Joga a meditácia nie sú jedinými mentálnymi podnetmi, ktoré stoja za to, aby ste ich zaradili do každodenného života.
Výhody záhradníčenia sa nezastavia iba pri bohatej produkcii krásnych kvetov a zeleniny. Nedávne štúdie ukázali, že má aj terapeutické účinky pre osoby s Alzheimerovou chorobou i demenciou a znižuje úrovne bolesti a stresu aj u bežných ľudí, čím zvyšuje celkovú kvalitu života. Joga a meditácia teda nie sú jedinými mentálnymi podnetmi, ktoré stoja za to, aby ste ich zaradili do každodenného života.
Seniorské a rehabilitačné centrá majú často vo svojom areáli akúsi liečebnú záhradu. Cieľom týchto záhrad je uľahčiť interakciu medzi obyvateľmi a prírodou. Záhrady už odjakživa pomáhali seniorom s bolesťou, s pamäťou, náladou a hlavne obratnosťou. Prečítajte si niekoľko z mnohých dôvodov, prečo je záhradníctvo zlato pre telo aj mozog.
-
Znižuje bolesť
Poznáte ten uvoľňujúci pocit, keď si doprajete horúci kúpeľ po tvrdom tréningu? Ten istý pocit majú seniori s artritídou a bolesťami kĺbov po hodine v záhrade. Riziko vzniku demencie sa zvyšuje s vekom, keď sa ľudia stávajú nekomunikatívni a usedaví. Aj to je dôvod, prečo zostať aktívny po celý život. Získať trochu viac čerstvého vzduchu a cvičenia v záhrade je účinný a príjemný spôsob, ako dodať telu pohyb, to všetko pri minimalizácii bolesti.
-
Zvyšuje úrovne pozornosti
Či sa nám to páči alebo nie, záhradníctvo vyžaduje trpezlivosť. Terapeutické účinky záhrady sa nelíšia, zvyšujú úroveň pozornosti u seniorov. Výsev semien vyžaduje sústredenie, zalievanie je rutina, ale odplevelenie si vyžaduje určitý čas. Tento kognitívny proces zvyšuje pamäť a znižuje dezorientáciu u starších ľudí.
-
Znižuje stres
Niekedy všetko, čo potrebujete, je prechádzka. Dostať sa von z domu vždy pomáha uvoľniť sa, znižuje úzkosť a zlepšuje náladu. Aj to je dôvod, prečo stále viac a viac domovov dôchodcov poskytuje svojim obyvateľom bezpečný vonkajší priestor, namiesto toho, aby ich zviazal vo vnútri.
-
Zvyšuje nezávislosť
Pre mnohých seniorov v domovoch vytvorili záhrady určené špeciálne pre seniorov s demenciou. Sú vybudované s chodníkmi, ktoré vedú aj späť do budovy. Týmto spôsobom sa obyvatelia môžu cítiť nezávislí, ale sa nestratia, keď sa budú chcieť vrátiť domov.
-
Redukuje pády
Štúdie ukazujú, že obyvatelia s demenciou sú až o 75% náchylnejší k pádu a zraneniam. Vysádzaním, obrábaním, hrabaním a odstraňovaním burín v záhrade môžu seniori posilňovať svalstvo, a tým aj svoju rovnováhu. To zase vedie k menšej pravdepodobnosti pádu.