priláka motýle alebo malé vtáčiky. Lúky navyše poskytujú úkryt pre opeľovačov. A práve tých je v dnešných časoch čoraz menej. Odporúča sa však lúku pokosiť až po auguste, aby sa vám kvety vysemenili a zakvitli na budúci rok.

Namiesto úpravy okolo plota zemiaková hriadka

Aj vy stále obkášate trávu okolo plota? Skúste to inak. Namiesto kosenia dajte okolo plota trávu, ktorú ste pokosili v záhrade. Ak medzi pokosenú trávu navyše poukladáte zemiaky alebo paradajky, ktoré zasypete ďalšou vrstvou pokoseného trávnika, cez leto vám zakvitnú a neskôr prinesú úrodu.

Výživa z napadaného lístia

Niektorí z nás na jeseň napadané listy zo záhrady pohrabú a v lepšom prípade vyvážajú na kompost, v tom horšom pália. Je to škoda, pretože takto ochudobňujeme stromy, kríky alebo trvalky o potrebnú výživu, ktorú by získali z hnijúcich listov. Ak na trávniku necháte pokosenú trávu a posekané lístie, nemusíte ho na budúci rok toľko hnojiť.

Ponechajte letničky sami na seba

Prácu v záhrade si môžete uľahčiť aj tak, že necháte letničky po odkvitnutí na ploche, aby sa mohli vytvoriť semienka. Tie vám vykvitnú aj o rok.

Nechajte to vyhniť

Ak máte záhradu silno zaburenenú, najskôr ju pokoste, potom rozložte na ňu starý kartón, na ktorý poukladáte pokosené zvyšky rastlín. O pár týždňov získate odburenenú záhradu.