Chcete, aby vám jablká dlhšie vydržali? Prezradíme vám pár dobrých rád, ktoré sú dôležité pri ich zbere.
Jeseň je čas, kedy dozrievajú na našej záhrade jabĺčka. Ak ich chceme uskladniť a tešiť sa z ich chuti i počas zimy, mali by sme prihliadať na niekoľko skutočností, ktoré nám môžu predĺžiť trvanlivosť jabĺk
Kedy oberať jablká
Pri určovaní oberačkovej zrelosti jabĺk sa treba riadiť odporúčaným časom danej odrody. Treba však zvážiť aj počasie počas roka. Určite ste si všimli, že vysoké teploty počas tohtoročného leta čas zberu urýchlili.
Pri určovaní zrelosti nám pomáha sfarbenie šupky plodu, preto by ste mali vedieť, aké odrody na záhrade pestujete a poznať aspoň základné informácie o nej.
To, že je jablko zrelé, vám prezradí stopka plodu, ktorá by sa mala dať ľahko oddeliť od plodonoša.
Ďalším indikátorom zrelosti je tiež farba semien, ktorá by mala byť hnedá. Avšak aj tu existujú výnimky. Neplatí to pri skorých odrodách jabĺk, ktorých semená hnednú často až pri prezretí plodu.
Odborníci celkovo odporúčajú skorší zber jabĺk na uskladnenie zo stromov na ľahkých pôdach, slabo rastúcich podpníkoch, zo stromov mladých alebo pri malej úrode.
Ak máte veľkú úrodu, vtedy je vhodnejší naopak neskorší zber. Platí to aj pri stromoch na silno rastúcich podpníkoch
Na zber jabĺk si zvoľte radšej chladnejší deň a suché počasie.
Ako oberať jablká
Každý plod treba oberať zvlášť, opatrne, aby sa neobil a nespadol na zem. Otlčené a obité miesta totiž ľahko podľahnú hnilobe. Je tiež dôležité, aby ste zachovali stopku. Bez nej sa znižuje kvalita, lebo miesto poranenia je vstupnou bránou pre hnilobu.
Ak sa predsa len stane, že vám niektoré jablká spadli na zem, nedávajte ich medzi ostatné. Uskladnite len zdravé a nepoškodené plody.
Trvanlivosť úrody môžete predĺžiť aj tak, že ich dáte do debničky iba v jednej vrstve. Tak budete mať prehľad, či niektoré jablká nezačali hniť a hniloba sa nerozširuje na ostatné plody.