Máte strom plný vlkov? Takto si s tým poradíte

Ovocný strom, na ktorom vám po minuloročnom reze vyrástlo veľa nových výhonkov, môže v budúcnosti prestať rodiť. Dá sa tomu zabrániť vhodným orezom.

Už v minulých článkoch sme si povedali, že správny rez stromov je veľmi dôležitý a rozhoduje o tom, akú úrodu nám do budúcna náš sad prinesie. Niekedy sa stáva, že nám na strome vyrastie veľké množstvo veľmi dlhých výhonov, ktoré nazývame vlkmi. Pre rastlinu to nie je dobré, pretože ak to necháme tak, môžeme sa rozlúčiť s úrodou. Čo v tomto prípade robiť? Tu je manuál, ako to napraviť.

Veľa jednoročných výhonkov býva výsledkom veľmi silne zrezaného stromu na hrubé kýpte konárov. Na rozdiel od rozšíreného názoru sú rodivé, ale nemôžeme ich ponechať všetky.

Ak na druhej strane odrežeme naraz všetky vlky, vyrastie ich na budúci rok znova podobné množstvo. Strom tak bude vytvárať len drevo, ale žiadne plody.

Kompromisom je to, že odstránime iba polovicu a to tak, aby sme vytvorili rovnomernú korunu.

Na ďalší rok, keď vlky vytvoria dlhšie alebo kratšie bočné výhonky, znova ich zredukujeme. Na každom kýpti konára ponechajte jeden, najviac dva vlky. Bočné výhonky nerežeme. S malým počtom vlkov vytvoríme novú korunu.

Výhonky v prvých rokoch rastú veľmi bujne. Tieto vlky budú tvoriť budúcu korunu, preto im musíme dodať silu. Spravíme to tak, že na každom hlavnom konári odstránime konkurenčné konáre a bočné výhonky nerežeme.