Ako sa zbaviť ôs, molí, mravcov, vlasových vošiek a iných parazitov? Pomôžu vám v tom rastliny z vašej záhrady.
Poznáte to. Škodcom sa jednoducho na vašej záhrade alebo chate nedá vyhnúť. Mole, mravce, vošky či iný hmyz patria k záhradkárčeniu a celkovo k nášmu životu od nepamäti a robili starosti aj našim predkom. Po vynájdení insekticídov sa síce boj s nimi trochu uľahčil, avšak mnohí sa chemikáliám vyhýbajú pre možné vedľajšie účinky.
Ako bojovali so škodcami naše staré mamy a otcovia? Pomocníkom im pritom bola samotná príroda.
Čo funguje na mole a mravce?
Proti moľom a mravcom sa oddávna používali palina ( všetky druhy ), rozmarín alebo pamajorán. Tieto rastliny sa buď vysádzali na záhon alebo sušené vkladali do plátenných vreciek a do skrine medzi šatstvo. Viac o tom, ako sa zbaviť mravcov, sme hovorili tu:
Moliam prekáža aj vôňa listov orecha kráľovského. Čerstvé alebo sušené listy vložte medzi bielizeň a mole k vám už nezavítajú.
Čo funguje na vši, blchy a iné parazity
Proti vlasovým voškám a parazitom je vhodný odvar z plodov petržlenu.
Na neželaných návštevníkov vášho domu funguje zas saturejka záhradná. Svojim silným pachom vie odpudiť blchy trápiace vašich štvornohých členov rodiny žijúcich v byte. Používa sa buď priamo alebo vo forme záparu, v ktorom zviera okúpeme.
Orech kráľovský na komáre
Radi si posedíte pod korunou stromu orecha kráľovského? A možno neviete prečo. V blízkosti tohto stromu neletia komáre.
Prvá pomoc pri štipnutí
Miesto poštipnuté hmyzom, napr. včelou alebo osou, potierame šťavou z cibule alebo cesnaku, prípadne čerstvou šťavou či macerátom z vňate skorocelu kopijovitého. Dobrá je aj šťava z čerstvých listov petržlenu záhradného.
Odpudzovač ôs
Tento nepríjemný hmyz, ktorý dokáže byť otravný a znepríjemniť nám chvíle v záhrade, neznáša vôňu mäty piepornej. Vysaďte si preto túto bylinku v blízkosti vášho záhradného posedenia či grilu.