Voňavá nádhera pivónií: Tu sú pravidlá, ktoré treba vedieť

Tieto starenky medzi trvalkami sa radia ku kráskam našej záhrady. Aké podmienky milujú?

Pivónie zdobili záhrady už viac ako pred sto rokmi a aj keď dnešní pestovatelia kvetín uprednostňujú novinky pred stálicami, zaslúžia si mať v záhradách svoje miesto. Vedia totiž spríjemniť našu zelenú oázu svojou voňavou krásou. Ak má pivónia správne miesto, budete sa z nej tešiť aj desaťročia.

Rady, ako pestovať pivónie

Aj keď je pestovanie pivónií pomerne jednoduché, tento kvet si potrpí na správne stanovište. Ak také miesto vo svojej záhrade máte, vydržia vám kvitnúť aj desaťročia.

Aké miesto vybrať pre pivónie

Neskúšajte ich pestovať na vlhkých miestach a v ťažkej ílovitej pôde. Milujú slnečné stanovište a priepustnú, hlinitopiesočnatú zem. Ideálne je tiež slabo zásadité alebo neutrálne pH.

Pred vysádzaním dôkladne pripravte pôdu. Po tom, čo záhon zbavíte vytrvalých burín, do hliny zapracujte vyzretý kompost. Pivónia sa vám potom odvďačí bohatým kvitnutím. Voľnokorenné rastliny saďte na jeseň alebo skoro na jar.

Čo škodí kráse pivónií

Vlhké daždivé počasie tento kvet nemá v láske. Najčastejšie problémy má na svedomí pleseň. Napadá najviac stonky rastliny, ktorá vedne a prejavuje sa bielym povlakom. Pri opakovanom výskyte plesní je treba aplikovať fungicídy, najlepšie formou zálievky ku koreňom pivónie na jar a na jeseň.

Tieto krásky vašej záhrady môže potrápiť i hrdza, ktorá sa prejavuje hnedými škvrnami ohraničenými fialovým okrajom. Spôsobuje ju huba Septoria paeoniae. pomôže, ak napadnuté listy rastliny odstránite a rovnako ako pri plesni, aplikujete postrek z fungicídov.

Starostlivosť na jeseň

S príchodom chladnejších mesiacov nadzemná časť pivónií odumiera. Ak sa chcete tešiť z krásy tohto kvetu i na budúci rok, je potrebné odstrániť ešte počas jesene odumretú nadzemnú časť, aby ste tak stopli šírenie plesní.