Existujú niektoré naozaj dôležité dôvody, prečo je potrebné, aby boli plodiny vysadené na jar alebo v polovici leta. Prezradíme vám, aké.
Fotosyntéza súvisí s denným svetlom
Slnko je pre rastliny veľmi dôležité. Vďaka nemu môžu vykonávať fotosyntézu. Práve počas jarných a letných mesiacov na vaše plodiny v záhrade dopadá slnko dvanásť hodín denne. Môžu vytvoriť dvakrát toľko cukrov, ako keď majú slnka iba šesť hodín. Tieto cukry sú dôležité pre rast rastlín.
Keďže po letnom slnovrate klesá dĺžka dňa, znamená to, že rastliny rastú pomalšie v porovnaní s iným obdobím. V závislosti od toho, kde žijete, vaša záhrada v jeseni má menej slnka a teda denného svetla, čo spomaľuje rast vysadených plodín.
Teploty pôdy sledujú teploty vzduchu
Aj keď zime odolná zelenina môže rásť pri nižšej teplote pôdy, väčšina rastie najlepšie pri vyšších teplotách. Keďže teploty pôdy majú tendenciu sledovať teploty vzduchu, to pre nás znamená, ak teplota vzduchu klesá, ochladzuje sa aj zem.
V dôsledku toho rastliny rastú pomalšie v chladnej pôde pomalšie.
Kolísanie teploty spôsobuje väčší vietor
V jeseni je nestabilnejšie počasie, ako v lete. Niektoré dni sú horúce, iné sú v pohode. Tieto zmeny počasia môžu viesť k častým silným vetrom.
Hoci niektoré rastliny prosperujú vo vetre, väčšina záhradnej zeleniny nie. Vietor rastlinám môže spôsobovať stres a sú náchylnejšie na choroby a výskyt škodcov.