Najčastejšie chyby, ktoré robíme pri zaváraní kompótov

Prečo sa nám kompót nevydaril? Odpovede možno nájdete v článku.

Niekedy sa stáva, že sa nám sterilizácia zeleniny alebo ovocia nepodarila a obsah kompótu sa nám pokazil. Čo je za tým?

Neprichytené viečko pri sterilizácii

Hlavnou chybou je vniknutie vzduchu alebo vody do pohára na začiatku chladenia na vzduchu alebo vo vode. Príčinou je voľný uzáver, ktorý, najmä pri preplnených pohároch, sa nadvihuje. Preto má uzáver fungovať tak, aby počas sterilizácie umožnil unikanie vzduchu, ale počas chladenia sa má viečko k otvoru pohára prisať a tým ho utesniť. Preto pred sterilizáciou sa uistite, že je viečko dobre uzavreté. Napríklad viackrát ho zatlačte (pri klasickom viečku) alebo pritiahnite uzáver. Aby viečko dobre pohár uzavrelo, treba dbať, aby okraj kompótu bol suchý a čistý. To isté platí aj pre uzáver alebo viečko.

Kvasenie a plesnivenie kompótu

Hlavnými príčinami tejto chyby sú:

  • nízka teplota a krátka sterilizácia,
  • nesprávne ukazujúci teplomer,
  • vysoký obsah kvasiniek a plesní na ovocí v dôsledku nedostatočného umytia alebo použitia prezretých plodov,
  • vniknutie vzduchu alebo vody do pohára počas chladenia kompótu. Kvasenie začína spravidla do jedného mesiaca po výrobe kompótu, plesnivenie neskoršie. V oboch prípadoch už kompóty nekonzumujte.

Plávanie plodov

  • Malé množstvo ovocia v pohároch
  • Vysoká a dlhotrvajúca teplota pri sterilizácii.

Hnednutie plodov

Niekedy nám zaváranina začne hnednúť. Najmä jej nezaliate časti vodou alebo nálevom. Stáva sa to pri nízkej teplote počas sterilizovania a prítomnosti kyslíka zo vzduchu. Preto plody majú byť ponorené v náleve a z pohárov musí byť odstránený vzduch počas zavárania.